přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 16.10: nové verze aplikací, serverové novinky

POINT.X

Ubuntu 16.10: nové verze aplikací, serverové novinky

Ubuntu

Je tady verze 16.10 linuxové distribuce Ubuntu. Přináší čerstvé verze linuxového jádra i aplikací a řadu serverových novinek.


reklama

Uplynulo šest měsíců a je tu opět nová verze distribuce Ubuntu, tentokrát 16.10. Je to verze „obyčejná“, bez dlouhodobé podpory – aktuální verzí LTS je 16.04. Na desktopu nepřináší žádné převratné novinky, občerstvuje ale jádro (na verzi 4.8) a mnoho aplikací (například Unity na 7.5, LibreOffice na 5.2 nebo Mozilla Thunderbird na 45). Zájemci se mohou podívat na vývojářské preview Unity 8.

Pro serverové využití je tu řada zajímavých novinek. Patří mezi ně například webová chatovací platforma Rocket.Chat, nástroj pro aplikační modelování Juju 2.0 nebo „fyzický cloud“ MAAS 2.0. Hodně se zapracovalo na virtualizačních funkcích a kontejnerech – v Ubuntu 16.10 jsou nyní k dispozici tři typy kontejnerů: procesové (Docker), strojové (LXD) a aplikační (Snapd).

Snímek z videoukázky Ubuntu 16.10 (zdroj: OMG! Ubuntu!) Snímek z videoukázky Ubuntu 16.10 (zdroj: OMG! Ubuntu!)

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,00 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

Hledáme externí spolupracovníky - staňte se zpravodajem LinuxEXPRES.cz

Hledáme nadšence do Linuxu a open source technologií, kteří by měli zájem přispívat na LinuxEXPRES.cz. Příležitostně, nebo i pravidelně, podle svých možností. Hledáme externí spolupracovníky, kteří se zajímají, co je nového kolem Linuxu a chtěli by se o získané informace podělit, přispět komentářem nebo článkem o svých zkušenostech s různými technologiemi a jejich uplatněním.

Pokračování ...