SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Web OpenSSL byl napaden přes poskytovatele hostingu

GFI

Web OpenSSL byl napaden přes poskytovatele hostingu

Bezpečnostní hrozba

Prakticky bez povšimnutí zůstalo napadení webu OpenSSL před několika dny. Útok byl zřejmě veden přes slabá hesla u poskytovatele hostingu.


Projekt OpenSSL se stará o vývoj a údržbu zřejmě nejpoužívanějšího softwaru (knihovny a pomocných nástrojů) pro šifrovanou komunikaci pomocí protokolů SSL/TLS. Hlavní stránka projektu byla 29. prosince 2013 napadena neznámým útočníkem, který vyprázdnil její obsah a podepsal se jako „TurkGuvenligiTurkSec“. Událost zůstala bez větší pozornosti, ačkoliv u projektu tohoto typu jde o velmi významnou událost, která může vyvolávat otázky ohledně bezpečnosti dané technologie. Nicméně kromě změny homepage nedošlo k žádným dalším škodám (například pozměnění zdrojových kódů OpenSSL).

Představitelé projektu nyní vydali prohlášení, podle kterého byl útok veden přes slabá hesla poskytovatele hostingu. Web je umístěn na virtuálním serveru (VPS), který společně s dalšími takovými servery běží na fyzickém serveru poskytovatele (Indit Hosting AB). Útočník získal přístup k řídicí konzoli hypervizoru, odkud mohl zasahovat do jednotlivých virtuálních serverů.

Nahoru

Příspěvky

Web OpenSSL byl napaden přes poskytovatele hostingu
GeBu 4. 01. 2014, 22:51:19
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to vlastně s bezpečností virtuálních strojů (tj. strojů běžících u někoho jiného) z pohledu možnosti přístupu provozovatele hypervizora k datům uživatele?

V textu se odkazuje na článek: http://www.linuxexpres.cz/business/virtual-private-server , který začíná: (Virtual Private Server) hosting, ktorý sa dnes presadzuje ako jedno z veľmi bezpečných riešení pre čokoľvek, čo je na webe. Ak spravujete web, FTP server atď., ste bez obmedzení, pretože na VPS ste administrátorom vy. Iba vy.

Přemýšlím na VPS zprovoznit server OpenVPN a nejsem si jestli by se mi pak provozovatel hypervizora nemohl dostat do mé VPNky.
Lukáš Jelínek Re: Web OpenSSL byl napaden přes poskytovatele hostingu
Lukáš Jelínek 4. 01. 2014, 23:14:45
Odpovědět  Odkaz 
Snad všechny webové administrátorské konzole k VPS měly možnost nastavovat rootovská hesla k jednotlivým VPS. Pohodlné pro případě zapomenutí/ztracení, ale také dost nebezpečné. Záškodník si heslo nastaví, otevře si webovou konzoli k VPS a už může pracovat dle libosti. Samozřejmě i bez této možnosti by měl někdy možnost například VPS smazat, ale nedostal by se k datům.

Co se týká přístupu provozovatele, tak při použití běžného nešifrovaného úložiště se samozřejmě technicky k datům dostane (jiná věc je pohled právní, ale o tom teď není řeč). A v podstatě neexistuje žádná stoprocentní metoda, jak mu v tom zabránit, lze to jen ztížit (například šifrováním dat). Pokud je potřeba takovému přístupu bezpodmínečně zamezit, musí se to řešit vlastním železem.
Lukáš Jelínek Re: Re: Web OpenSSL byl napaden přes poskytovatele hostingu
Lukáš Jelínek 4. 01. 2014, 23:15:46
Odpovědět  Odkaz 
"Snad všechny webové administrátorské konzole k VPS měly možnost..." => "Snad všechny webové administrátorské konzole k VPS, které jsem kdy viděl, měly možnost..."

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

7 důvodů, proč provozovat řešení SAP na SUSE

SusePři provozování systému SAP HANA nebo S/4HANA potřebujete výkonnou a stabilní platformu, které důvěřuje sama společnost SAP. Společnost SUSE poskytuje špičkovou platformu, která je v souladu se strategií společnosti SAP pro Digital Core.

Pokračování ...


SUSE

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »