přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je legální dávat Steam do jiných distribucí?

Je legální dávat Steam do jiných distribucí?

Steam

Firma Valve podporuje pro svého klienta Steam pouze distribuci Ubuntu. Je legální vytvářet balíčky tohoto klienta i pro jiné distribuce?


Firma Valve Corporation, která vyvíjí počítačové hry a rozšiřuje je prostřednictvím svého distribučního kanálu Steam, ostře kritizuje operační systém Microsoft Windows 8 a místo toho podporuje používání svých her na Linuxu. Ovšem jedinou oficiálně podporovanou distribucí je v současné době Ubuntu. S tím jsou nespokojeni uživatelé i tvůrci jiných distribucí, proto se někteří z nich snaží Steam na své distribuci zprovoznit.

Technicky to není velký problém – prostě se vytvoří příslušné balíčky podle konkrétní distribuce a jejího balíčkového systému. Není však jasné, jak je to po právní stránce, tedy zda je taková činnost legální. Diskuse ohledně legality tvorby distribučních balíčků se rozvířila u distribuce Arch Linux. Podle současného znění licence ke klientu Steam je to totiž zřejmě zakázáno – a nic na tom nemění ani fakt, že dva představitelé firmy Valve sdělili, že takové vytváření balíčků je v pořádku. Kvůli ne úplně jasné situaci byly tedy balíčky klienta Steam z distribuce Arch Linux zatím raději odstraněny.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Miro Hrončok 18. 11. 2012, 23:39:29
Odpovědět  Odkaz 
Pokud to budu dělat pro svou potřebu, tzn. balíček si předělám třeba alienem z ubuntího na fedoří, nic se neděje, jde tady pouze o šíření toho balíčku, ne?
Lukáš Jelínek Re: Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Lukáš Jelínek 18. 11. 2012, 23:54:11
Odpovědět  Odkaz 
Teď nemohu najít ty podmínky, ale snad s tím problém nebude.
Re: Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Pavel Šimerda 19. 11. 2012, 00:28:30
Odpovědět  Odkaz 
Nejspíš by nemusel být problém ani s šířením specfile nebo ebuildu.
Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
martin 19. 11. 2012, 10:18:33
Odpovědět  Odkaz 
určite Ano prečo by mali mať pristup k stemu jedine z ubuntu? potom by nastalo niečo ako "only for windows" po uprave "only for ubuntu" a to určite nechce ani Valve. pretože bezpečnosť distribucie ubuntu by tim pádom klesla na uroven windows xyz.

A TO ZASE JA NECHCEM!!!!!

radšej nech je steam pripustný pre všetki distribucie linuxu alebo nech potom zostane u oknych!!!

teda Baličky pro všechny ak ma biť steam portovany na linux
Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Marv-CZ 19. 11. 2012, 13:27:27
Odpovědět  Odkaz 
Já bych z toho zatím nedělal žádnou tragédii. Je to ve stádiu betaverze a je běžné, že firmy u nehotových produktů kladou různá omezení. Zatím to ladí pro Ubuntu, nějakej Franta to nainstaluje do Suse, kde to pořádně nepojede, a začne po Internetu šířit zaručené zprávy, jak to celé stojí za prd.
Ivan Kmeťo Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
I Kmeto 19. 11. 2012, 17:26:10
Odpovědět  Odkaz 
Podla mna by samo Valve malo dat k dispozicii stiahnut si balicky pre ine distribucie. Samozrejme uplne chapem celu tuto situaciu a aj ked Ubuntu je velmi rozsirene, Linux nie je iba Ubuntu, co si vela hlavne neskusenych ludi mysli.
Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
mattyy1hp 20. 11. 2012, 08:32:10
Odpovědět  Odkaz 
Steam nebude pouze pro Ubuntu. Uz to zacina byt trapne. Pritom si staci precist blog Valve nebo diskuzi na Steamu
Lukáš Jelínek Re: Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Lukáš Jelínek 20. 11. 2012, 10:03:16
Odpovědět  Odkaz 
Jedna věc jsou diskuse a blogy, jiná věc je znění podmínek a to, jak by se k tomu postavili firemní právníci. Proto chápu, že se tvůrci distribucí mohou obávat případných právních komplikací.
Je legální dávat Steam do jiných distribucí?
Ondřej Kolín 10. 12. 2012, 16:37:45
Odpovědět  Odkaz 
Zaregistroval jsem se do Steam beta pro Linux, a zaškrtl jsem Linux Mint, který opravdu mám, klíč jsem dostal... Takže pokud by to bylo min. nelegitimní, tak bych asi ten klíč nedostal

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...