přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze openSUSE 11.2

Recenze openSUSE 11.2

opensuse.png

Čerstvá verze "zelené" linuxové distribuce je sice podle číselného značení jen menší aktualizací, nicméně, podobně jako v dřívějších takových případech, její tvůrci slibují opět kopec nových technologií a k tomu ještě osvěžující vzhled. Je proto zcela na místě ptát se, do jaké míry získaly tyto sliby reálnou podobu.


121 zlepšení

Marketingové materiály výrobků se velmi často chlubí tím, kolik zlepšení výrobek má oproti předchozí verzi. Že takové změny nejsou vidět? To přece nevadí, prostě tam jsou, a hotovo. Problém je ovšem v tom, že jednak ne každé zlepšení někdo ocení, a hlavně že ne každý bude nějakou změnu považovat za zlepšení. Proto deklarovaný vysoký počet "zlepšení" ještě nemusí nic znamenat, důležité je, jak to bude vypadat v praxi. Platí to obecně, distribuci openSUSE nevyjímaje.

Ve výčtu hlavních vylepšení a novinek v openSUSE 11.2 se uvádí například toto:

  • nové jádro 2.6.31 s ovladači pro mnoho nových zařízení
  • souborový systém ext4 jakožto výchozí volba
  • (experimentální) podpora souborového systému btrfs
  • lepší nástroj pro dělení disku
  • možnost šifrovat celý disk (včetně kořenového oddílu)
  • grafická prostředí KDE 4.3 a GNOME 2.28
  • nový "svěží" vzhled grafických prostředí
  • nové verze důležitých programů (např. Mozilla Firefox 3.5 nebo OpenOffice.org 3.1)
  • velká podpora sociálních sítí
  • vylepšený konfigurační program YaST2 a správce balíčků Zypper
  • jako vždy, nová verze je rychlejší, výkonnější a můžete si vybrat jakoukoli barvu (za předpokladu, že to bude zelená)

Stahujeme a instalujeme

OpenSUSE 11.2 oficiálně vyšlo v den vydání tohoto článku. Stahovat jej můžete ze stránek distribuce.

Jako obvykle, i verze 11.2 je k dispozici v celé řadě variant diskových obrazů. Jedná se konkrétně o klasické DVD, instalovatelná live CD (ve verzích s KDE a s GNOME) a mini-CD pro síťovou instalaci. Všechny tyto verze jsou k dispozici pro 32bitovou a 64bitovou platformu x86. Pro live CD lze získat další disk s překlady do různých jazyků (základní verze je v angličtině). Existuje také verze pro dvouvrstvé DVD s podporou dvou architektur (32 i 64 bitů), jako "dvouarchitekturní" si lze stáhnout také CD s doplňkovými programy pro CD verze. Většinou bude asi nejjednodušší stáhnout si DVD pro příslušnou architekturu a více to neřešit.

Nově se mezi instalačními obrazy nachází i obrazy pro Live USB, což ocení hlavně majitelé netbooků bez optické mechaniky. Instalační obraz z CD/DVD lze také snadno přenést na USB.

Proces instalace

Uvítací obrazovka po startu DVD openSUSE 11.2Uvítací obrazovka po startu DVD openSUSE 11.2

Distribuci jsem instaloval ve formě čisté instalace na fyzický stroj (notebook) i na stroj virtuálním (přes VMware). Distribuci lze také samozřejmě instalovat formou aktualizace ze starší verze a existují i další zajímavé formy instalace, o nichž se zmíním později.

Úvod instalace openSUSE 11.2Úvod instalace openSUSE 11.2

Po startu z CD nebo DVD se objeví přivítání a poté výběr toho, co se má udělat (instalace, start z disku, start live verze...). Není to nic nového, takto vypadaly i dřívější verze, rozdíl je prakticky jen v barevnosti, nově je použit temnější zelený odstín. I další kroky při instalaci jsou prakticky stejné jako dříve, zajímavé to začíná být až v okamžiku volby rozdělení disku.

Tady instalátor nabídne nějaké rozdělení, které lze buď akceptovat beze změn, nebo upravit, případně si udělat vlastní. Co je tady jinak než dřív? Především je jiný celý nástroj k dělení. Má mnohem více možností, lze nastavit spoustu věcí, "víc si s tím hrát". Je otázka, kolik lidí to využije, nicméně stále je možnost toto ignorovat a přijmout výchozí rozdělení.

V tento okamžik se také projeví nové možnosti ohledně souborových systémů. Jako výchozí se nastavuje ext4, lze si vybrat i z dalších systémů (ext3, ext2, xfs, jfs, btrfs). Pokud si někdo vybere btrfs, instalátor ho velmi důrazně upozorní, že jde o silně experimentální věc, se kterou by se nemělo pracovat nad ostrými daty. Neměl by se tedy najít nikdo, kdo by si btrfs nastavil a pak se divil.

Lákavá možnost šifrování celého disku má bohužel svá "ale". Jednak je tato možnost nedílně spjata s využitím LVM (při přímé práci s diskovými oddíly to nastavit nejde). Dále ani poté nebude šifrováno úplně všechno - startovací oddíl (/boot) zůstane nešifrovaný, i když by to snad nemělo nikomu vadit. Ono to lze těžko řešit jinak - boot manager šifrování neumí a odněkud se jádro načíst musí. Ale co je nejhorší, v některých případech (podle mých zkušeností tehdy, když se instaluje opětovně přes již nainstalovaný systém využívající LVM) instalátor zapnutí šifrování prachsprostě ignoruje. Samotné šifrování - pokud se ho podaří nainstalovat - už pak ale funguje bez problémů.

Výběr balíčků k instalaciVýběr balíčků k instalaci

Po rozdělení disku následuje klasická možnost ovlivnit jednotlivé parametry instalace. Lze nastavit například startovací záležitosti, složení softwaru, nastavení firewallu a různé další věci. Prakticky se to neliší od předchozích verzí, vše je vcelku intuitivně nastavitelné. Na závěr se pak už jen potvrdí vlastní instalace a už to jede.

Průběh instalace openSUSE 11.2Průběh instalace openSUSE 11.2

Instalace běží...

Rychlost instalace samozřejmě závisí na výběru instalovaného softwaru a na výkonu počítače. Čistá instalace z DVD na notebook ThinkPad R51 (Pentium M 1,6 GHz, 768 MB paměti) trvala cca 15 minut, počítáno od potvrzení instalace do koncového restartu. Stejná instalace z obrazu DVD na virtuální stroj (přidělen 1 procesor 2,66 GHz a 1 GB paměti) spotřebovala okolo 10 minut.

Po doběhnutí instalace se systém restartuje a naběhne do nově nainstalovaného systému a to bez zobrazení nabídky boot manageru GRUB. Je otázka, jestli je to zrovna nejlepší řešení, současně je ale zase dobré, že se tak instalace dotáhne do konce a nepřeruší se startem do jiného systému. Instalátor dokončí vše potřebné a pak už se zobrazí standardní přihlašovací dialog (samozřejmě jen v případě, že je systém nastaven tak, aby takto startoval - lze ho při instalaci nastavit pro start bez grafiky).

Přihlašovací obrazovkaPřihlašovací obrazovka

Pri príležitosti vydania openSUSE 11.2 sa v budove MFF UK na Malostranském náměstí plánuje 20.11.2009 od 14:00 do 19:00 Release Party. K dispozícii budú okrem inštalačných médií aj samotní vyvojári openSUSE, ktorí budú prezentovať nové vlastnosti a pomáhať s riešením problémov. Na Facebooku vznikla aj príslušná udalosť.
Pavol Rusnák, vývojář openSUSE

První kroky s openSUSE 11.2

Těsně po přihlášení (tedy resp. po plném startu KDE) může přijít šok. Tedy samozřejmě jen pro toho, kdo to neviděl již dříve na obrázcích. Takhle že vypadá svěží uživatelské rozhraní? Z obrazovky se valí kyselá žlutozelená barva, připomínající technickou kyselinu solnou, sliz z duchařských komedií, případně přeslazenou limonádu "horská rosa". Ano, je to subjektivní, někdo to bude považovat za osvěžující. Jako výchozí by ale asi mělo být něco tlumenějšího.

Vzhled prázdné plochy těsně po instalaciVzhled prázdné plochy těsně po instalaci

Pozadí plochy lze naštěstí snadno změnit a nastavit si něco méně do očí bijícího. Podobně si zaslouží změnu také dekorace oken. Protože nová témata jsou spíše na efekt než na práci, člověk se rád vrací k obstarožnímu motivu Plastik. Opět je to samozřejmě subjektivní věc, někdo se rád trefuje kurzorem myši do titěrných kulatých tlačítek.

Přenastavené prostředí KDE 4.3Přenastavené prostředí KDE 4.3

Co je konečně v pořádku, je "čistota" ikon v systémové oblasti lišty. Starší verze KDE (použité v openSUSE 11.1 a starších) totiž mívaly problémy s překreslováním ikon a tak bývaly ikony (např. aktualizace nebo zvuku) obaleny zbytky po předchozích stavech té které ikony, což vypadalo odpudivě. Nyní tomu již není co vytknout.

Nastavovač YaST2

Poměrně výraznou změnu oproti předchozím verzím prodělal konfigurační program YaST2. Je nově založen na grafické knihovně Qt 4 a vypadá trochu jinak než dřív. Například v hlavním okně (viz obrázek) jsou všechny položky pohromadě, jen rozdělené do sekcí - výběrem ze seznamu sekcí vlevo se provádí jen přesun. Procházení všemi položkami je rychlejší (místo přepínání lze použít posuvník, kolečko myši apod.), nově se také při najetí na položku zobrazuje její popis.

Konfigurační program YaST2Konfigurační program YaST2

Drobné chybky se najdou už na první pohled. Například zcela chybí nastavení grafické karty a monitoru, jedinou cestou k jejich nastavení je spustit program SaX přímo (například z programové nabídky). Naopak potěší přítomnost modulu Webpin, který slouží k vyhledávání balíčků v on-line repozitářích. Většina konfiguračních komponent se od předchozí verze vůbec nebo téměř vůbec nezměnila, což obvykle není na závadu (byly dobře použitelné už dříve). Českým uživatelům ale může vadit, že na některých modulech (třeba nastavení tiskáren) "zamrzl" český překlad někde na počátku a většina textů je i nadále anglická.

Poznámka redakce: SaX byl z nabídky YaSTu vypuštěn účelně, jelikož se jedná o nástroj, který upravuje konfigurační soubor xorg.conf. Ten však v nové verzi openSUSE obsahuje jen všeobecné informace nastavení X.org serveru je mnohem automatičtější. Předpokládá se, že editace tohoto souboru nebude zapotřebí.

Správa tiskáren v YaST2Správa tiskáren v YaST2

Další software

Tvůrci distribuce slibovali nové verze mnoha programů, dle očekávání v distribuci tyto nové verze jsou. Co už ale není až tak samozřejmé, tyto programy všeobecně dobře fungují (padavost zejména mnohých KDE 4 programů, tak často vídaná u openSUSE 11 a 11.1, už je naštěstí pryč) a navíc jsou ihned po instalaci plně připraveny k použití.

Co si pod tím představit? Tak například Mozilla Firefox (zde verze 3.5.4) obsahuje již při výchozí instalaci téměř všechny potřebné pluginy, například pro Flash nebo Javu. Měla by to být samozřejmost, ale dříve se často stávalo, že bylo potřeba něco doinstalovávat ručně. V openSUSE 11.2 se toho doinstalovává jen málo, jmenovitě třeba Moonlight (open-source implementace technologie Silverlight), ale i ten je přímo v repozitáři, takže je to otázka pár kliknutí.

Mozilla Firefox v openSUSE 11.2Mozilla Firefox v openSUSE 11.2

Zkušenosti s provozem

Vzhledem k tomu, že srovnávacím etalonem je logicky předchozí verze openSUSE 11.1, která již byla velmi kvalitní, zlepšení se hledají jen těžko (zato každé zhoršení je pořádně cítit). Srovnávání s jinými distribucemi GNU/Linuxu je obtížné, vzhledem k tomu, že každá má trochu jiné cíle. Dá se ovšem říci, že se openSUSE nachází někde mezi Mandrivou a Fedorou.

Proces instalace lze považovat za povedený (dlouhodobě odladěný) a s výjimkou oněch problémů s použitím šifrování zcela hladký. Taktéž při používání se neprojevily téměř žádné problémy, těch několik málo (podrobnosti uvedu dále) lze považovat za věc, která by měla jít vyřešit.

V porovnání se staršími verzemi nastalo nejpronikavější zlepšení u aplikací ze sady grafického prostředí KDE 4. Nasazení řady 4.3 jednoznačně prospělo stabilitě běhu programů i jejich výkonnosti. Někdejší časté pády Konqueroru, Dolphinu, KMailu a dalších programů jsou zjevně minulostí, podobně jako mrzuté těžkosti při komunikaci protokolem SMB (vypadá to jako maličkost, ale vzhledem k časté nutnosti práce v heterogenním prostředí je to docela důležité). Také například KWrite, dříve pověstný "zabetonováním" po otevření většího souboru, už se chová o poznání lépe, byť by to mohlo být ještě lepší.

Další chloubou je OpenOffice.org 3.1. Tato verze sice není v obecném kontextu nic výjimečného, nicméně opět v porovnání s openSUSE 11.1, kde byla verze 3.0, je rozdíl celkem značný, hlavně v rychlosti. "Studený start" (první spuštění) je sice pomalý, čas dalších startů je ale už skoro neměřitelný a i samotná práce s dokumenty je rychlá.

OpenOffice.org v openSUSE 11.2OpenOffice.org v openSUSE 11.2

Nyní přicházejí ty "horší stránky". Například pokusy přehrát zvukové a videosoubory bohužel končí (v souladu s nepříjemnou tradicí openSUSE) tristně. Na obrázku si můžete prohlédnout, jak "srozumitelně" informuje program Kaffeine, že daný soubor neumí přehrát. Je samozřejmě otázka, nakolik je to problém přímo distribuce openSUSE a nakolik programu Kaffeine, ale mít v distribuci takto "fungující" program je docela ostuda.

Chyba programu KaffeineChyba programu Kaffeine

Další věc je vůbec to, že ho neumí přehrát, ale to je na jinou debatu - v openSUSE prostě standardně nejsou potřebné kodeky (z patentových důvodů; není to jen případ této distribuce), to platí už dlouho a nejinak je tomu i tady. Čili kdo si chce něco přehrát, musí si bohužel přidat v konfiguraci nějaké komunitní repozitáře a podporu pro multimediální formáty (podobně jako i některé programy pro tyto účely) si doinstalovat.

openSUSE 11.2 na notebooku

Na distribuci instalovanou na notebook jsou kladeny poněkud větší požadavky, než když jde o běžný desktop. Musí výborně fungovat řízení spotřeby, uspávání a probouzení (do paměti i na disk), připojení k WiFi sítím a případně i další věci. Musíme si upřímně přiznat, že distribuce GNU/Linuxu v tomto bohužel stále ještě pokulhávají za proprietárními operačními systémy. Proto se samozřejmě velmi cení každý pokrok, který je učiněn. Následující zkušenosti jsou založeny na provozu na notebooku ThinkPad R51 (tedy poměrně starém), na jiných strojích může být situace samozřejmě jiná.

Ohledně řízení spotřeby není openSUSE prakticky co vytknout. Co se v profilech nastaví (ve smyslu řízení kmitočtu procesoru, vypínání displeje, uspávání atd.), to to také dělá. Profily jsou přednastaveny celkem rozumně, jen je otázka, zda mít v profilu Performance (standardně při provozu na napájení ze sítě) jako akci pro zavření víka pouhé zamčení obrazovky. Člověk obvykle nechce řešit, jestli nejdřív zavře notebook a až pak ho odpojí od sítě, anebo to udělá obráceně. Ve výchozím nastavení je to problém, protože kdo notebook nejdřív zavře a pak odpojí, může odkráčet s plně běžícím strojem, se všemi důsledky.

Nastavení profilů řízení spotřebyNastavení profilů řízení spotřeby

Uspávání do paměti probíhalo během provozu bez potíží, stejně tak i probouzení, které bylo na daném stroji dříve často problematické (grafická karta se zřejmě špatně inicializovala a zobrazování pak bývalo hodně divné). Uspávání na disk však vůbec nefungovalo a informace v logu (chybějící parametr v příkazové řádce jádra pro probouzení) napovídají, že je někde něco špatně nakonfigurováno.

Nepotěšilo bohužel ani připojování k WiFi sítím. Adaptér je sice správně zprovozněn (včetně načtení firmwaru), nicméně s vlastním připojováním k WiFi sítím už je to horší. Při pokusu o přidání detekované sítě se zobrazí dialog pro konfiguraci - až potud dobře. Jenže po jeho vyplnění (a uložení hesla do KWallet) vyskočí další, který se ptá opět na heslo. Pak už je někdy pokoj, jindy ale dialog skáče dál a dál, až do zblbnutí. Případně se tento dialog už nezobrazí, ale počítač se k síti nepřipojí. Připojí se až na několikátý pokus, případně až po restartu (odkdy se GNU/Linux léčí restartem?). Těžko říct, zda je chyba v NetworkManageru, v plasmoidu pro ovládání z KDE anebo v konfiguraci v rámci openSUSE. Může být samozřejmě od každého trochu.

Čili shrnout to lze tak, že přinejmenším na testovaném notebooku verze 11.2 nevybředla z polovičaté podpory, která se s openSUSE táhne už roky. Je to škoda, ale openSUSE prostě zatím není distribuce plnohodnotně nasaditelná na notebook.

Zajímavosti openSUSE 11.2

Distribuce openSUSE 11.2 má několik zajímavostí, které mohou leckomu usnadnit práci nebo třeba zajistit, že nebude mít z GNU/Linuxu zbytečné obavy. Takové věci se vždy cení, i když je třeba využije jen relativně málo lidí.

Metody instalace

Kromě klasickým metod instalace zmíněných na počátku nabízí openSUSE 11.2 ještě dvě metody další. První je "instalace z Windows". Uživatel Microsoft Windows vloží disk do mechaniky, ten mu naběhne (jako jiné disky s programy) a hned se spustí instalátor openSUSE (přesněji průvodce instalací; takový normální průvodce, jaký je nejméně u každého druhého programu pro Windows). Ten ale jen připraví instalaci a nastaví boot manager tak, aby se po restartu zobrazila nabídka, kde bude jako jedna z položek právě openSUSE. Když uživatel zvolí tuto položku, rozběhne se už prakticky normální instalace. Celé se to hodí k tomu, že není potřeba nastavovat start z CD/DVD (leckdo to ani neumí zapnout) a zvládne to úplně každý.

Druhou zajímavou instalační metodou je "live uprgrade". Ten už je podporován jinými distribucemi (např. Debian), ale v openSUSE se objevuje poprvé. Jde o aktualizaci na novou verzi distribuce z běžící starší verze. U openSUSE jde nyní aktualizovat z 11.1 na 11.2.

Další grafická prostředí

Kromě KDE lze v rámci openSUSE 11.2 používat také prostředí GNOME (konkrétně 2.28). Výchozí podobu vidíte na obrázku. Na jednu stranu působí výrazně "amatérštěji" než KDE, tapeta na pozadí je zase podstatně příjemnější než ta "kyselá" v KDE. Takže - vyberte si (tedy klidně zkombinujte z každého to, co vám vyhovuje)...

Grafické prostředí GNOME v openSUSE 11.2Grafické prostředí GNOME v openSUSE 11.2

Ale to není vše - k dispozici jsou také prostředí Xfce a LXDE, lze využívat také samostatné správce oken (Window Maker, IceWM, FWWM2 atd.).

Dobré stabilní distro s KDE 4

Distribuce svou verzí 11.2 opět udělala velký krok vpřed. Vyzdvihl bych hlavně použití prostředí KDE 4.3 se stabilními programy a celkově spolehlivý běh (žádné záhadné pády nebo nefunkčnost programů). K nedostatkům patří různé drobné chyby, které jsem již zmínil, kontroverzní grafické pojetí, především ale stále nedostatečná použitelnost na notebooku. Obecně mohu distribuci téměř všemi deseti doporučit, zejména pro nasazení na stolní počítač, kde problémy "notebookového" charakteru člověka trápit nebudou.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Jiří Eischmann Recenze openSUSE 11.2
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 05:43:29
Odpovědět  Odkaz 
Při pohledu na screenshoty mě napadají dvě věci: Jestli Ubuntu udělalo s novým vzhledem krok kupředu, tak openSUSE tak dva kroky zpátky. GNOME je fakt nepovedené a KDE taky nic moc, hlavně ta výchozí tapeta. Čím dál více oceňuji, že v Ubuntu je prakticky upstreamové KDE, protože jak Mandriva, tak openSUSE tomu moc nepřidaly.
Miroslav Hrončok Re:Recenze openSUSE 11.2
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 07:50:53
Odpovědět  Odkaz 
Jestli se Xfce povedlo tak, jak jsem viděl [0] v komentáři tady [1], tak je nejhezčí z trojice KDE/GNOME/Xfce v openSUSE 11.2. Možná se ale nepovedlo, protože tady [2] vypadá jinak, ačkoli na prvním screenu dost dobře, na dalších už ne (dekorace oken). (Odkazy dobrém v pořadí: http://djscore.org/sites/all/files/image/opensuse/opensuse_screen.jpg http://www.opensuse.cz/kategorie/novinka/opensuse-11-2-milestone-6 http://en.opensuse.org/Screenshots/11.2_Milestones )
Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
djs_core 12. 11. 2009, 09:57:41
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel,
uvedený screen je pouze ukázka plánovaného projektu nilda (http://www.djscore.org/projekt/nilda). Ten je ale v tuto chvíli teprve ve fázi příprav. První použitelná verze bude postavená na Xfce 4.8 a openSUSE 11.2 někdy v druhém čtvrtletí příštího roku. Optimalizace a odladění se bude týkat nejen samotného Xfce, ale i výběru vhodného "odlehčeného" software a dalších úprav týkajících se přímo openSUSE (vykopání pulse audia, nahrazení gnomesu -> gksu, zbavení GDM závislostí na celém Gnome ...)
Vojtěch Zeisek Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 09:03:18
Odpovědět  Odkaz 
No, já nevím. Mě se ten vzhled líbí více, než u starších verzí a více než originální černo-modrá. Pak nemám rád tmavé dizajny typu Vista nebo Ubuntu. Z Ubuntu mám pocit, že se vzhledově nikam nehýbe a je furt stejně hrozné. GNOME v openSUSE nesoudím, ale KDE se mi líbí.
Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 12. 11. 2009, 11:24:14
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak, zdejší rezenze jsou subjektivní aktivitou autora. Mě se wallpaper líbí moc, vůbec nechápu proč se bránit oxygenu. Gnome byl vždy hnus všude, at Ubuntu nebo OpenSuse. Po aktualizaci na KDE 4.3.3 kickoff je bleskový. Ja osobně vůbec nepocituji nějaké zpomalení. A to nemám nic extra hardwer. KDE 4.3.3 je nejlepší čtverkové KDE všech dob. Já vím, že redakce má radost z každého příspěvku, ale poslední dobou jsou to fakt jen subjektivní průjmy. Více, více, více, více...... objektivity. Nepíšete si to pro sebe a pro své kamarády ...........
Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 12. 11. 2009, 11:25:07
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak, zdejší rezenze jsou subjektivní aktivitou autora. Mě se wallpaper líbí moc, vůbec nechápu proč se bránit oxygenu. Gnome byl vždy hnus všude, at Ubuntu nebo OpenSuse. Po aktualizaci na KDE 4.3.3 kickoff je bleskový. Ja osobně vůbec nepocituji nějaké zpomalení. A to nemám nic extra hardwer. KDE 4.3.3 je nejlepší čtverkové KDE všech dob. Já vím, že redakce má radost z každého příspěvku, ale poslední dobou jsou to fakt jen subjektivní průjmy. Více, více, více, více...... objektivity. Nepíšete si to pro sebe a pro své kamarády ...........
Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 12. 11. 2009, 11:32:24
Odpovědět  Odkaz 
Zaslepenost Ubuntu světem. Ten nový gnome vzhled v Ubuntu krok dopředu? To je demagogie. Moc ti Ubuntu přirostlo k srdci a nejsi schopen racionálně uvažovat.
Miroslav Hrončok Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 13:55:31
Odpovědět  Odkaz 
Moje odpověď byla příliš dlouhá, takže je na blogu: http://www.linuxexpres.cz/blog/zelena-hneda-neni-to-jedno
Jiří Eischmann Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 14:24:11
Odpovědět  Odkaz 
No, mně spíš přijde, že je tu někdo zaslepen zeleným světěm, ale nehodlám se zatahovat do mezidistribučních hádek. Je to prostě můj názor, zatímco doteď mělo openSUSE podle mně nejlépe zpracovaný vzhled GNOME, nyní se mi líbí tedy rozhodně méně než Ubuntu. To, že Xfce vypadá z té trojky nejlíp je právě díky tomu, že používá starý vzhled GNOME v openSUSE.
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Leo 12. 11. 2009, 17:37:51
Odpovědět  Odkaz 
No nejsem asi jediný ,který si myslí, že za rok všichni stejně budou používat KDE. Gnome je mrtvé .Gnome 3 bude průser.... To si budete všichni dávat open boxy, xfce atd.? Jen si to užijte. Jen si sednete na týden k Macovi nebo Windows 7 nebo KDE 4.3. Pak se vratte ke svému zbožnovanému Gnome nebo XFCE. To je rozdíl!
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 17:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je to rozdíl. A proto používám Xfce a připadá mi o několik kroků lepší, než KDE i GNOME. Proto Ty používáš KDE a přijde Ti lepší. A proto Jirka používa GNOME a přijde mu lepší. A to je dobře, ne?
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Leo 12. 11. 2009, 17:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Ano, souhlasím.... Je to věc volby a tom je Linux.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 20:19:04
Odpovědět  Odkaz 
Ano, v KDE jsem strávil hodně času, právě proto používám GNOME :-) V mých linuxových začátcích jsem byl dokonce velkým příznivcem KDE. Pak jsem si ale uvědomil, že nepotřebuji prostředí, které lze nastavit do nejmenšího detailu a je nabyté funkcemi, ale preferuji prostředí, které je jednoduché, ergonomické a přitom má pořád slušný rozsah funkcí. Stejně tak se mi GNOME osvědčilo u BFU, kterým je ukradené, jak je Plasma převratná technologie, oni potřebují jednoduché, přehledné a přímočaré prostředí.
Přesto nemusím označovat KDE za mrtvé, protože vím, že jsou lidi (hodně lidí), kteří jej preferují, protože prostě mají jiné požadavky.
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 12. 11. 2009, 21:51:16
Odpovědět  Odkaz 
Jenže KDE před půl rokem, je hooodně horší než poslední KDE 4.3.3. Je to už stabilní,dospělé a bezproblémové špičkové prostředí. Takže ti už ujíždí vlak..............................................
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Jiří Eischmann 13. 11. 2009, 00:14:54
Odpovědět  Odkaz 
Vývojáři KDE by museli udělat mnohem výraznější změny (především změna filozofie), aby mi KDE vyhovovalo. Možná se budeš divit, ale stabilitu a bezproblémovost považuji po několika letech používání GNOME za samozřejmost. Používal jsem asi dva roky KDE a ani tolik opěvované KDE 3.5 nikdy nedosahovalo stability GNOME. Ale jak říkám, nemám potřebu taky křičet, že GNOME rulez a KDE sux. Je to totiž typický příklad: "Někdo má rád holky, jiný zase vdolky". Každému vyhovuje něco jiného. Já od prostředí očividně požaduji jiné vlastnosti než ty, takže mě těžko přesvědčíš o tvé pravdě.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
HadrDisk 15. 11. 2009, 01:10:27
Odpovědět  Odkaz 
S tebou nejde nesouhlasit:) proste kdo chce kam pomozme mu tam:)) jinak 11.2 musim jedine pochvalit:)
Ivan Bíbr Re:Recenze openSUSE 11.2
bibri 13. 11. 2009, 03:38:01
Odpovědět  Odkaz 
> ... protože jak Mandriva, tak openSUSE tomu moc nepřidaly.

No nevím člověče, tohle bych asi netvrdil. Ubuntu 9.10 je natolik hnusné, že jsme do české knihy vyměnili tapetu. Vedle MDV 2010.0 vypadá jako hodně chudý příbuzný:

http://www.bibri.net/2009/11/13/luxusni-mandriva-look-ve-verzi-2010-0/
Jiří Eischmann Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Jiří Eischmann 13. 11. 2009, 03:49:36
Odpovědět  Odkaz 
To jsem se nebavil přímo o Ubuntu, ale o Kubuntu, neboli KDE v Ubuntu. Nemůžu si pomoct, ale to menu aplikací, které se vzhledově nezměnilo snad 6 let, dekorace oken, které v novém KDE vypadají jak artefakt z KDE 3, a mandrivácké ikony, které se taktéž nezměnily dobře 6 let, opravdu na vzhledu moc nepřidají, proto tvrdím, že výchozí vzhled KDE, který mají v Kubuntu, je to nejlepší, co jsem mezi velkými distribucemi viděl.
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 13. 11. 2009, 09:24:32
Odpovědět  Odkaz 
Tak to souhlasím. U Mandrivy to je pro mě zklamaní. Ta nostalgie po KDE 3 je už asi nějaká francouzská ůchylka. Nevím proč se drží stále stejných věci. Na vzhledu záleží a první řadě. Dá se do Mndrivy nějak dosta Kickoff? Nějak jsem to sice moc nezkoušel, ale během deseti minut mi to nějak nedošlo. Jde to vůbec?
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
bibri 13. 11. 2009, 12:38:16
Odpovědět  Odkaz 
>Na vzhledu záleží a první řadě.

To je váš názor, většina normálních lidí je ráda, když najde menu tam kde bylo minule a když vypadá podobně jako minule, aby nemuseli nic hledat. Pro tyhle lidi je určen default vzhled. Ostatní si to nastaví jak chtějí.
:-D
pedro 13. 11. 2009, 13:30:38
Odpovědět  Odkaz 
A kdyby to nahodou bylo od pristi verze v Mandrive naopak, tak budete tvrdit, ze je treba inovovat :-D
Pekne se tady mezi sebou (myslim lidi kolem linuxexpres a mandrivalinux) mastite. Trochu ostuda, ne? Ocekaval bych nejaky nadhled.
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 13. 11. 2009, 14:38:29
Odpovědět  Odkaz 
Ještě bych poprosil o druhou část odpovědi na otázku.Dá se nastavit kickoff z klasického KDE 4 v Madrivě místo toho trojkového, které je stále i v desítce? Děkuji moc........
Vojtěch Zeisek Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 13. 11. 2009, 17:43:41
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vím, v Mandrivě (obecně v KDE4) se místo klasické nabídky dá použít tzv. Lancelot. Umí toho docela dost...
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 13. 11. 2009, 19:44:41
Odpovědět  Odkaz 
Ano, já vím, ale lancelot mi moc nepřirostl srdci. Já mám pocit, že Kickoff asi ani v Mandrivě nepujde ( běžně ).
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vlastimil Ott 13. 11. 2009, 21:53:14
Odpovědět  Odkaz 
Pravým tlačítkem myši na ikoně hlavní nabídky. Další možnosti poskytuje Lancelot, Raptor, Daisy, Fancy task a další plasmoidy - jsou popsané v knize o Mandriva Linuxu, která vyjde za cca 14 dní.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 14. 11. 2009, 12:28:07
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji, jedu na Suse nemohl jsem znovu vyzkoušet ,zkusil jsem Live CD Mandriva One, až už jsem zkusil nastavení nabídky start. Omlouvám, se je to moje zbrklost, jde to snadno....
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
LEO 13. 11. 2009, 09:42:16
Odpovědět  Odkaz 
KDE v Kubuntu je čisté KDE.Ale správa počítače,správa softwaru je opravdu na ubohé a absolutně nedostatečné úrovni. A to je veeeeeeeeeelký problém.
Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Tomas 17. 11. 2009, 20:17:50
Odpovědět  Odkaz 
KDE v Kubuntu vyžaduje i kousek ubuntu, doinstalovat minimálně synaptic, možná i něco jiného, záleží na osobních preferencích. Potom je Kubuntu velmi dobré.
Vojtěch Zeisek Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 09:13:23
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem ve výsledku nepochopil, jestli autor distribuci spíš chválí nebo kritizuje. Já používám 11.2 již několik týdnů od verze Milestone 8 a na drtivou většinu z uvedených problémů jsem nenarazil. Nehledě na to, že postup verzí až do finále jejich počet klesá. Třeba Kaffeine mi funguje v pohodě (pro KDE4) a s kodeky tak potíže nebyly. Usínání je také v pořádku (Lenovo R61i). Je fakt, že KNetworkManager se chová divně, ale to je, mám pocit, obecná vlastnost tohoto programu posledních verzí.
Lukáš Jelínek Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 12. 11. 2009, 12:46:34
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se za nepříliš důsledné pozorování ohledně toho, co se děje na konci instalace. Nicméně zbývající část (tj. úvaha o účelnosti) se tím nemění.
Lukáš Jelínek Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 12. 11. 2009, 12:47:14
Odpovědět  Odkaz 
Sakra, tohle mělo být o příspěvek níže :-(
Vojtěch Zeisek Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 19:56:38
Odpovědět  Odkaz 
No, třeba pokud člověk chce (třeba kvůli opravě bezpečnostní díry) načíst nové jádro běžícího serveru a fakt dost nepotřebuje, aby to na těch pár minut vypnul, tak si to jako užitečné představit dovedu. Ale tak daleko to zatím nedospělo...
Lukáš Jelínek Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 12. 11. 2009, 21:57:57
Odpovědět  Odkaz 
Nekomentoval jsem účelnost kexec, nýbrž účelnost toho, že po instalaci najede nový systém. I když vlastně je to také blbost, každý nejspíš bude chtít po instalaci vidět hned to, co nainstaloval. Ledaže by nutně potřeboval hned třeba do Windows apod., ale to moc častý případ nebude. No, asi to bude vcelku jedno, že se to chová, jak se to teď chová.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 19:56:43
Odpovědět  Odkaz 
No, třeba pokud člověk chce (třeba kvůli opravě bezpečnostní díry) načíst nové jádro běžícího serveru a fakt dost nepotřebuje, aby to na těch pár minut vypnul, tak si to jako užitečné představit dovedu. Ale tak daleko to zatím nedospělo...
Lukáš Jelínek Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 12. 11. 2009, 12:50:50
Odpovědět  Odkaz 
Ve výsledku hlavně chválím, ale jsou věci, které mi dost vadí. Některé problémy mohou být samozřejmě způsobeny interakcí s konkrétním hardwarem. Počet problémů samozřejmě během verzí klesal, např. v RC1 se ještě "zapomínal" instalovat firmware pro WiFi, nefungovala databáze PostgreSQL a bylo tam spousta dalších věcí. Mezi RC2 a finální verzí už se skoro nic nezměnilo. Je klidně možné, že budou některé problémy vyřešené pozdějšími opravami, až to začne používat víc lidí - tedy pokud budou hlásit chyby.
Recenze openSUSE 11.2
Pavol Rusnak 12. 11. 2009, 09:13:23
Odpovědět  Odkaz 
"Po doběhnutí instalace se systém restartuje a naběhne do nově nainstalovaného systému a to bez zobrazení nabídky boot manageru GRUB."

Po instalacii sa system nerestartuje, iba sa nahra nainstalovany kernel pomocou kexec (http://en.opensuse.org/Kexec). To vyrazne urychli koniec instalacie a uzivatel moze rovno pouzivat nainstalovany system. Prave preto, ze sa ziaden restart nekona sa GRUB nezobrazi (pri normalnych restartoch samozrejme ano).
Miroslav Hrončok Re:Recenze openSUSE 11.2
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 13:56:29
Odpovědět  Odkaz 
Díky za info. Zajímavé a husté řešení. Líbí.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 19:41:24
Odpovědět  Odkaz 
Jo, to je ta věc, kterou už jsem Ti o půl druhé ráno nedokázal dost dobře popsat... :-D
Recenze openSUSE 11.2
usr 12. 11. 2009, 15:07:01
Odpovědět  Odkaz 
Raději než "kopec nových technologií" (je třeba vnímat jako kopec dalších problematických nedodělků) bych tam viděl "kopec oprav starých chyb a optimalizací". Ale toho se asi nedočkám, to budu muset asi přejít na jiný OS :-(
Lukáš Jelínek Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 12. 11. 2009, 15:42:10
Odpovědět  Odkaz 
Tohle je ovšem filosofie openSUSE - vždycky to bude trochu "bleeding edge" distribuce. Opravy chyb a optimalizace budou v SUSE Linux Enterprise Desktop.
Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
jik 12. 11. 2009, 19:49:33
Odpovědět  Odkaz 
Dám 'půl království a čtvero povlečení' za rozumně placenou distribuci postavenou na OpenSUSE, KDE a rozumně dotaženou. SLED je sice dotažený, ale ostatní dva body nesplňuje.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 19:54:13
Odpovědět  Odkaz 
Nezkoušel jsem, ale i openSUSE si lze koupit (mám pocit, že po přepočtu to stojí asi tisícovku) a pak má člověk nárok na 60 nebo 90 dnů podpory. Nebo tak nějak to funguje. Když jsem kdysi dostal originální krabici s 11.0 a 11.1, bylo to tam. Ale detaily si nepamatuji a neřešil jsem to. Možná by to stálo za průzkum...
Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
jik 12. 11. 2009, 21:16:21
Odpovědět  Odkaz 
Toto snad dělá Blue Point Solutions, ale to je pořád obyčejné OpenSUSE. Chybí tomu doladění pro BFU, vyčištění o duplicitní balíky a delší podpora. Prostě OpenSUSE není SLED prodávané pro jednoho uživatele postavené na KDE a vyladěné pro BFU.
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
usr 13. 11. 2009, 07:53:13
Odpovědět  Odkaz 
Jsem z toho už nějakou dobu smutný. Pořádně vyladěná distribuce s alespoň nějakou rozumnou dobou životnosti prostě neexistuje. Před pár lety byla IMHO situace lepší. Dnes každou chvíli jiný nedodělek ke kterému se zanedlouho vývojáři ani firmy nehlásí.
Enterprise distra nejsou pro domácího uživatele řešením - nebude k nim mít repozitáře se softwarem...ta binární nekompatibilita mezi verzemi a distry je pro Linux vražedná a divím se, že to ještě nikdo opravdu nepochopil :-(
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
mirek 14. 11. 2009, 14:46:07
Odpovědět  Odkaz 
to usr: ale je tady distribuce,ktera je vyladena a rozumna doba podpory.Tou distribuci je CentOS (i debian) (nebo RHEL,ale ta je placena) .Vse potrebne do CentOS doinstalujete (kodeky,atd..) a tim si udelate neznicitelny desktop postaveny na RHEL .Pokud chcete stabilitu je to bohuzel skoro jedina volba.Ale pokud na pocitaci nepracujete, a mate cas se v tom rypat je vhodne i opensuse a ubuntu.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
usr 15. 11. 2009, 20:12:31
Odpovědět  Odkaz 
Mají vůbec ty nestabilní nedodělky, vydávané za hotové verze distribucí smysl? K čemu OS, který má často problémy se základní funkčností? Chápu, že vše je třeba odladit a vyvíjet, ale ty nedodělky hotové zjevně nikdy nebudou. Sotva se něco přiblíží stádiu stability, už to nějaký hračička bez zodpovědnosti nahradí blbostí o kterou uživatel vůbec nestojí... :-(
CentOS znám. Na serverech skvělé zkušenosti (s placeným RHEL naprosto srovnatelné), na desktopu jej testuji a máte pravdu - je to asi jediná možnost jak mít stabilní použitelný desktop. Bohužel jej ignorují autoři některých projektů - např. rozchodit tam Blueman je porod...Ale překousnu to. CentOS opravdu vypadá velmi seriózně.

Kdysi jsme Linux lidem doporučovali jako symbol něčeho spolehlivého a stabilního. Díky bastlům z poslední doby získává mezi lidmi na desktopu spíš pověst něčeho né moc seriózního :-( Je to smutné.
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojta 13. 11. 2009, 08:55:45
Odpovědět  Odkaz 
Nedělá to jen Blue Point (od nich by to ani nekupoval...), ale dělá to i samotné SUSE / Novell: http://en.opensuse.org/Buy_openSUSE
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
bibri 13. 11. 2009, 12:40:32
Odpovědět  Odkaz 
Nicméně i to je "obyčejné" openSUSE - vylisované oficiální ISÁče 11.2.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 13. 11. 2009, 17:45:19
Odpovědět  Odkaz 
... + předplacená podpora.
Skvela recenze
pedro 12. 11. 2009, 23:42:08
Odpovědět  Odkaz 
Moc za ni dekuji, uplne vycerpavajici, mam skoro pocit, ze jsem to distro sam vyzkousel.
Recenze openSUSE 11.2
Mirek 13 13. 11. 2009, 12:52:56
Odpovědět  Odkaz 
Co to je - live uprgrade Jak se to prakticky dělá ? Děkuji za radu, z článku jsem to nepochopil kde je na to nabídka.
Lukáš Jelínek Re:Recenze openSUSE 11.2
Lukáš Jelínek 13. 11. 2009, 13:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Obecný postup je popsán tady: http://en.opensuse.org/Upgrade, pomocí modulu Wagon do programu YaST2 potom tady: http://en.opensuse.org/Wagon Není to bohužel na jedno kliknutí, navíc jsem to ani nezkoušel, takže nevím, jak kvalitně to bude v praxi fungovat.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Vojtěch Zeisek 13. 11. 2009, 17:46:49
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem to dělal tak, že jsem změnil staré repozitáře za nové, jako root dal v konzoli příkazy "zypper ref" a pak "zypper dup" a po chvíli to bylo. :-)
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.2
Tomas Polak 14. 11. 2009, 01:00:38
Odpovědět  Odkaz 
Ja som to skusal pomocou toho wagonu, ale sekol sa pri vybere aktualizacnej sluzby. Konzola a zypper su lepsia volba.
uzavrene ovladace
LadaF 14. 11. 2009, 15:19:26
Odpovědět  Odkaz 
Mě by např. zajímalo jak obtížné je nainstalovat uzavřené ovladače (pro ATI nebo NVIDIA) jestli stačí kliknutí jako v ubuntu. Nemyslím psát sem návod, ale myslím že pro normálního uživatele je to užitečnější než řešit, že obrázek na ploše je hnusný - to je úplná kravina.
Lukáš Jelínek Re:uzavrene ovladace
Lukáš Jelínek 14. 11. 2009, 18:08:24
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel nestačí kliknutí. Je potřeba přidat si ručně příslušný repozitář (ani jeden není v seznamu komunitních repozitářů, ale jsou na ně odkazy na webu openSUSE) a teprve pak instalovat balíčky. Navíc repozitář ATI (běžně nemám potřebu ho používat, už nemám žádné grafické karty ATI, zkusil jsem ho jen teď) je v tuto chvíli nějak rozbitý. Repozitář NVIDIA je v pořádku, ale člověk si musí ručně vybrat správné balíčky (jsou pro GeForce 4, GeForceFX a pro GeForce 6xxx a novější).
Re:Re:uzavrene ovladace
LadaF 15. 11. 2009, 12:34:26
Odpovědět  Odkaz 
Díky moc za odpověď.
Re:Re:Re:uzavrene ovladace
honyczek 19. 11. 2009, 14:13:10
Odpovědět  Odkaz 
Nebo lze pro ne stahnout binarni instalator primo od vyrobce.
ATI - http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
NVIDIA - http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
Re:uzavrene ovladace
jirka 21. 11. 2009, 12:43:42
Odpovědět  Odkaz 
já instaloval 11.2 na desktop asi před týdenm a byl jsem překvapen tím, že po instalci (s formátem disku, tj. neměl jsem na něm žádné staré konfiguráky) byl nainstalován orginál ovládač GK nVidia (GF6600), jedinná má činnost byla nastavení menšího rozlišení (z 1400x1200 na 1200x1000 zaokrouhleně) a nastavení statické IP pro síť.
Recenze openSUSE 11.2
klasik 20. 11. 2009, 22:31:30
Odpovědět  Odkaz 
http://forum.opensuse.cz/viewtopic.php?f=5&t=675

mam problem s wifi

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog