přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu

Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu

reklama

The Register priniesol túto správu z minulotýždňovej konferencie QCon v San Franciscu. Viceprezident Oracle pre vývoj,  Adam Messinger, tam oznamoval akésú ďalšie plány pre nové verzie Javy. Očakávané bolo zakomponovanie projekto JRockit VM a Hotspot JVM do najnovšej verzie OpenJDK. JRockit má oproti štandartnej Jave vynikajúci výkon, navyše podporuje možnosť upgradu za behu. Hotspot JVM má na druhej strane veľmi dobrú podporu pre rôzne architektúry a platformy. 

Prekvapivým oznamom však je plán vydávať dve verzie Javy, platenú a open-source. Otvorenosť Javy bola vždy trochu rozpačitá, a týmto krokom, aj keď kód zostáva naďalej otvorený, sa Oracle opäť vydáva smerom, ktorým bude časť kódu udržiavať pod pokličkou.To po opatrných krokoch Sunu k OpenJDK znovu znamená opatrný krok späť.

Komunita okolo Javy sa zatiaľ hlavne obáva novej ceny, ktorú v niektorých prípadoch budú musieť Oraclu zaplatiť, hlavne po skúsenostiach so zmenou podpory databázy MySQL, keď sa najlacnejšej podpory zdvihla z 599 $ na 2000 $. Messinger však uisťuje, že vždy bude k dispozícii aj kvalitná implementácia Javy, teda JDK aj JVM zadarmo.

Nahoru

Příspěvky

Oracle plánuje ponúkať okrem open-source Javy aj platenú verziu
lzap 11. 11. 2010, 12:52:16
Odpovědět  Odkaz 
Toto oznámení není překvapivé. Oracle má v současnosti tři javy: klasickou od Sunu, enterprise od BEA (placená - JRockit) a pak je tu ještě OpenJDK.

Oznámil, že by ze tří v podstatě chtěl udělat dvě. JRockit byla vždy placená, nic se nezmění. V podstatě to znamená, že by Oracle věnoval nějaké komponenty do otevřené javy OpenJDK a JRockit a Sun sloučil do jedné jediné placené verze.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Adam Saleh

Adam Saleh

Bratislavčan, informatik, mat-fyzák a turista.


  • Distribuce: Fedora 13/Ubuntu 10.10
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos