přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový standard pro ukládání platebních karet ve webových prohlížečích

Nový standard pro ukládání platebních karet ve webových prohlížečích

Platby

Ve W3C vzniká standard Payment Request API pro ukládání údajů o platebních kartách ve webových prohlížečích. Podobá se ukládání hesel.


Málokdo rád zadává čísla platebních karet při placení na webu. Pokud se číslo karty, platnost a CVC ukládaly jako běžné formulářové údaje, mohl by se k nim snadno dostat kdokoliv, kdo by měl přístup k datům daného uživatele v počítači. Proto nyní v rámci W3C vzniká standard (nyní je ve stavu editorského draftu) Payment Request API, který tento problém řeší.

Někdy se ukládání řeší na straně serveru, které ale také není příliš bezpečné – zvlášť pokud je to server nepříliš známého internetového obchodu, o jehož bezpečnostní politice není nic známo. V ČR tato situace příliš nenastává, protože se čísla ukládají, resp. vůbec zadávají, do webových rozhraní bank a provozovatelů platebních služeb; obchody se k nim nedostanou.

Způsob ukládání údajů o kartách (a také dodací adresy) se podobá již používanému způsobu ukládání hesel. Již ho implementují prohlížeče Google Chrome/Chromium (od mobilní verze 53 a desktopové verze 61) a Microsoft Edge (po registraci do služby Microsoft Wallet). Zásadní věcí je, že s poskytovatelem platebních služeb komunikuje přímo prohlížeč, ne webová stránka.

Ovšem bezpečnostní specialista Lukasz Olejnik objevil dva problémy, které standard provázejí. Jednak je to možnost fingerprintingu prohlížečů (identifikace podle jejich „otisku“ přes toto API), zadruhé možnost detekovat v Chrome anonymní režim. První problém je řešitelný na úrovni specifikace, případně implementace, druhý byl již nahlášen vývojářům jako chyba.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog