přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku

Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku

Tor

Vědci ukázali, jak lze využít ultrazvuk ke sledování uživatelů sítě Tor. Metoda se označuje jako ultrasound cross-device tracking (uXDT).


Na konferenci Black Hat Europe 2016 a na 33. Chaos Communication Congressu ukázal tým vědců, jak lze využít ultrazvuk ke sledování uživatelů sítě Tor. Metoda, která se označuje jako ultrasound cross-device tracking (uXDT; česky ultrazvukové sledování napříč zařízeními), se začala používat v roce 2014 v reklamních systémech a spočívá v tom, že se generuje neslyšitelný (ultrazvukový) signál, který je zachycen jiným zařízením.

Může to fungovat například tak, že si někdo nainstaluje do telefonu aplikaci nějaké firmy. Aplikace odposlouchává přes mikrofon a komunikuje se serverem firmy. Pokud se telefon dostane do blízkosti reklamního panelu (nebo si uživatel otevře web firmy, klidně i s vymazanými cookies atd.), reklamní systém se to dozví a zobrazí uživateli personalizovanou reklamu.

Metoda funguje i přes síť Tor, samozřejmě jen za jistých okolností (je čím generovat ultrazvuk a je možnost ho zachytit a zpracovat). Lze tak deanonymizovat a sledovat uživatele připojeného přes tuto síť – ať už k jakýmkoli účelům (dobrým i špatným). Vědci vyvinuli i plugin pro prohlížeč Chrome, který ze zvuku odfiltrovává ultrazvukovou složku.

Nahoru

Příspěvky

Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku
tor 7. 01. 2017, 11:30:06
Odpovědět  Odkaz 
Kdyz nebude mit webova stranka skrz prohlizec pristup k reproduktorum/mikrofonu v danem zarizeni, je to relativne vpohode? Nejlip i s vypnutym javascriptem a blokovanim prvku stranek, ktery se pouzivaji pro reklamy?
Lukáš Jelínek Re: Uživatele sítě Tor lze sledovat pomocí ultrazvuku
Lukáš Jelínek 7. 01. 2017, 12:51:06
Odpovědět  Odkaz 
Ano

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog