přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.


Navíc množství herních titulů se neustále rozšiřuje a pravidelně dochází k opravám chyb. Ano, je potřeba počítat s tím, že účel Linuxu je trochu někde jinde a není zcela uzpůsoben tomu, aby na něm jeden především pařil od rána do večera, jeho uživatelé se ovšem nyní už nemusí cítit úplně opomíjení, respektive znevýhodnění.

Týká se to momentálně i nejpopulárnější karetní hry, tedy pokeru. Jeho obliba je nadále roste a v případě, že má člověk chuť se zapojit a zkusit se ponořit do online hry, existuje několik možností, jak to přes Linux udělat. A v tomto článku se právě podíváme na dvojici nejvhodnějších způsobů a jeden opravdu nedoporučovaný.

Emulátor Wine

Emulátory jsou na světě od chvíle, kdy se lidé pokoušeli hry na konzole hrát na stolních počítačích. Dodnes jsou některé populární, leč s dostupností konzolí přeci jen už nejsou tak využívané, což ale neplatí pro Wine, jenž je kolikrát jediným způsobem, jak se uživatelé Linuxu mohou ke hrám na Windows dostat. Wine je oficiálně podporován, pravidelně se pracuje na vylepšení, a poté, co si jej uživatel stáhne, v případě pokeru se pak může dostat k softwaru společností, které poker online nabízejí.

Jakmile má člověk na Linuxu jak emulátor, tak klienta, nic víc vlastně nepotřebuje. Jde zřejmě o nejpříjemnější způsob, jak poker online na Linuxu hrát, neboť poskytuje možnost se účastnit i turnajů a občas i lepší grafiku oproti hře v prohlížeči. V některých případech ani není třeba Wine instalovat, jelikož se v posledních letech stal už tak neoddělitelnou součástí Linux komunity, že bývá i předinstalován.

Právě Wine je důvodem, proč uživatelé Linuxu opravdu nemusí měnit prostředí. Nejenže totiž některé společnosti, poskytující různorodé pokerové turnaje online, přišly s aplikacemi na mobil a Mac velice rychle, ale také zareagovaly na poptávku po způsobu, jak hrát online i na Linuxu. Umožnily tedy, aby se díky Wineu také tito lidé mohli zapojit, a vzhledem k tomu, že popularita pokeru stále roste, nejspíše k této skutečnosti dopomohl i fakt, že trh na poptávku opravdu reaguje.

Společnosti se prostě snaží vyjít hráčům vstříc, z čehož by si třeba studia jako Ubisoft či Bethesda při vývoji svých her mohla vzít příklad.

V prohlížeči

V případě, že si někdo chce poker přes Linux vyzkoušet, ale nemá zájem nic stahovat, lze hrát přes prohlížeč. V minulosti nešlo zrovna o příjemný zážitek, momentálně už ale i uživatelé s Linuxem fungují na výkonnějších počítačích, takže co se týče grafiky, nemusí docházet k velkému propadu oproti hře ve Wineu nebo na jiném operačním systému. Problémem pro některé hráče však může být, že ne všechny společnosti nabízejí ve své prohlížečové verzi všechny typy her.

To může být pro někoho natolik limitující, že si nakonec raději stáhne Wine. Pokud mu ale tato skutečnost nepřekáží, třeba jej v budoucnu odradí fakt, že v prohlížeči nebývá dovoleno se zúčastňovat turnajů. Jestliže má hráč v plánu se do nich zapojit, rovnou doporučujeme tuhle možnost ani nezvažovat.

Samozřejmě ale existují uživatelé, kteří si prostě na svůj Linux nechtějí nic jako Wine stahovat a instalovat a absolutně nedají dopustit na hraní v prohlížeči. Zde prostě záleží na tom, co kdo preferuje a jak moc to s ponořením se do pokeru myslí vážně.

Klient pro Linux

Ano, skutečně je tomu tak, že některé společnosti skutečně vyvinuly klienta přímo pro uživatele Linuxu, a to už v dávno v době, kdy počet hráčů pokeru na Linuxu byl opravdu nízký. S tím se ovšem pojí také fakt, že tyto společnosti jsou zpravidla menší a nemusí být úplně důvěryhodné. Proto tento způsob hraní nemůžeme úplně doporučit, ale pokud člověk klienta pro Linux někde objevil a zdá se mu důvěryhodný, je to nakonec jen na něm, jak se rozhodne.

Jako obvykle je ale na internetu třeba dodržovat jisté bezpečností zásady, proto opravdu nedoporučujeme stahovat jakýkoliv software, o němž si uživatel nezjistí dostatek informací.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz