přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PostgreSQL 9.6: paralelní dotazy, vyhledávání frází, synchronní replikace

PostgreSQL 9.6: paralelní dotazy, vyhledávání frází, synchronní replikace

PostgreSQL

Je tu nová verze databázového systému PostgreSQL. Mezi její novinky patří například paralelní dotazy, fulltextové vyhledávání celých frází, synchronní replikace databází na více cílových serverů nebo nové systémové pohledy a funkce.


Otevřený databázový systém PostgreSQL má novou verzi 9.6, která přináší celou řadu zajímavých novinek. Patří mezi ně například paralelní dotazy, umožňující zrychlit práci využitím více procesorových jader a více I/O kanálů. Zatím je implementována jen počáteční podpora, omezená jen na nemodifikující operace a s nutností explicitního zapnutí (ve výchozím stavu jsou paralelní dotazy vypnuty). Ve fulltextovém vyhledávání lze nově hledat i celé fráze.

Víte, že PostgreSQL využívá i Česká spořitelna (i pro kritické systémy)?

Synchronní replikace, zajišťující konzistenci všech instancí (samozřejmě na úkor rychlosti), může nově replikovat na více cílových serverů. Dále nová verze přináší řadu nových systémových pohledů a funkcí (například pohledy pg_config a pg_stat_progress_vacuum či funkce pg_blocking_pids() a pg_notification_queue_usage()), vylepšené řízení přístupu k některým funkcím (možnost správy oprávnění a využití předpřipravených rolí místo nutnosti využívat superuživatele) nebo rozšíření možností postgres_fdw.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »