přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vinný sklípek, aneb co je to bottle?

Vinný sklípek, aneb co je to bottle?

bottle_wine.jpg

Tak zase trochu z jiného soudku, teda spíš lahve. Před pár dny jsem si chtěl dohrát rozehranou mapu v HoMM3, ale od minulé verze Wine se něco změnilo ve .wine složce, nejspíš registry. Hra nešla spustit, ale s novou, krásnou, čistou .wine složkou šla. Jenže co dělat, pokud chci zachovat poklady v té staré a přesto hrát? Vytvořil jsem si novou bottle právě pro HoMM3.


reklama

HoMM3 znamená Heroes of Might & Magic III, ale to není podstatné.

Bottle, z anglického lahev, představuje jednu lahev vína ~ jednu složku s registry a veškerým nastavením Wine. Wine standardně používá složku .wine v domovském adresáři, ale můžete mu říct, aby použil jinou. A těch můžete mít kolik jen chcete. Klidně pro každou aplikaci jednu.

Takže dejme tomu, že jdu udělat novou bottle pro Heroesy. Nejdřív řeknu Wine, že chci použít jinou cestu, než ~/.wine a to ~/.wine-heroes3. Potom spustím winecfg a vytvořím jím novou bottle (nebo můžu místo toho zavolat příkaz na vytvoření .wine složky, ale ten vždycky zapomenu). To můžu udělat dvěma způsoby:

Buď dvouřádkově (v terminálu):

export WINEPREFIX="$HOME/.wine-heroes3"
winecfg

Nebo jednořádkově (klidně přes dialogové okno spustit):

env WINEPREFIX="$HOME/.wine-heroes3" winecfg

V okně s nastavením Wine ještě doporučuji prokliknout záložku Zvuk, aby bezpečně fungoval zvuk. Teď už jen nainstalovat Heroesy do nové bottle. A jak? Před každým příkazem použiji určení .wine složky, stejně jako před chvílí. A pak už jen spouštěč na Heroes 3:

#!/bin/bash
cd ~/.wine-heroes3/drive_c/Program\ Files/3DO/Heroes\ 3\ Complete
export WINEPREFIX="$HOME/.wine-heroes3"
wine explorer /desktop=HoMM3,800x600 ./HEROES3.EXE

Na podobném principu funguje i skript ies4linux, používá pro každou verzi Internet Exploreru jinou bottle, protože každá lahev představuje jednu pseudoinstalaci Windows s registry i se složkou, která představuje disk C.


Aktualizace: Vytvořil jsem program nazvaný wibom, který práci s lahvemi automatizuje. Více v článku Wibom - Správce Wine lahví.

Tento článek byl přesunut ze starého blogu, následují staré komentáře:

super vec :-) urcite vyuziju :) potrebuju urcite nastaveni pro urcite hry (CS, WoW, … :-)) - ronny | 3. 1. 2008 v 11:02

Ahoj, právě smolím jakýsi tahák na rozcházení Falloutů, chci se zeptat zda nevadí, když tě odkážu jako zdroj ze kterého vycházím. - Pavel | 7. 6. 2008 v 11:05

Vůbec ne, budu rád. Pak pošli sem odkaz, ať si to můžu taky přečíst :) - Miroslav Hrončok | 7. 6. 2008 v 11:07

Ona je to taková akce lama lamám, ale rád pošlu. - Pavel | 7. 6. 2008 v 12:35

Tak jsem tady zase, pracovní verze je docs.google.com/...gcw Bohužel nemám žádného testera, tak nevím jak je to použitelné. Pokud budeš mít nějaké připomínky k té zmatené struktuře, nebo třeba pravopisu, tak sem s nimi. - Pavel | 15. 7. 2008 v 11:27

Zdravím, udělal jsem si jednoduchoučkej scriptík založenej na tomhle článku, kterej se dá velice snadno upravovat a přidávat do něj nové aplikace, včetně unikátních způsobů zpouštění. wbottle.sh - HosipLan | 4. 4. 2009 v 13:05

To je pro KDE, což? Dokážeš rozhodnout jestli použít zenity nebo kdialog, podle běžícího prostředí? - Miroslav Hrončok | 10. 4. 2009 v 13:22

co takhle zjednodusit si instalovani softu do bottle - jenom takovy zaklad s dialogy v zenity? - jagular | 1. 5. 2009 v 0:35

#!/bin/bash
# GPL v. 3.0

# Set this to where you want to put your wine bottles.
installDir=”$HOME/.wine-bottles”

function installSoft {
installSoft=$(zenity –file-selection –title=”Wine bottle - select the software to install”)
}

function bottleDir {
bottleDir=$(zenity –entry –text “Name of bottle directory: “)
}

bottleDir
installSoft

echo `env WINEPREFIX=”$installDir/$bottleDir” winecfg`
echo `env WINEPREFIX=”$installDir/$bottleDir” wine “$installSoft”`

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Vínný sklípek, aneb co je to bottle?
Kluk z Plagatu 12. 11. 2009, 19:15:22
Odpovědět  Odkaz 
Pane Hroncoku myslim, ze byste nemel travit tolik casu u pocitace, skodi to zdravi!!!!!!!
Je spoustu zajimavejsich cinnosti, ktere lze provozovat/treba sport. Stejne za chvili tyhle vsecky internety a pocitace zkonci stejne jako dinosauri. Uz ted je to zastarala technologie-budoucnost je v organice (jiste jste slysel o organickych obvodech apd...) S pozdravem Doc. Jiri Kubrt CSc.
Miroslav Hrončok Re:Vínný sklípek, aneb co je to bottle?
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 20:07:26
Odpovědět  Odkaz 
Pane docente, vždy mě vtloukali do hlavy, že když se nebudu učit češtinu, nikam to nedotáhnu. Jak je vidět, i lidé, kteří neumí psát, mohou získat zajímavé tituly. Pokud jsou ovšem pravé. Zároveň si musím položit otázku, proč čtete můj blog, když Vás počítače nezajímají. Přeji hezký zbytek dne.
Ubohý netitulovaný Miro Hrončok, tady taky nemám titul

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce
  • Hodnocení autora: ****

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016