přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srovnávací test Ubuntu 13.04

Srovnávací test Ubuntu 13.04

Ubuntu

Magazín Phoronix srovnával výkon 6 desktopů a 5 kombinací GPU+ovladač na distribuci Ubuntu 13.04.


Koho zajímá, jak si na distribuci Ubuntu 13.04 stojí 6 různých desktopů (Unity, GNOME Shell, GNOME Classic, KDE Plasma, Xfce a LXDE) a pět kombinací grafických procesorů s ovladači (AMD/Radeon, AMD/Catalyst, Intel/Intel, NVIDIA/NVIDIA a NVIDIA/Nouveau), může si přečíst srovnávací test magazínu Phoronix.

A jak to dopadlo? Podrobnosti si přečtěte a prohlédněte sami, nicméně nebudou potěšeni příznivci svobodných ovladačů (ty dostaly od proprietárních doslova „výprask“ – v některých testech byla jejich rychlost řádově nižší). Naopak desktopy se od sebe většinou příliš výkonově nelišily, zejména s kartou NVIDIA.

Nahoru

Příspěvky

Otakar Haška Srovnávací test Ubuntu 13.04
otula 13. 12. 2012, 23:03:58
Odpovědět  Odkaz 
Hm, test sice zajímavý, ale když si vezmu svůj notebook, kde mám kromě integrovaného Intelu ještě dedikovaný Radeon (coby výkonnou alternativu na náročné věci), tak Plasma na tom Intelu frčí naprosto svižně a plynule bez jakýchkoliv problémů a zádrhelů, kdežto s Radeonem to byl děs a utrpení (takže jsem si omlátil hlavu o zeď, že jsem za něj připlatil tisícovku, a vypnul jsm ho v BIOSu)
Lukáš Jelínek Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
Lukáš Jelínek 13. 12. 2012, 23:35:49
Odpovědět  Odkaz 
A co tam máš za ovladač? Svobodný (Radeon) nebo proprietární (Catalyst)? Totiž právě zatímco proprietární ovladače šlapou v pohodě (u karet AMD i NVIDIA), ty svobodné mají pořádně co dohánět.
Otakar Haška Re: Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
otula 15. 12. 2012, 11:04:19
Odpovědět  Odkaz 
Právěže proprietární. Se svobodným mi to nejelo vůbec (systém totálně vytuhnul ve chvíli, kdy jsem na kartu přepnul). A chovalo se to tak, že například menu se vykreslovala tak, že první se zobrazil černý podklad, pak se teprve v něm objevilo to, co tam mělo být. A k tomu spousta jiných grafických artefaktů. A ani ty efekty, které mají zakrývat pomalé vykreslování, plynulé nebyly. A to, že opengl věci jely rychleji, mi útěchou nebylo. Naproti tomu svobodný intel ovladač funguje úplně skvěle, vše se tváří naprosto plynule a svižně.
Srovnávací test Ubuntu 13.04
Hoskin 14. 12. 2012, 17:59:00
Odpovědět  Odkaz 
Hele co jsem jsi teďka já zkoušel hrát s ovladačema na grafiku kvůli smplayeru a steamu tak jsem zjístil že když máš nějakou starší grafiku já mám konkrétně radeona hd3650 tak na něj nefungují propietární ovladače (Catalyst) protože atina prostě dlabe na podporu takle to je aji z některýma geforckama co jsem četl po netu. A jediný co mě jsou svobodný ovladače ale ty už nesvedou takový funkce jako Catalyst.
Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
František Zatloukal 15. 12. 2012, 08:37:47
Odpovědět  Odkaz 
V Ubuntu to lze vyřešit jednoduše:
sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy
sudo reboot
Re: Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
viktoo 15. 12. 2012, 12:13:15
Odpovědět  Odkaz 
Bohuzel toto nelze doporucit kazdemu, napriklad na hd4200 po instalovani vyse uvedeneho po rebootovani system jiz nenabehne do grafickeho prostredi a jedine co pomuze je odebrani a odinstalovani ovladacu...http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/#comment-697927224 ,podle vseho je ovsem problem pouze u rady 42xx :/
Re: Re: Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
Hoskin 15. 12. 2012, 21:41:07
Odpovědět  Odkaz 
Jo to mohu potvrdit, na moji HD3650 je to sebevražedný způsob, obraz mě sice šel přes grafickou kartu tedy z jejího konektoru ale všechno počítal procesor nikoliv jádra na graf. kartě.
Na určitý věci prostě jsou lepší svobodný ovladače hlavně na starší grafiky.
Petr Valach Srovnávací test Ubuntu 13.04
Petr Valach 15. 12. 2012, 14:25:05
Odpovědět  Odkaz 
U mě je to Intel... svobodný ovladač a úplně bez problémů. Pekelná rychlost vykreslování, řekl bych, lepší než ve Win7 i za podpory samozřejmě nesvobodného ovládadla. Tak nevím...
Lukáš Jelínek Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
Lukáš Jelínek 15. 12. 2012, 15:15:37
Odpovědět  Odkaz 
Mám pocit, že Intel má pro GPU v Linuxu jen svobodný ovladač (který podporuje celou škálu funkcí). Žádný proprietární není.
Re: Re: Srovnávací test Ubuntu 13.04
František Zatloukal 16. 12. 2012, 16:23:50
Odpovědět  Odkaz 
Ano, kromě některých integrovaných grafik u Atomů Cedar Trail (N2600 & N2800), kde ovladače dělá PowerVR(a jsou v Linuxu velice problémové). Pro ještě vyšší výkon mohu doporučit aktivovat SNA (2D backend). Na Ubuntu 13.04 s tím nejsou problémy, u Fedory 18 mi to trošku zlobilo. Je to ale asi způsobeno tím, že mám grafiku "gen4" (SNA je primárně určeno pro Sandy Birdge a vyšší("gen6

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »