přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu

Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu

reklama

The Register priniesol túto správu z minulotýždňovej konferencie QCon v San Franciscu. Viceprezident Oracle pre vývoj,  Adam Messinger, tam oznamoval akésú ďalšie plány pre nové verzie Javy. Očakávané bolo zakomponovanie projekto JRockit VM a Hotspot JVM do najnovšej verzie OpenJDK. JRockit má oproti štandartnej Jave vynikajúci výkon, navyše podporuje možnosť upgradu za behu. Hotspot JVM má na druhej strane veľmi dobrú podporu pre rôzne architektúry a platformy. 

Prekvapivým oznamom však je plán vydávať dve verzie Javy, platenú a open-source. Otvorenosť Javy bola vždy trochu rozpačitá, a týmto krokom, aj keď kód zostáva naďalej otvorený, sa Oracle opäť vydáva smerom, ktorým bude časť kódu udržiavať pod pokličkou.To po opatrných krokoch Sunu k OpenJDK znovu znamená opatrný krok späť.

Komunita okolo Javy sa zatiaľ hlavne obáva novej ceny, ktorú v niektorých prípadoch budú musieť Oraclu zaplatiť, hlavne po skúsenostiach so zmenou podpory databázy MySQL, keď sa najlacnejšej podpory zdvihla z 599 $ na 2000 $. Messinger však uisťuje, že vždy bude k dispozícii aj kvalitná implementácia Javy, teda JDK aj JVM zadarmo.

Nahoru

Příspěvky

Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu
lzap 11. 11. 2010, 12:52:16
Odpovědět  Odkaz 
Toto oznámení není překvapivé. Oracle má v současnosti tři javy: klasickou od Sunu, enterprise od BEA (placená - JRockit) a pak je tu ještě OpenJDK.

Oznámil, že by ze tří v podstatě chtěl udělat dvě. JRockit byla vždy placená, nic se nezmění. V podstatě to znamená, že by Oracle věnoval nějaké komponenty do otevřené javy OpenJDK a JRockit a Sun sloučil do jedné jediné placené verze.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Adam Saleh

Adam Saleh

Bratislavčan, informatik, mat-fyzák a turista.


  • Distribuce: Fedora 13/Ubuntu 10.10
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS