přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Québec připravuje tři svobodné licence

Québec připravuje tři svobodné licence

quebec.png

Kanadská provincie Québec dokončuje tvorbu tří vlastních svobodných licencí – dvou permisivních a jedné copyleftové. 


Podobně jako kdysi vznikla v Evropské unii licence EUPL (Veřejná licence Evropské unie; copyleftová licence, jejíž všechny jazykové verze mají stejnou platnost), připravuje své svobodné licence také vláda kanadské provincie Québec. Původně zvažovala využít právě EUPL, nakonec ale zvítězila tvorba vlastních licencí.

Celkem se nyní dokončují tři licence. Dvě z nich jsou permisivní. Jedna je hodně podobná licence BSD, druhá licenci Apache. Třetí licence je copyleftová, podobná GNU GPL. Licence by měly být kompatibilní jak s „tradičními“ svobodnými licencemi, tak i s EUPL. Vláda provincie uvažuje požádat organizaci Free Software Foundation o potvrzení, že se opravdu jedná o svobodné licence.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Québec připravuje tři svobodné licence
Petr Valach 10. 01. 2015, 20:34:20
Odpovědět  Odkaz 
Doporučuji si všimnout té poslední věty. Doba se mění :-)
Lukáš Jelínek Re: Québec připravuje tři svobodné licence
Lukáš Jelínek 10. 01. 2015, 22:55:21
Odpovědět  Odkaz 
Osobně bych byl ale raději, kdyby se používaly přímo "původní" licence a nevytvářely se porůznu nové a nové. Už jsem to říkal v době, kdy vznikala EUPL. Ta má aspoň tu výhodu, že její znění ve všech jazycích má stejnou platnost. Québecké licence budou nejspíš jen francouzsky a možná anglicky. Nevidím v jejich existenci žádnou výhodu, jen zbytečné komplikace.
Petr Valach Re: Re: Québec připravuje tři svobodné licence
Petr Valach 11. 01. 2015, 02:16:18
Odpovědět  Odkaz 
Proč se tak vlastně děje? Aby státy měly nad licencemi kontrolu a nebyly závislé na rozhodnutí FSF?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Québec připravuje tři svobodné licence
Lukáš Jelínek 11. 01. 2015, 11:15:37
Odpovědět  Odkaz 
Proč to udělal Québec, bohužel nevím (a neumím francouzsky, abych to mohl lépe zjišťovat). Proč to udělala EU? Jednak právě kvůli té jazykové ekvivalenci, druhým důvodem je větší přizpůsobení unijnímu právu (aby se nemuselo zjišťovat, co případně nemusí být s tímto právem v souladu). Nezávislost na FSF nebyla oficiálně zmíněna.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...