přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Kotel___100_x_100.png

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Mageia_8___700_x_667.png

Poznámka na úvod: text dále je hrubým překladem výzvy zveřejněné na stránce distribuce Mageia. Důvod, proč se zde předkládá, je prostý. Podnětem k tomu se stala žádost Yuriho Chornoivana: "Ahoj, jsme na začátku nového vývojového cyklu a potřebujeme baliče (tvůrce balíčků) z celého světa.

Bylo by skvělé, kdybyste tento příspěvek mohli přeložit a sdíleli jej, aby mohl být zajištěn udržitelný rozvoj báječné distribuce. ;)

Předem vám za to děkuji. S pozdravem, Yuri".

Poznámka k výřezu z obrázku jednoho z pozadí používaných v Mageie/připravených pro nynější Mageiu 8. Obrázek je záměrně upraven. Dávám přednost tomu, když "i" má tečku nahoře - ta je pro mě dostatečně pozitivní motivací. Co si myslím o stylizaci s tečkou dole, jsem už kdysi vyjádřil. Kdyby to bylo na mně, tak vedle hledání nové stylizace tohoto druhu distribučního pozadí, což se děje s každou novou hlavní verzí distribuce, když se (zjednodušeně řečeno) většinou pozmění pár křivek a je hotovo, bych požádal grafiky, aby se pustili i do tvaru kotle a pořádně si jej podali. I ten kotel níže je jen jakási "kouzelnická" představa, jak takový kotel vypadá. Copak nikdo neviděl obyčejný funkční kotel, který se vestaví nad topeniště, ve kterém se ve velkém třeba škvařilo sádlo? Ten tvar, co vidíte před textem Mageia, mi připadá jako nějaká historizující hračka. A ještě k tomu sádlu. :-) Ty jakoby bublinky nad symbolem mi taky připadají mimo realitu. Rozhodně, pokud byste to někdy dělali, až sádlo přivedete do varu, k němu moc blízko nestrkejte svůj nos. Romantické bublinky stejně většinou (?) nejspíš neuvidíte. Míchejte, ať se vám sádlo nepřipaluje, a dejte si hlavně pozor, ať vám kvůli neopatrnosti nevystříkne ve směru vaše oko nebo vás nepopálí jinde. To není jako pohladit železnou plotnu rozpálených amerických kamen, to taky nedělejte!, když byste letmým dotekem chtěli zjistit, jestli opravdu hřeje.

Kotel___700_x_621.png

S právě vydanou Mageiou 8 a se zahájením vývoje Mageii 9 (Cauldron, nestabilní větev Mageii), je nyní čas tak akorát zapojit se, a to tím, že se dáte do balení.

Začínáme se zabývat funkcemi, které chceme zahrnout v Mageie 9. Protože je to ve vývojovém cyklu brzy, nyní je čas na zásadní vývoj nebo velké aktualizace klíčových součástí (programů). Toto je skvělá doba na připojení se k projektu, protože můžete navrhnout funkce, které byste v něm rádi viděli, pomoci provést velké změny, nebo zjistit, jak se distribuce rozvíjí prostřednictvím vývoje, stabilizace, načež je uvolněna.

Je-li program, který vás zajímá, chcete-li pomoci udržovat část distribuce, nebo se chcete naučit něco nového, čeká tu na vás, pakliže hodláte přiložit ruku k dílu, ve skupině tvůrců balíčků spousta příležitostí.
Ti, kteří mají znalosti související s balením balíčků rpm, co na to chtějí a mohou skočit rovnou, mohou přeskočit další část a přejdou na wiki stránku Mageii, kde se dozví, jak se stát baličem Mageii.

Zabalení kusu software si žádá vzít zdrojový kód poskytovaný jeho vývojářem a proměnit jej v něco snadno spravovatelného koncovými uživateli nainstalovaného systému Mageia. Jde o to zajistit, že balíček má všechny potřebné závislosti pro správné sestavení i spuštění, a také odladit nastavení sestaveného a nainstalovaného softwaru tak, aby bylo nejvhodnější pro systémovou jednotu Mageii. To se dělá napsáním souboru spec, který se používá jako předpis - návod na sestavení instalovatelného balíčku rpm.

Uspořádání souboru spec je velmi logické a lze mu rozumět, i když jsou vaše zkušenosti s programováním velmi malé. Vše, co potřebujete ke zvládnutí základů, je podnikavost, nadšení a rozhodnutí učit se. Dobrý přehled toho, co je ve specifikačním souboru a jak pracuje, je v kapitole: Uvnitř souboru spec.

Pokud se do toho chcete dát a zapojit se, dalším krokem pro vás je vytvořit si u Mageii účet a postupovat podle pokynů. Osvětlují další kroky, jak začít a najít učitele (zkušený a spolehlivý rádce). Po ruce jsou také elektronické poštovní konference a kanály IRC (#mageia-dev), pokud se chcete zeptat na to, oč jde.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Pavel Fric

Pavel Fric
Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »