přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku

IT Systems - Alza Media (Publero)

Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku

Tor

Vědci ukázali, jak lze využít ultrazvuk ke sledování uživatelů sítě Tor. Metoda se označuje jako ultrasound cross-device tracking (uXDT).


reklama

Na konferenci Black Hat Europe 2016 a na 33. Chaos Communication Congressu ukázal tým vědců, jak lze využít ultrazvuk ke sledování uživatelů sítě Tor. Metoda, která se označuje jako ultrasound cross-device tracking (uXDT; česky ultrazvukové sledování napříč zařízeními), se začala používat v roce 2014 v reklamních systémech a spočívá v tom, že se generuje neslyšitelný (ultrazvukový) signál, který je zachycen jiným zařízením.

Může to fungovat například tak, že si někdo nainstaluje do telefonu aplikaci nějaké firmy. Aplikace odposlouchává přes mikrofon a komunikuje se serverem firmy. Pokud se telefon dostane do blízkosti reklamního panelu (nebo si uživatel otevře web firmy, klidně i s vymazanými cookies atd.), reklamní systém se to dozví a zobrazí uživateli personalizovanou reklamu.

Metoda funguje i přes síť Tor, samozřejmě jen za jistých okolností (je čím generovat ultrazvuk a je možnost ho zachytit a zpracovat). Lze tak deanonymizovat a sledovat uživatele připojeného přes tuto síť – ať už k jakýmkoli účelům (dobrým i špatným). Vědci vyvinuli i plugin pro prohlížeč Chrome, který ze zvuku odfiltrovává ultrazvukovou složku.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku
tor 7. 01. 2017, 11:30:06
Odpovědět  Odkaz 
Kdyz nebude mit webova stranka skrz prohlizec pristup k reproduktorum/mikrofonu v danem zarizeni, je to relativne vpohode? Nejlip i s vypnutym javascriptem a blokovanim prvku stranek, ktery se pouzivaji pro reklamy?
Lukáš Jelínek Re: Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku
Lukáš Jelínek 7. 01. 2017, 12:51:06
Odpovědět  Odkaz 
Ano

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog