přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zajímavý pohled na prostředí KDE

Zajímavý pohled na prostředí KDE

Ashton Mills z magazínu APC představuje současné verze prostředí KDE 4.4 a 4.5 jako první linuxový desktop, který může být rovnocenným soupeřem uživatelského rozhraní Microsoft Windows. Vyzdvihuje přitom některé zajímavé aspekty prostředí KDE.


Ashton Mills, autor z magazínu APC, tvrdí, že nyní má Linux desktop, který může směle měřit síly se systémem Windows 7. A že tímto desktopem je KDE verzí 4.4 a 4.5. Podle něj GNOME „mizí daleko v prachu“.

Za jednu z hlavních zbraní KDE považuje widgety - zejména jejich všestrannost a přizpůsobitelnost. Připomíná možnost využívání „aktivit“ jakožto méně známé, ale užitečné funkcionality (do které se ovšem lze - pokud si člověk nedá pozor - snadno zamotat). Zmiňuje také například dialog pro univerzální spouštění aplikací a pro vyhledávání v systému nebo možnost stahování nových tapet, ikon atd. přímo v rámci konfiguračního panelu.

Nahoru

Příspěvky

Zajímavý pohled na prostředí KDE
vain 24. 09. 2010, 11:49:42
Odpovědět  Odkaz 
Autor článku mi připadá, jako by mu GNOME šláplo na bábovičku a celkově píše své dojmy a průjmy, aniž by nějak argumentoval. Což o to, mě se KDE4 v aktuální stavu už také líbí, ale že by bylo GNOME tak strašné jak autor líčí, to opravdu není.
Lukáš Jelínek Zajímavý pohled na prostředí KDE
Lukáš Jelínek 24. 09. 2010, 14:52:42
Odpovědět  Odkaz 
Abych pravdu řekl, také mi GNOME připadá strašné. Ale je to dost subjektivní věc, někomu se zase nelíbí KDE.
Ivan Bíbr Re:Zajímavý pohled na prostředí KDE
bibri 29. 09. 2010, 01:11:32
Odpovědět  Odkaz 
Souhlas, GNOME je podle mne je strašné a oproti KDE nic neumí.

Ale je jednoduché, a proto jej dávám absolutním lamám. Pro ně je každé tlačítko navíc nevýhoda a vzhled je nezajímá. Reagují maximálně tak na pozadí a většinou jen na jeho barvu :).
Zajímavý pohled na prostředí KDE
Brilantní modř 25. 09. 2010, 18:22:21
Odpovědět  Odkaz 
Jo, to je přesně ono. Jak dlouho už tu jsou hádky, které prostředí nahradí to ve Windows? Vzhledem k tomu, jak subjektivní věc je preference některého prostředí nad jiné, jsou všechny tyhle bláboly k smíchu. Na koho je to cíleno? Na ty, kteří se vyznají v distribucích Linuxu a v grafických prostředích? Tihle lidé už mají vybráno nebo experimentují a na tyhle žvásty kašlou. A začátečníci, kteří se o Linuxu dozvěděli a chtějí ho vyzkoušet, mají největší problém s tím, vybrat si vůbec nějakou distribuci a spustit ji, a když při hledání informací narazí na tyhle zprávy, jenom je to mate. GNOME i KDE mají teď (záleží na tom, jaké bude GNOME 3) stejnou příležitost, protože jsou zkrátka největší a nejrozšířenější a obě jsou dobrá a velice použitelná prostředí. Připadá mi, že Lukáš Jelínek se nutně musí prsit s tím, co řekl nějaký Ashton Mills, autor z magazínu APC, protože to ladí s jeho vkusem. A. Mills beztak vyjádřil svůj osobní názor a je legrační, jak na podobné informace nejrůznější linuxové magazíny odkazují a jak je komentují. Nemůžu si pomoct, od té doby, co se zajímám o Linux, už jsem viděl takových zpráv mraky a vždy většinou v sekci novinek, zpráviček nebo čehosi podobného. Koho to ještě zajímá? Pozor, neútočím proti nikomu. Chci říct, proč raději -- místo těchto bezobsažných odkazů -- nenapíšete něco zajímavějšího (pro začátečníky, pro odobrníky), něco hodnotnějšího? Tohle nikomu nic nedá, možná kromě toho, že autor za článek shrábne odměnu. Když už chcete české čtenáře upozornit na podobné "zajímavosti", měl byste je publikovat na svém blogu.
Lukáš Jelínek Re:Zajímavý pohled na prostředí KDE
Lukáš Jelínek 27. 09. 2010, 00:15:22
Odpovědět  Odkaz 
Kdo chce a je schopen psát lepší novinky, může kontaktovat redakci. Podle mě by to bylo mnohem přínosnější, než se rozčilovat, že někdo píše o nesmyslech.
Zajímavý pohled na prostředí KDE
Brilantní modř 25. 09. 2010, 18:54:38
Odpovědět  Odkaz 
Ještě doplním, samotný článek http://apcmag.com/linuxs-new-look-kde.htm je dobrý, ale zběhlejší uživatel, který se zajímá a je schopen to anglicky přečíst (= rozumět všem termínům), to bezpochyby všechno zná. Proč článek nepřeložit do češtiny nebo se jím neinspirovat při psaní o vydání nové verze KDE?
Zajímavý pohled na prostředí KDE
Andrej Pavelka 27. 09. 2010, 13:12:11
Odpovědět  Odkaz 
Tak ako sú rôzne distribúcie Linuxu, tak sú aj rôzne pracovné prostredia. Niekto zbožňuje Fedoru, ja zase Debian. Ako je každá distribcia určená na nejakú cieľovú skupinu alebo je špecifikovaná na nejaký druh práce, tak isto je aj nejaké to pracovné prostredie orientované na cieľovú skupinu ľudí, alebo dokonca na výkon hardware, na ktorý sa inštaluje. Mne osobne vyhovuje GNOME, veľmi sa teším na verziu 3.0. Gnome mi príde trošku menej náročné na hardwareové prostriedky ako KDE a nemôžem povedať, že by mi v GNOME niečo chýbalo. Priznávam, že úplnému začiatočníkovi môže chvíľku trvať, kým si poriadne na GNOME zvykne, preto pre neho bude lepšie KDE. Vôbec tým nemyslím, že by bolo GNOME náročnejšie na ovládanie, len sa od prostredia vo Windowse líši, ale je pekné a dovolím si tvrdiť, veľmi populárne. Tiež by sa mohlo páčiť ľuďom, ktorí sú zvyknutí na Mac OS. Ja osobne sa nestaviam na stranu ani jedného, ani druhého prostredia, len GNOME mi proste sadlo. LXDE je zase strohejšie ako GNOME a KDE, ale pravda je, že potrebuje minimum ramky, takže sa výborne hodí inštalovať na staré železo. Ja osobne LXDE používam na distribúcii Sidux, v ktorej je ako predvolené. Málo kto Sidux pozná, tak pre informáciu, Sidux je nemecká linuxová distribúcia určena na staré stroje, ktoré majú na dnešnú dobu veľmi nízky výkon. Tento systém mi aj s nahratým pracovným prostredím vyžiera len niečo cez 60 BM RAM, čo hodnotím až moc kladne.

Distribúcia a prostredie sa volí podľa toho, kto ako potrebuje. Terénne auto sa hodí do terénu, mestské auto sa hodí do mesta, ako pojazdný byt sa hodí karaván, na preteky F1 sa nehodí ani jedno, na tie sa hodí F1. Podobne je to s linuxovými distribúciami a ich pracovnými prostrediami.
Zajímavý pohled na prostředí KDE
fri 27. 09. 2010, 14:24:56
Odpovědět  Odkaz 
Tak to jsem teda zvědav, jak mi Gnome, KDE, LXDE, Fluxbox, Xfce a spol. pošlape v Máje. :-)

Možná si za nějaký čas koupím novou mašinu, abych žádné netrpělo podvýživou.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog