přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zelená, hnědá? Není to jedno?

Control

Zelená, hnědá? Není to jedno?

opensuse_ubutnu.png

Čtu takhle diskuzi pod článkem o openSUSE 11.2. Některým komentátorům se nelíbí, že si Lukáš Jelínek troufl vyjádřit v recenzi svůj názor na výchozí pozadí plochy.


reklama

Původně jsem chtěl napsat jenom komentář, ale stal se moc dlouhým a nečitelným.

Nová verze Ubuntu/openSUSE/čehokoli. Třikrát hurá!

Já mám pocit, že nové verze Ubuntu i openSUSE nic zásadního nového nepřinesly. Je pak potřeba, aby recenze byla od začátku do konce oslavná? Podle mě ne.

Běda, když se ti něco nelíbí

A myslím si, že je právo každého recenzenta uvést v recenzi i svůj osobní názor. S tím, že je pozadí hrozivé, mohu jenom souhlasit. Pozadí v Ubuntu taky. Kdybych se na tato pozadí měl koukat déle, než několik sekund, udělá to něco s mým zažívacím traktem. Jediný rozdíl mezi (pozadím v) Ubuntu a openSUSE je to, že každé evokuje jinou činnost, obě však provádíme především na záchodě. Dobře, přeháním, nechci se nikoho dotknout.

Nová verze tématu Human v Ubutnu 9.10Nová verze tématu Human v Ubutnu 9.10

Vzhled prázdné plochy těsně po instalaci openSUSE 11.2Vzhled prázdné plochy těsně po instalaci openSUSE 11.2

Rychlejší start, nový vzhled

Jenže na rozdíl od jiných nepovažuji výchozí barevné schéma v nové verzi distribuce XYZ za důležité. Distribuci hodnotím podle jiných kritérií a nemusím každý půlrok (případně jinak u jiných vývojových cyklů) poslouchat, jak distribuce zrychlila a že má nový vzhled. Nic proti lidem, co to píší, nebo o tom prezentují - lidi to chtějí. Ale viděl jsem přednášku Vojty Trefného na LinuxAltu. Prezentoval o novém Ubuntu 9.10. Před půl rokem prezentoval na LinuxExpu o novinkách v Ubuntu 9.04. Až na pár zajímavých věcí, které ale prosvištěl na můj vkus příliš rychle, byly obě prezentace prakticky totožné.

Pořád dokola

Nechci nijak hanit Vojtu, ten za to nemůže a prezentace se mu v obou případech velmi povedla. navíc se tomu sám směje. Jen chci říct, že i když je to pořád stejné, lidé jsou na to zvědaví a zajímá je, jaké výchozí aplikace jim Ubuntu určí a jaké pozadí na ploše jim vykouzlí. Vy nepoužíváte aplikace, které vám vyhovují? Vy si nepřizpůsobujete vzhled systému vaším potřebám? To je divné, protože například množství screenshotů vašich desktopů v albu Můj Linux tomu nenasvědčuje.

Ubuntu, Peter NovákUbuntu, Peter Novák

Aktualizace Bubutnu, peklo na lince

Nevím, jak tomu je dnes, nebo jak tomu je v openSUSE. Ale dříve, když jsem ještě používal Xubuntu, jsem pravidelně aktualizoval na novou verzi. A pokaždé jsem obdržel od aktualizačního nástroje haldu aplikací, které jsem nechtěl. AbiWord a Gnumeric, Pidgin, gPicView, File Roller.... Systému bylo fuk, že používám OOo, Gajim, Ristretto a Squeeze. Takže potom, co jsem stáhl neuvěřitelné množství zbytečností, jsem je zase odinstalovával.

Jsou to dobrá distra

Neříkám, že by tato distra měla zmizet z povrchu zemského. Ne, Ubuntu slouží výborně svému účelu. Jak říkal Petr Krčmář na LinuxAltu, je to Debian se sadou předem zvolených aplikací. To je dobře, ale žádnou další přidanou hodnotu mi nedává. U openSUSE je to jinak a v tomhle případě lépe. Je to distribuce, která je svá.

Debian? Žádné haló

Pokud bych každého půl roku psal o Debian testingu, případně unstable, co že je tam nové, zajímalo by to někoho? Asi ne. Protože žádná nová verze přece nevyšla, pozadí na ploše se nezměnilo. GRUB2 mám na desktopu už nějaký pátek, jaký je výchzí souborový systém je mi fuk a správce napájení pro Xfce mám v systému už od prvních stabilních verzí, ne až od chvíle, kdy se Ubutnu uráčí ho prezentovat jako novinku v Xubuntu 9.10.

Trendy, zvyky

Jasně, půlroční vývojový cyklus je trend. Vydáme Ubuntu, hned jak vyjde nové GNOME, ať ho uživatelé mají. GNOME nepoužívám, ale kdybych používal, stejně bych měl vždy to nejnovější, bez ohledu na to, jaké čísla má Vojta Trefný na slidech vedle názvu Ubuntu. Klidně se každý půlrok zabývejte updatem na novou verzi. Naplňujte sály, kde se o novém Ubuntu dělají prezentace. Já budu na počítači raději pracovat.

Nahoru

Příspěvky

Roman Bořánek Zelená, hnědá? Není to jedno?
Roman Bořánek 12. 11. 2009, 14:19:15
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak. Já už vzhled distribucí nějak moc neřeším. První věc, kterou vždy po instalaci udělám, je zmenšení písma a ikon. A teď už i odstraňuji všechny Gnome panely (teda jeden nechám schovaný a vytahuji jen ve stavu nouze) a instaluji GNOME Do v módu Docky. Skvělá věc, přistoupím přes to ke všemu, aniž bych musel znát nějaké příkazy. Na GNOME mě tolik nebere ten samotný systém, ale hlavně aplikace, které mi prostě vyhovují vzhledově i ergonomicky. Takže se trochu bojím GNOME 3 a už začínám pokukovat po Xfce. No uvidíme... :)
Jiří Eischmann Zelená, hnědá? Není to jedno?
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 14:19:59
Odpovědět  Odkaz 
Ať si říká kdokoliv cokoliv, podle mého názoru hraje vzhled podstatnou roli. Nejenže je to, co uživatelé vidí jako první a je to součást jejich obrázku o systému, ale drtivá většina běžných uživatelů si vzhled ani neumí změnit a nemění, takže s tím pracují třeba několik let.
Jinak to, že má Ubuntu na rozdíl od Debianu půlroční verze je pro mě výhoda. Sice člověk pár dní řeší detaily, ale pak to půl roku šlape. U Debianu nevím, co použít. Stable má moc staré balíčky a potom, co jsem zažil s testingem, se ho neodvažuji nasadit na produkční mašinu.
Miroslav Hrončok Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 15:46:38
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je pravda, že vhled hraje podstatnou roli u prvního dojmu. Když uvidím upstreamové Xfce ve Fedoře, nebo obrandigované v Xubutnu 9.04 (sic), asi to ve mě vyvolá jiný pocit. Přesto si myslím, že i největší začátečník bude brzy chtít nastavit na pozadí fotku svojí rodiny (přítelkyně, dítěte), svého psa nebo svého auta. Testing taky šlape, nevím, co se ti stalo,a le já běžím na usntable a zažil jsem zatím jenom dva učinit přirovnání: unstable - vývojová verze Ubuntu, testing - aktuální verze Ubuntu plně aktualizovaná (asi tak měsíc před vydáním další verze), stable - LTS Ubuntu bez aktualizací v období půlroku od instalace do vydání další LTS verze.
Jiří Eischmann Re:Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 16:27:32
Odpovědět  Odkaz 
Sorry, ale u Ubuntu (a to ani u alfa verze) se mi nikdy nestalo, aby mi po aktualizacích smazalo účet uživatele a přepsalo heslo roota, tak jako se mi to stalo při upgradu ze stable na testing.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 16:47:00
Odpovědět  Odkaz 
Celkem síla. Jaks upgradoval? Já přepsal ve zdrojích stable na stesting a pak stačilo uděla standardní aktualizace. žádný problém se nekonal.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
Jiří Eischmann 12. 11. 2009, 20:07:36
Odpovědět  Odkaz 
Nainstaloval jsem core systém, potom přepsal repozitáře, upgradoval a doinstaloval X server, GNOME atd. Stalo se mi to dvakrát po sobě, takže žádná náhoda. Našel jsem tenkrát tuto chybu v bugzille, byla už měsíc stará. To mě utvrdilo v tom, že Debian si ponechám jen na serveru a jen ve stable verzi.
Vojtěch Zeisek Re:Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
Vojtěch Zeisek 12. 11. 2009, 19:47:40
Odpovědět  Odkaz 
Hele, první dojem opravdu dělá hodně moc. A mnoho lidí má potíž i s věcmi, nad kterými mi zůstává rozum stát. Např. "klikla jsem v OpenOffice na uložit a teď nevím, kde to je...", takže nepřekvapí, že hodně lidí s tím má potíže. Kvalitní vzhled po instalaci je hodně důležitý. A také se o něm lidé dokáží celkem spolehlivě pohádat... :-)
Re:Zelená, hnědá? Není to jedno?
nula 17. 11. 2009, 14:58:31
Odpovědět  Odkaz 
Co má Debian stable tak starého? Používám kombinaci Debian stable (desktop) a Ubuntu LTS (notebook) a nepozoruji, že by něco chybělo nebo nefungovalo?
Zelená, hnědá? Není to jedno?
mam 12. 11. 2009, 15:01:32
Odpovědět  Odkaz 
ja zas mam rad, ked nemusim pozadie menit a neokuka sa mi. Toto sa mi stalo zatial len pri poslednych verziach fedory.
ps. f12 wallpaper:

http://mairin.wordpress.com/2009/10/28/fedora-12s-default-wallpaper/
Miroslav Hrončok Zelená, hnědá? Není to jedno?
Miro Hrončok 12. 11. 2009, 22:13:37
Odpovědět  Odkaz 
Googlovi se taky chce z těch pozadí na záchod, všiměte si reklamu na pravé straně stránky:
Jak lze předejít NADÝMÁNÍ
Jak na nadýmání a střevní potíže. Tradiční terapie- Drnatura produkty
Jirka Vrba Zelená, hnědá? Není to jedno?
baf 14. 11. 2009, 10:20:50
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že to není jedno.

Čím větší je konkurence, tím více rozhodují detaily. Je skvělé, že si desktop člověk může upravit, ale udělat kompletní design systému vyžaduje poměrně dost dovedností a času, to si nikdo na koleně neudělá. Pokud systém dobře vypadá, pak má na trhu podstatně vetší šanci. No a pokud si najde své místo na trhu, tak větší šanci, že získá prostředky pro rozvoj.
Zelená, hnědá? Není to jedno?
Dr.Watson 19. 11. 2009, 16:15:08
Odpovědět  Odkaz 
Vzhled primární plochy bych také neřešil, tam jde asi spíše o to aby byl "neutrální". Prezentace jsou potřeba aby se Linux popularizoval, je jedno zda je to k vydání verze čili nic. Jednotlivá distra beru s povděkem ale vím, že začínající uživatel se v počtu asi lehce (těžce) ztrácí, což beru podle sebe. I ty aktualizace systému s, pro někoho, nepotřebným balastem. Zase je to o dost lepší než ve Win kde se aktualizuje jen OS. Je fakt, že bych uvítal možnost volby-upozornění. Jen nová distra bych nesázel jak vejce na pánev každého půl roku. Nakonec na každém foru bývá jedna z každopůlročních pouček- nainstaluj tak za měsíc dva, až se to trochu vyladí... Spíš bych kladl důraz na základní odladění systému aby se neřešily problémy jako nefunkční vypalování, nehrající zvuk a podobně - čímž myslím věci, co v předchozí verzi byly toho kterého distra byly odladěny.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog