přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 16.10: nové verze aplikací, serverové novinky

Inzerce

Ubuntu 16.10: nové verze aplikací, serverové novinky

Ubuntu

Je tady verze 16.10 linuxové distribuce Ubuntu. Přináší čerstvé verze linuxového jádra i aplikací a řadu serverových novinek.


Uplynulo šest měsíců a je tu opět nová verze distribuce Ubuntu, tentokrát 16.10. Je to verze „obyčejná“, bez dlouhodobé podpory – aktuální verzí LTS je 16.04. Na desktopu nepřináší žádné převratné novinky, občerstvuje ale jádro (na verzi 4.8) a mnoho aplikací (například Unity na 7.5, LibreOffice na 5.2 nebo Mozilla Thunderbird na 45). Zájemci se mohou podívat na vývojářské preview Unity 8.

Pro serverové využití je tu řada zajímavých novinek. Patří mezi ně například webová chatovací platforma Rocket.Chat, nástroj pro aplikační modelování Juju 2.0 nebo „fyzický cloud“ MAAS 2.0. Hodně se zapracovalo na virtualizačních funkcích a kontejnerech – v Ubuntu 16.10 jsou nyní k dispozici tři typy kontejnerů: procesové (Docker), strojové (LXD) a aplikační (Snapd).

Snímek z videoukázky Ubuntu 16.10 (zdroj: OMG! Ubuntu!) Snímek z videoukázky Ubuntu 16.10 (zdroj: OMG! Ubuntu!)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog