přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ransomware v hotelovém systému zamkl pokoje

Ransomware v hotelovém systému zamkl pokoje

Hrozba

Malware nemusí postihnout pouze data, nýbrž může mít účinky i ve fyzickém světě. Ransomware v hotelovém systému zamkl pokoje a požadoval zaplacení 1 500 eur.


S rozmachem Internetu věcí a dalšího využití softwaru pro ovládání „fyzického světa“ se budeme stále častěji setkává s tím, že se tvůrci škodlivého softwaru (malwaru) budou snažit využít právě dopady do skutečného světa. V rakouském čtyřhvězdičkovém hotelu Romantik Seehotel Jaegerwirt se do systému dostal ransomware, který zamkl hosty v jejich pokojích zamkl pokoje a požadoval zaplacení výkupného 1 500 eur v bitcoinech.

Aktualizace 30.1.2017: Informace o zamčení hostů v pokojích, původně uvedená v odkazovaném článku, se nezakládala na pravdě. Hosté mohli z pokojů odejít, už se ale nedostali zpět.

Hotel výkupné zaplatil, útočníci však svůj útok ještě třikrát zopakovali. Při čtvrtém pokusu už ale nebyli úspěšní, protože byly v systému provedeny zásadní úpravy. „V budově bylo ubytováno celkem 180 hostů, neměli jsme jinou možnost [než zaplatit výkupné]. Policie ani pojištění vám v takovém případě nepomohou,“ řekl ředitel hotelu Christoph Brandstaetter. „Obnova našeho systému po prvním útoku v létě stále několik tisíc eur. Z pojištění jsme dosud žádné peníze nedostali, protože nebylo možné najít viníky.“

„Každé euro, které se zaplatí vyděračům, nás poškozuje. Víme, že i naši kolegové byli napadeni a zachovali se stejně,“ popisuje Brandstaetter situaci v oboru. „Plánujeme se při příští rekonstrukci pokojů vrátit k normálním klíčům. Tak jako před 111 lety v době našich pradědečků.“

Nahoru

Příspěvky

Ransomware v hotelovém systému zamkl hosty v pokojích
Marek Havlíček 30. 01. 2017, 09:16:51
 Odkaz 
Internet, digitalizace a placaté telefony jsou zlo, jako mor ve středověku. Dělá to z lidí digitální dementy, kteří jsou tak tupí, že ještě se za tyto nesmysly hádají a stojí ve frontách před prodejnami, aby svůj život ve fabrikách vyjádřený penězi vyměnili za něco co jim ničí život a umožňuje komukoliv je neomezeně sledovat. Není třeba vykrádat banku, ale stačí z pohodlí domova okrádat lidi pomocí internetu. Zlodějina už není tak namáhavé povolání jako to bývalo dříve. Nakonec lidé pochopí, že je lepší se vrátit ke dřevěné tužce a papíru, sednout do člověkem řízeného auta a nebo zamykat mechanickým zámkem. A hlavně používat mozek vlastní.
Tomáš Crhonek Ransomware v hotelovém systému zamkl hosty v pokojích
Tomáš Crhonek 30. 01. 2017, 09:51:07
 Odkaz 
On the fourth attempt the hackers had however no chance because the computers had been replaced and the latest security standards integrated, and some networks had been decoupled.

Jeden by řekl, že to měli udělat ještě před instalací těch zámků. No ale je dobře, že se poučili. Někteří se nepoučí nikdy. Jinak je mi tedy záhadou, že ten systém neměl žádný override režim, co by se stalo v případě požáru apod? Prostě zámek vždy musí jít mechanicky odemknout.

Jinak tohle je furt dokola ve všech oborech. Článek (ten originální) se čte jako vtip, ale třeba takový hrobař na elektrika.cz už moc vtip není. Přitom tam jde často o totéž. Dělat věci pořádně, mít informace, znalosti, nástroje, nespěchat apod. Ani v IT to není jinak. Je dobře, když se dokážou poučit, jsou lidé, kteří se nepoučili ani po sté.
Re: mor...
Jirka 30. 01. 2017, 15:02:44
 Odkaz 
Marek Havlíček: na 90% to coby elektronik podepisuju... Těch 10% tvrdím, že elektronika je (nakonec jako všechno) dobrý sluha, ale zlý pán. Chce to dodržovat pár jednoduchých zásad (určitě přitom neuvedu všechny):

1) nemyslet si, že elektronika (nebo cokoliv či kdokoliv jiný) vyřeší problémy za mě;

2) důležité věci nesvěřovat výhradně žádné automatice, ale mít vždy možnost to řešit ručně a co nejobyčejnějším způsobem;

3) když už automat na ony důležité věci používám, pak pokud možno "tupý" (spíš na principu stavového automatu), jen ne s vlastní "inteligencí", která zcela nevypočitatelně a neočekávaně zasahuje do chodu zpravidla v době, kdy to je nejméně vhodné;

4) nikdy nesvěřovat důležité věci veřejnosti (ať už pod tím myslím citlivá data na webu, ovládání či čtení typu IoT či cokoliv dalšího, prostě to, co je zejména vzdáleně napadnutelné).

Nakonec v podobném smyslu se rozepsal i Tomáš Crhonek, takže myslím, že jasno docela je. Dokud ovšem nepřijde iňák (nejlépe teenager, ale klidně i starší, některým to vydrží napořád), který o co méně zná a ví, o to víc je zblblý marketingem, stádem a tím, co má jeho soukmenovec ;-)
Lukáš Jelínek Ransomware v hotelovém systému zamkl hosty v pokojích
Lukáš Jelínek 30. 01. 2017, 15:16:15
 Odkaz 
"Jinak je mi tedy záhadou, že ten systém neměl žádný override režim, co by se stalo v případě požáru apod?"

Normálně, krumpáčem... :-D

Když jsem dělal v Pardubicích, měli jsme sice taky dveře na RFID, ale daly se pořád odemknout klíčem (kromě dveří do bezpečnostního oddělení - tam nevím, jak toto bylo řešeno, bylo to tajné).
Ransomware v hotelovém systému zamkl hosty v pokojích
Jozef Mlich 30. 01. 2017, 16:04:48
 Odkaz 
Correction: Due to a misunderstanding, it was stated that guests were locked in their rooms. This was not the case, as guests were free to leave at any time, however they were unable to re-enter their rooms. The story has been edited accordingly.
Lukáš Jelínek Ransomware v hotelovém systému zamkl hosty v pokojích
Lukáš Jelínek 30. 01. 2017, 18:10:36
 Odkaz 
Díky za upozornění na aktualizaci - upravím to ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz