přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu bude podporovat UEFI SecureBoot

Control

Ubuntu bude podporovat UEFI SecureBoot

Firma Canonical oznámila, že distribuce Ubuntu bude podporovat UEFI SecureBoot. Zbaví se kvůli tomu zavaděče GRUB2.


reklama

UEFI SecureBoot je kombinací nízkoúrovňového mechanismu UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), který postupně nahrazuje zastaralý BIOS, a ochrany proti spouštění systému, který není důvěryhodně podepsaný. Nastaly však komplikace zejména poté, co Microsoft oznámil, že nestrpí na strojích s architekturou ARM (pokud mají být certifikovány pro jeho systém Windows) možnost spouštět jakékoli jiné operační systémy.

Firma Red Hat již dříve ohlásila podporu svých systémů na počítačích s UEFI SecureBoot, za kterou bude Microsoftu platit. Nyní se svým řešením přichází i Canonical pro svou distribuci Ubuntu. „Odnese“ to zavaděč GRUB2, u kterého se stala problémem jeho licence GPLv3. Místo něj bude pro tento typ startu nasazen zavaděč efilinux. Ani Ubuntu se neobejde bez asistence Microsoftu (jeho elektronického podpisu), ale ta se bude týkat jen základního zavadače – efilinux již bude podepsán klíčem od Canonicalu (což umožní mnohem flexibilnější aktualizaci) a jádro nebude podepisováno vůbec.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog