přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vysvětleme si internet

Vysvětleme si internet

dnnsec100.png

Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.


Oč že tu jde? Co to takové DNS servery jsou, k čemu slouží a jak fungují?

Je to vlastně ve své podstatě docela prosté. Tyto servery slouží ke zprostředkování kontaktu mezi uživateli a jimi vyhledávanými internetovými stránkami.

Jsou tu tak v první řadě kořenové servery. Těch je na světě jenom pár, jsou několikanásobně zálohované a jejich úkolem je sloužit jako základní odrazový můstek sloužící při vyhledávání té které konkrétní domény.

Pak jsou tu DNS servery se znalostí jmenných serverů, jejichž hlavní úlohou je ‚pamatovat si‘ všechny domény s určitou koncovkou, jakou je dejme tomu v našem případě .cs.

A konečně jsou tu i jmenné servery, jež znají tu kterou cílovou IP adresu, tedy to, pod kterým číslem se nalézá určitá uživatelem vyhledávaná adresa.

To vše slouží k tomu, aby se uživatel dostal právě na tu stránku, kterou hledá. Ovšem zároveň to představuje i ohrožení. Protože mezi uživateli internetu jsou i ti, kdo se nabourávají do zmíněných DNS serverů s úmyslem získat tímto způsobem citlivé údaje, jaké by uživatelé internetu nikdy ve vlastním zájmu někomu neznámému na síti neposkytnuli.

A aby se člověk podobnému ohrožení vyhnul, je mu třeba daleko lepší zabezpečení, než je nějaký antivirový program, jenž si s něčím podobným nedokáže poradit. Ten, kdo chce mít svá citlivá data v bezpečí, tak musí používat důmyslnější zabezpečení, tedy DNSSEC. Což je ve své podstatě elektronické podepisování technických údajů ukládaných na DNS server.

A tak je třeba vsadit na spolehlivého poskytovatele domény, jenž dokáže nabídnout i zmíněné zabezpečení. A takovým poskytovatelem je TELE3. Tedy jeden z registrátorů zájmového sdružení právnických osob CZ.NIC, jehož hlavními úkoly jsou provozování registru jmen domén registrovaných pod .cz, členství ve sdružení EURid spravujícím evropskou doménu .eu, zabezpečování provozu této domény nejvyšší úrovně, rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoj systému správy domén a podpora nových technologií a projektů prospívajících české internetové infrastruktuře. Tímto sdružením je provozován i interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT a Národní CSIRT tým České republiky – CSIRT.CZ a je jím chráněna důvěrnost aktiv před neautorizovaným vyzrazením.

A to je na internetu čím dál tím víc důležité.

tele3_cznic.png 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz