přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS

Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS

ubuntu_circle.png

S tím, jak se blíží duben, blíží se i tradiční jarní distribuční novinka v podobě vydání nového Ubuntu. Tentokráte je očekávání dvojnásob napjaté, protože se bude jednat o další verzi s prodlouženou podporou. A protože se jedná o první takovou s prostředím Unity, očekává se od ní hodně. Společně se nyní můžeme podívat, co nás již za necelé dva měsíce čeká.


Tento článek vychází z první beta verze Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, a ačkoli je již v platnosti tzv. Feature Freeze a nemělo by tedy docházet k výrazným změnám ve vlastnostech nové verze Ubuntu, stále je možné, že vzhled a některé další součásti prostředí budou ještě několikrát mírně změněny.

S Unity na věčné časy a nikdy jinak

Pokud se snad někdo těšil, že vývojáři Ubuntu se rozhodli změnit směr a prostředí Unity opustit, musím jej hned na začátku zklamat, Unity je již napevno spojeno s Ubuntu a s vydáním Ubuntu 12.04 Precise Pangolin jen hlouběji zapouští své kořeny.

Jak Mark Shuttleworth předeslal již v začátcích vývoje, Ubuntu 12.04 bude především o vylaďování a vylepšování než o nových funkcích. Není se čemu divit – od LTS verze se očekává zejména stabilita potřebná pro nasazení v korporátním prostředí. Toto vylaďování se týká také kontroverzního prostředí Unity a ani v něm tedy moc převratných novinek nemůžeme čekat.

Nabídka Dash a Launcher

Ladění Unity není jen o opravování chyb a zlepšování odezvy prostředí, ale také o úpravách stran jeho použitelnosti. Ačkoli se to nemusí zdát, vývojáři a designéři Unity nespali a snažili se získat zpětnou vazbu nejen od běžných uživatelů, ale také prostřednictvím pečlivě plánovaných testů použitelnosti.

Jedním z hlavních výsledků těchto testů bylo zjištění, že uživatelé často nechápou chování postranního panelu Launcher, který je někdy zobrazen a někdy skryt. Proto byly vybrány dvě možnosti – buď bude Launcher zobrazen stále, nebo naopak stále skryt, přičemž ta první je aktuálně brána jako výchozí.

Nabídka podle výchozí instalace Ubuntu. A teď, babo raď! Nabídka podle výchozí instalace Ubuntu. A teď, babo raď!

Další změnou „na přání televizních diváků“ je výchozí nabídka Dash. Ve starších verzích Ubuntu se po kliknutí na „tlačítko Ubuntu“ v levém horním rohu zobrazila nabídka s osmi položkami, z nich čtyři umožňovaly přejít do dalších nabídek aplikace a místa a zbylé čtyři sloužily jako spouštěče vybraných aplikací (webový prohlížeč, e-mailový klient, hudební přehrávač a správce fotografií). V Ubuntu 12.04 se jako výchozí zobrazují naposledy spuštěné aplikace, poslední prohlížené soubory a nejnovější soubory ve složce Stažené. To ovšem vede k podivné situaci, kdy se vám v čistě nainstalovaném systému po kliknutí na nabídku zobrazí velké prázdné okno, u nějž většina lidí netuší, co dělat. Je však možné, že toto se ještě do finálního vydání změní.

HUD

Jednou z novinek, která opravdu přináší do Unity nové funkce, je HUD neboli Head-Up Display. U HUD se jedná o další rozšíření možnosti ovládání prostředí Unity pomocí klávesnice. Po stisknutí tlačítka Alt se zobrazí jednoduché vyhledávací pole umožňující vyhledávat v nabídkách právě spuštěné aplikace. Místo proklikávání nabídek si tak můžete potřebný pokyn nechat vyhledat na základě zadaného klíčového slova.

Ubuntu HUD – vyhledávání v nabídkách snadno a rychle Ubuntu HUD – vyhledávání v nabídkách snadno a rychle

O fungování HUD si uděláte nejlepší obrázek z tohoto oficiálního videa.

Nastavení Unity

Často zmiňovanou vlastností Unity je fakt, že není příliš nastavitelné. Tato vlastnost je dokonce brána jako jeho hlavní cíl: hotové prostředí tak, aby se nemuselo nastavovat – jednoduché, snadno ovladatelné, konzistentní a také „nerozbitelné“. Toto samozřejmě je a bylo trnem v oku mnohým uživatelům, kteří jsou zvyklí mít svůj počítač plně ve svých rukou a dělat si vše po svém.

Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v případě nastavení Unity jde o oteplení minimálně o 20 stupňů Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale v případě nastavení Unity jde o oteplení minimálně o 20 stupňů

Ačkoli teze o nenastavitelném Unity asi jen tak nezmizí, několik prvních vlaštovek se v novém Ubuntu objeví – do Nastavení systému přibylo několik prvních možností, jak pohodlně změnit nastavení Launcheru, a ve „skrytých“ nástrojích, jako je dconf Editor nebo Manažer nastavení Compizu, přibývají další možnosti, jako například vypnutí neoblíbených návrhů aplikací k instalaci v nabídce Dash nebo přidání tlačítka pro zobrazení plochy na Launcher a další.

Možnost nastavení Unity málem během vývoje utrpěla velmi těžkou ránu, když několik vývojářů navrhlo, aby byl nástroj Manažer nastavení Compizu odstraněn přímo z repozitářů Ubuntu a uživatelé jej tak prakticky nemohli nainstalovat. Hlavním argumentem bylo, že tento nástroj sloužící pro komplexní nastavení Compizu umožňuje velmi snadno přivést pracovní prostředí do nepoužitelného stavu (Unity je v podstatě pouze pluginem Compizu a při neopatrném nastavení jde snadno zapnout pluginy s ním kolidující nebo Unity jedním kliknutím rovnou vypnout), a přitom je tento nástroj často doporučován pro různé úpravy Unity i začínajícím uživatelům. Ve výsledku nakonec zvítězil zdravý rozum a do Manažeru nastavení Compizu pouze přibylo několik upozorňujících dialogů a vypnutí samotného Unity bylo poněkud ztíženo.

Nastavení soukromí

Již od prvních vydání Unity pomocí nástroje Zeitgeist ukládá různé „akce“ – jaké aplikace spouštíte, jaké soubory jste naposledy prohlíželi atd. Tato data využívá k nabízení posledních použitých položek především v nabídce Dash nebo i jinde. Toto samozřejmě nemusí být každému příjemné a zobrazení posledních prohlížených souborů může být v určitých situacích i pěkný trapas.

S Ubuntu 12.04 přichází do Nastavení systému nová položka Soukromí umožňující jednoduše určit, co se má zaznamenávat a co nikoli. V rozsáhlém nastavení můžete například určit, které adresáře se budou ignorovat při ukládání informací o procházených souborech, vymazat data nashromážděná během určitého uplynulého období nebo jedním klikem veškeré ukládání informací zakázat.

Další změny

Nové vydání samozřejmě nebude jen o vylaďování Unity, ačkoli tyto změny jsou samozřejmě nejviditelnější, neboť se týkají prostředí, se kterým přichází každý do styku.

Ubuntu One

Pokud používáte službu Ubuntu One, od nadcházejícího vydání Ubuntu získáte „nový“ nástroj pro její ovládání a správu, který je překvapivě řešen pomocí knihovny Qt a v Ubuntu může působit poněkud cize. Může za to snaha o sjednocení tohoto nástroje napříč platformami a verze, kterou nově naleznete v Ubuntu 12.04, bude vzhledově i funkčně zcela odpovídat Ubuntu One pro Windows.

Ubuntu One v novém kabátě Ubuntu One v novém kabátě

PAE jádro

Ačkoli většina distribucí již jako hlavní verzi prosazuje tu pro 64bitovou architekturu, Ubuntu se stále drží 32bitové verze a nabízí ji jako tu „lepší“ volbu. To ovšem přináší problém v době, kdy 4 GB RAM je standardem už i na levnějších sestavách. Donedávna to bylo řešeno tak, že pokud jste instalovali 32bitovou verzi Ubuntu a měli jste 4 GB RAM a více, instalátor automaticky stáhl a nainstaloval jádro s podporou PAE. Od Ubuntu 12.04 ale dojde ke změně a jádro s PAE bude v 32bitové verzi přítomno jako výchozí.

Ostatní

Začišťování je samozřejmě vidět téměř na všem. Jen tedy ve zkratce. Přihlašovací obrazovka přišla o ošklivé hranaté nabídky a její pozadí se mění podle aktuálního pozadí pracovní plochy. Do nabídky Dash přibyla možnost prohledávat a spouštět videa na různých online službách. Postranní panel Launcher více reflektuje barvu pozadí plochy. Ikonám v Launcheru přibyly další rozšířené nabídky, tzv. quicklisty, můžete například přímo vstupovat do podsložek ve vašem domovském adresáři. Do základní instalace se vrátil hudební přehrávač Rhythmbox.

Hlavně odstraňování chyb

Jak již bylo řečeno na začátku, od nového Ubuntu nemůžeme očekávat žádné převratné novinky. Vzhledem k tomu, že se jedná o verzi s dlouhodobou podporou, vývojáři se rozumě zaměřili na odstraňování chyb a těch několik málo „převratných“ vylepšení, jako například HUD, nijak nenarušuje samotné prostředí. Za toto nelze Ubuntu než pochválit a popřát mu, aby se Precise Pangolin stal dalším úspěšným vydáním Ubuntu.

Nahoru

Příspěvky

Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
yyy 6. 03. 2012, 00:27:45
Odpovědět  Odkaz 
tesim sa, s unity som velky kamarat. Zvykol som si, naozaj to ma svoju logiku.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 6. 03. 2012, 00:33:03
Odpovědět  Odkaz 
Ďakujem, je to dobre napísaný článok, ale mám jeden dotaz. V článku spomínate quicklisty a možno by stálo za zmienku, keby ste v článku spomenuli, že ich bude možné upravovať cez program MyUnity 3.0: http://www.webupd8.org/2012/02/myunity-30-released-with-new-gui.html
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 07:57:51
Odpovědět  Odkaz 
Quicklist je vlastně jen další záznam přidaný do .desktop souboru, takže upravovat/tvořit vlastní šlo už "od začátku", MyUnity to jen zjednodušuje.
Re: Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 6. 03. 2012, 09:38:11
Odpovědět  Odkaz 
Tak potom beriem späť a nemám žiadne výhrady k článku.A máte pravdu.Už som to našiel.
http://askubuntu.com/questions/35488/what-custom-launchers-and-unity-quicklists-are-available
V mojej nevedomosti možnosti úpravy quicklistu ma utvrdilo hlavne to, že po nainštalovaní MyUnity som mal túto možnosť vytvorenia nedostupnú.
HUD
Štěpán Heller 6. 03. 2012, 01:32:34
Odpovědět  Odkaz 
Ten HUD vypadá jako velká pecka. Vždycky strávim spoustu času dlouhým prohledáváním nabídek zvláště u feature-rich aplikací jako je Gimp nebo LibreOffice. HUD mi to velmi urychlí, takže kdyby v novém Ubuntu bylo nové jenom to, tak já se budu velmi těšit...
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Dejmon 6. 03. 2012, 06:27:04
Odpovědět  Odkaz 
Katastrofa, nemám rád unity a doufám že zůstane spousta lidí, co budou používat a vyvíjet nadále Gnome2.
Unity = katastrofa
mac 6. 03. 2012, 06:47:22
Odpovědět  Odkaz 
Proč radši nepíšete o Linuxmin? Ubuntu + unity = nejhorší co mohlo Ubuntu potkat a arogance fanatických zastánců ubuntu je příšerná.
Vojtěch Trefný Re: Unity = katastrofa
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 08:06:27
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte rád Ubuntu a Unity? Tak ten článek nečtěte. Chcete článek o Mintu? Tak jej napište nebo sežeňte někoho, kdo jej napíše. Je to jednoduché.

PS: Zvláštní je, že o Ubuntu fanaticích si přečtu vždycky pod nějakým článkem/zprávičkou o Ubuntu. V drtivé většině případů je přidán ještě nějaký výkřik o tom, jak je Ubuntu špatné - o čím fanatismu to pak svědčí?
Re: Unity = katastrofa
ubuntiak 6. 03. 2012, 10:04:51
Odpovědět  Odkaz 
Unity nie je vhodné pre každého, ale mňa celkom oslovilo a páči sa mi. Len ma mrzí, že nie je dostatočne svižné na mojom staršom laptope hlavne pri listovaní v dash. (Nvidia GeForce 9100M G, AMD Turion X2 Ultra Dual-Core, a 4gb ram) Ale vývojári sľúbili, že by malo byť sekanie odstránené.

"Nově by Unity nemělo obecně snižovat frame rate aplikací a vzrůstající trhanost (od verze 3.8.10 v Ubuntu 11.04 do verze 4.24.0 v Ubuntu 11.10) by měla být také odstraněna."
http://www.root.cz/clanky/unity-5-0-zasadni-vylepseni-nebo-jen-dalsi-zklamani/

Tak isto nechápem prioritám vývojárom. Vytvorili porno, bookmarks, gwibber, youtube,... lens, ale rss reader, alebo weather lens neexistujú.
Re: Re: Unity = katastrofa
Michal 'Tylnesh' Kohútek 6. 03. 2012, 10:42:26
Odpovědět  Odkaz 
V prvom rade je väčšina Lenses&Scopes robená, AFAIK, nezávisle od Ubuntu teamu - takže aspoň vidno, o čo sa vývojári zaujímajú :D. Navyše počasie sa nájde aj v City lens - ktoré je tuším v oficiálnych repozitároch a na širšie informácie slúži weather applet.

Ďalej neviem ako u teba, ale u mňa to i v Beta 1 funguje. To s Launcherom je pravda, ale viac ma štve, že úplne zablokovali Dodge. Chápem, že to používateľov miatlo, ale to je dôvod len pre iné predvolené nastavenie, nie pre úplné zrušenie tejto funkcie, ktorá bola veľmi elegantným riešením priestorovej otázky.
Re: Re: Re: Unity = katastrofa
Michal 'Tylnesh' Kohútek 6. 03. 2012, 10:46:08
Odpovědět  Odkaz 
Sorry, som ospalý a zlepili sa mi dve odpovede - najskôr som odpovedal na teba a potom som odpísal na posledný komentár. Zmýlilo ma to, že pri písaní odpovede ma to zascrollovalo na koniec diskusie. :(
Re: Re: Re: Unity = katastrofa
ubuntiak 6. 03. 2012, 16:03:15
Odpovědět  Odkaz 
Nevedel som o tom, že sú väčšinou robené nezávisle, ale moja pripomienka v podstate platí, pretože RSS reader a Weather lens by určite normálnych užívateľov viac potešil a stále je reč o vývojároch.

Ďalej píšete: Navyše počasie sa nájde aj v City lens

Lenže to nie je lens aký si predstavujem a radšej používam weather indicator, ktorý je možné nainštalovať cez software center. Mal som na mysli kvalitný weather lens. Jednoducho predstavte si v unity dash niečo na tento spôsob: http://www.techaloud.com/wp-content/uploads/2011/09/windows-8-weather-app-600x337.jpg

Nebolo by to pekné a praktické ?

Že zablokovali dodge nepoteší, lebo práve to používam aj keď som si panel presunul na spodnú časť obrazovky. Viac sa tam toho vojde.
http://www.n00bsonubuntu.net/content/how-to-install-ubuntu-unity-bottom-launcher-via-ppa/
Vojtěch Trefný Re: Re: Re: Re: Unity = katastrofa
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 16:51:01
Odpovědět  Odkaz 
> Nevedel som o tom, že sú väčšinou robené nezávisle, ale moja pripomienka v podstate platí, pretože RSS reader a Weather lens by určite normálnych užívateľov viac potešil a stále je reč o vývojároch.

Zlí vývojáři, neprogramují co chcete! :-)

Uvědomte si, že mimo těch oficiálních lens to dělají lidi protože je to baví, takže jim těžko může někdo nařizovat, co mají dělat.

Na RSSka existují indikátory, např. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/02/feed-indicator-a-new-rss-applet-for-your-panel/ a řekl bych, že jsou "použitelnější" než případný lens.
Re: Re: Re: Re: Re: Unity = katastrofa
ubuntiak 6. 03. 2012, 18:18:47
Odpovědět  Odkaz 
"Zlí vývojáři, neprogramují co chcete! :-)" Nepodsúvajte mi prosím argument. Netvrdil som, že sú zlí vývojári a rešpektujem ich slobodu tvorby. Len som napísal, že moc nerozumiem ich prioritám.

"Uvědomte si, že mimo těch oficiálních lens to dělají lidi protože je to baví, takže jim těžko může někdo nařizovat, co mají dělat." Nemám právo im určovať, čo majú robiť, ale mám právo vyjadriť svoj názor. Unity koncept chválim, ale ako užívateľ môžem napísať aj návrh na zlepšenie - konkrétnu kritiku.

"Na RSSka existují indikátory, např. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/02/feed-indicator-a-new-rss-applet-for-your-panel/ a řekl bych, že jsou "použitelnější" než případný lens. " Už som v minulosti skúšal ten indikátor, ale nepoužívam ho. Ako čítačku správ používam zatiaľ program liferea, takže nemám s tým veľký problém. Len si myslím, že pri tvorbe lens by možno nebolo zlé zamyslieť sa nad prioritami obyčajných užívateľov pre ktorých je pravdepodobne unity navrhnuté.

Každopádne som s ubuntu spokojný. Moje kritické poznámky sú len také drobnosti ak nezarátam tú zmienku o rýchlosti unity.
Vojtěch Trefný Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unity = katastrofa
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 20:35:03
Odpovědět  Odkaz 
> Nepodsúvajte mi prosím argument. Netvrdil som, že sú zlí vývojári a rešpektujem ich slobodu tvorby. Len som napísal, že moc nerozumiem ich prioritám.

Proto jsem tam taky hodil toho smajlíka, aby bylo jasno, že je to nadsázka. Nemám rád bezemoční sdělování myšlenek... :-(

>Len si myslím, že pri tvorbe lens by možno nebolo zlé zamyslieť sa nad prioritami obyčajných užívateľov pre ktorých je pravdepodobne unity navrhnuté.

No ano, ale nad tím, co je dobré pro obyč. uživatele myslí jen ti vývojáři, kteří jsou za to placeni nebo opravdoví nadšenci -- ti ostatní programují to, co potřebují oni nebo to co přijde jim zajímavé a ostatní jsou jim my-víme-u-čeho. Tak to holt na tržišti chodí :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unity = katastrofa
ubuntiak 6. 03. 2012, 21:11:22
Odpovědět  Odkaz 
"Proto jsem tam taky hodil toho smajlíka, aby bylo jasno, že je to nadsázka. Nemám rád bezemoční sdělování myšlenek... :-(" Ja nemám rád podsúvanie argumentu, takže myslím, že sa to zrovnalo. ;-)


"No ano, ale nad tím, co je dobré pro obyč. uživatele myslí jen ti vývojáři, kteří jsou za to placeni nebo opravdoví nadšenci -- ti ostatní programují to, co potřebují oni nebo to co přijde jim zajímavé a ostatní jsou jim my-víme-u-čeho. Tak to holt na tržišti chodí :-)"Dobre, ostatní nech si tvoria to, čo potrebujú. Stále však zostáva skupina vývojárov, ktorí chcú osloviť čo najviac užívateľov a chcú, aby bol systém pre ich potreby čo najvhodnejší.

Ale ako som už písal, sú to len drobnosti, ktoré neprekážajú môjmu užívaniu Ubuntu.
Re: Unity = katastrofa
Anti 10. 03. 2012, 16:06:13
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasim s Vami Unity totalne potopilo Ubuntu ... je to presne tak jak pisete
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
smok 6. 03. 2012, 08:05:08
Odpovědět  Odkaz 
Unity je nepodarok, lebo takou logikou postupne prídu k tomu, že vlastne DOS je ten pravý systém, pretože je to "hotové prostředí tak, aby se nemuselo nastavovat – jednoduché, snadno ovladatelné, konzistentní a také „nerozbitelné“."
Xubuntu a Lubuntu sú už na tom lepšie ako Ubuntu, v ktorom vývojari nasilu pretláčajú niečo, čo by v konkurencii, ak by si ľudia mohli zvoliť gnome2, nemalo veľké šance sa presadiť.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Lukáš 6. 03. 2012, 08:42:13
Odpovědět  Odkaz 
Ještě by nebylo od věci napsat, že s Ubuntu 12.04 přijde výrazné vylepšení výkonu svobodného ovladače radeon, konkrétně u jeho nadstavby Gallium.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vadimo 6. 03. 2012, 09:20:30
Odpovědět  Odkaz 
A škoda, že sa sem do noviniek nestihlo zaradit LIM (Locally Integrated Menu). Pri nemaximalizovanom okne namiesto global menu sa pouziva niečo ako rolovacie menu na liste okna. Ale myslim, ze neskor bude k dispozicii ppa. Ale ešte lepsia feature by bola nechat global menu iba pri maximalizovanom okne. Pri obycajnom nechat klasicke menu. No a co sa tyka mna, doteraz som na LTS verzii 10.04 a už sa teším na novu. Mam ju samozrejme vo virtuale a som s nou velmi spokony. A som rad, ze lave postrane menu je uz defaultne viditelne. Lebo hockedy nechcene pri zajdeni myšou na mna vyskocilo a musel som cakat pokial zmizne. Takze ja nemam co vytknut Unity az na to global menu, ktore ja asi defaultne vypnem.
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 09:41:30
Odpovědět  Odkaz 
O tom, jak to bude s Global Menu se pořád živě diskutuje zde -- https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/682788 (zajímavé je, že tenhle bug původně hlásil ještě Jirka Eischmann). O LIM tam taky proběhla debata, ale měl jsem pocit, že z toho nakonec nic nebylo. Teď koukám, že už to snad mají připravené, tak ještě uvidíme.
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 6. 03. 2012, 09:50:26
Odpovědět  Odkaz 
Mne sa páči global menu tak ako je, ale nebolo by zlé, keby bola možnosť úpravy pre užívateľov, ktorí by si chceli nastaviť global menu len pri maximalizácii okna.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Karel 6. 03. 2012, 09:26:58
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý Den
Chtěl jsem se zeptat jestli i nadále půjde používat ve 12.04 gnome 2 zdá se mi že je práci stále lepší než unity.
Ubuntu již používám 4 roky a pořád narážím na nějaké problémy s nekompatibilitou ovladačů jak u grafik tak u dalších zařízení. Je hezké že canonical si hraje z barvičkami a úpravou unity, ale bylo by lepší spíše se pozastavit nad těmito problémy s ovladači.
A myslím si, že problém bude i nové verze 12.04
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 09:45:15
Odpovědět  Odkaz 
GNOME Panel půjde pořád nainstalovat, takže i GNOME 2 (teď se to jmenuje "GNOME Session Fallback") bude. Dokonce se trochu zapracovalo i na něm, takže rozložení panelů teď více odpovídá tomu, co bylo ještě v 11.04

Ovladače jsou bohužel běh na dlouhou trať a často záleží na tom, jak se k tomu postaví výrobci. Myslím ale, že podpora se spíš zlepšuje, než zhoršuje. Jako novinka v Precise bude také vylepšená podpora pro touchpady ClickPad a o lepším výkonu graf. ovladačů už tu někdo psal.
bez Compizu, Unity a QT ?
Martin 6. 03. 2012, 09:42:18
Odpovědět  Odkaz 
Rád bych měl zase prostředí jako GNOME2 s prostorově kompatním vzhledem, jedním panelem nahoře atd.

Půjde ze systému odstranit všechno co se týká Compizu (animace zdržují, žere to zbytečně baterku), Unity (nevyhovuje mi, nejsem z cílové skupiny) a QT (nechci zbytečně plýtvat RAM a ještě mít nekonzistentní prostředí)?.

Samotného mě překvapilo, jak snadno se dají ztratit sympatie spokojených uživatelů. 12 let jsem se vždy těšil na novou verzi systému, stále lepší a rychlejší GNOME, které přinášelo změny plynule a citlivě, přičemž se dalo vždy vše přizpůsobit. Nyní se přechodu na novější verzi.
Re: bez Compizu, Unity a QT ?
Martin 6. 03. 2012, 09:51:01
Odpovědět  Odkaz 
Nyní se přechodu na novější verzi spíše obávám.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Rover623 6. 03. 2012, 10:30:09
Odpovědět  Odkaz 
Tak já to nainstaloval rovnou vedle stávajícího systému a musím říct, že od začátku nepřestávám vycházet z úžasu. Ještě dodat nějaká "klikátko" pro oznamovací oblast, které ikony tam chci a které ne, abych nemusel pořád přes dconf přepisovat Whitelist a nic mi nebude chybět.

Jen k tomu launcheru, je sice pěkné, že se neskrývá, ale pokud se ta funkce povolí, chová se podobně jako v 11.10 (až potud nic proti). Bohužel jeho vysunování při najetí k rohu obrazovky zrovna moc nefunguje, doufám, že to bude časem opraveno, protože jinak bude "vždy zobrazeno" jediná snesitelná volba.

A ještě jedna maličkost, v 11.10 je v Dashi při procházení aplikací přítomno po straně menu jako ve starém GNOME 2 aby se aplikace dali filtrovat do kategorií. Tohle v 12.04 už zase chybí. Poslední věc která mě šíleně irituje, jsou spouštěče (což je věc spíše GNOME 3, než Unity a Ubuntu). Udělat si vlastní spouštěč nebo přiřadit souboru vlastní příkaz je neskutečně zdlouhavé a otravné a šaškování se soubory desktop po adresářích systému mi nepřijde ani trochu zábavné
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 13:00:44
Odpovědět  Odkaz 
Ad kategorie v Dashi: Když si klikneš na "Filtrovat výsledky", tak můžeš filtrovat podle kategorií.
Re: Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Rover623 6. 03. 2012, 13:36:37
Odpovědět  Odkaz 
Toho jsem si nějak nevšiml, zatím si s 12.04 hraju jen po večerech. Ale jedno je jisté, 12.04 posouvá desktop někam úplně jinam, člověk už nemusí vědět ani aplikaci, jen musí vědět co chce dělat a říct to systému
Re: Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vadimo 6. 03. 2012, 16:48:22
Odpovědět  Odkaz 
No a ja som si ešte spomenul na to filtrovanie aplikacii v Dashi. Mozno je to len chybou update scriptov od rannych alfa verzii, ale ked napriklad dam filtrovat aplikacie z kategorie Internet a potom kliknem na Kancelaria, tak sa mi zobrazia z obidvoch kategorii. Tak vtedy musim znova kliknut na kategoriu internet, aby sa vypla a zobrazila len kat. Kancelaria :-( Mate to tak isto aj vy??
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 6. 03. 2012, 16:06:28
Odpovědět  Odkaz 
Píštete: Udělat si vlastní spouštěč nebo přiřadit souboru vlastní příkaz je neskutečně zdlouhavé a otravné a šaškování se soubory desktop po adresářích systému mi nepřijde ani trochu zábavné

Odpovedám: Nainštaloval som si alacarte zo software center a žiadny problém pri vytváraní spúšťača nemám.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Honza 6. 03. 2012, 12:22:11
Odpovědět  Odkaz 
Na Unity jsem na začátku koukal hodně odmítavě. Názor jsem postupem času změnil a teď patřím spíš k zastáncům. Ten, kdo na Unity nadává, zaspal trochu dobu. Na Gnome panel jsem nedal dopustit, ladil jsem si prostředí do posledního pixelu. Blbost. Canonical evidentně chystá to, po čem linuxová komunita tak dlouho volala – frontální útok s cílem získat co nejvíc příznivců.

V době, kdy Windows i Mac OSX velmi čile implementují zkušenosti a dokonce celé kusy prostředí z mobilních zařízení na desktop, jeví se mi podobný tah u Ubuntu vcelku geniální. Málokdo ví (alespoň mi to přijde), že se Canonical snaží dostat Ubuntu i na mobilní zařízení. http://www.ubuntu.com/devices/android a do pár let by ho chtěl cpát snad i do lednic.

Jak se můžeme dočíst z četných ohlasů na Windows 8 nebo OSX Lion, hodně uživatelů je rozladěných z toho, že najednou mají na desktopu kusy systému pro dotykové telefony. Myslím si, že oba giganti tak trochu přešlapují na místě a neví, jak si poradit s nejasnou budoucností – extrémní nárůst mobilních zařízení je sexy vábničkou pro byznys, jenže korporátní sféra chce servery a pracovní stanice, u kterých se sedí s myšidlem celý den. Jak to dát dohromady, zatím nikdo přesně neví a jen to zkouší.

Z tohohle hlediska je Unity výjimečně „ideově konzistentní“ :)

(Podobně geniální nápad je z mého pohledu AppStore. Tím se plní současná zvyklost a potřeba a dokonce předbíhá MS.)
Unity mi nesedí, ale od toho je linux moduálrní že ?
HouBa 6. 03. 2012, 12:40:16
Odpovědět  Odkaz 
Unity prostředí mi nesedlo a nevyhovuje. V MS nebo Apple bych neměl na výběr, ale v Linuxu si vyberu prostředí které mi vyhovuje (a že máme ne výběr) a mám klid.

Používám léta XFCE, šup a Unity je fuč a mám zase XFCE. Kde je problém ?

Ať dává Canonical do základu co chce, uživatel si to upraví podle sebe v tom je přeci ta krása a hlavní deviza Linuxu.
Re: Unity mi nesedí, ale od toho je linux moduálrní že ?
Honza 6. 03. 2012, 14:54:27
Odpovědět  Odkaz 
No to nevím, kde je problém :o) Ať si každý používá, co chce. Já jsem jen chtěl říct, že Unity a aktivity Canonicalu považuji za velmi prozíravé a pro linux přínosné, protože jsou v jistém smyslu agresivní – to, co dělá Red Hat v oblasti serverů a virtualizace, nechť Canonical dělá pro desktop/tablety a smart phony. Hodně uživatelů má nebo mělo názor, že dokud se za určitou věc v linuxu nepostaví solidní velká společnost, není naděje na vyšší čísla. Teď je skvělá příležitost, doufejme, že ji Canonical využije do puntíku.
Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
mac 6. 03. 2012, 15:46:28
Odpovědět  Odkaz 
Více než šest let jsem používal Ubuntu. Už mě prostě přestalo bavit stále něco instalovat, nastavovat apod. Hodně jsem ho instaloval starším lidem a všichni byli spokojený. Najednou jim někdo při aktualizaci změní prostředí!! Proč mám psát jména programů, když jsem si je dříve mohl vybrat v menu? Existují i lidi, co ho chtějí pouze používat a ne stále něco nastavovat. Tohle není solidní přístup k uživateli a proto se nedivím, že instalace Ubuntu klesá. Když se na to snažíte upozornit na foru Ubuntu, tak je Vám maximálně doporučeno jiné distro a že je to svobodné rozhodnutí firmy (je, ale bezohledné pro uživatele). Dále nemám kazit jméno Ubuntu a byl jsem přeřazen do nějaké skupiny snad rejpalů. Zkušenost se zastánci pro mě byl docela šok a tak jsem se odhlásil z fóra, smazal Ubuntu (po šesti letech) a už z Ubuntu nechci nic mít.
Andrej Pavelka Re: Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
Andrej Pavelka 6. 03. 2012, 19:05:15
Odpovědět  Odkaz 
A k akej distribúcii ste teda prešiel, alebo k akej zvažujete prechod? Radikálnosť vášho kroku voči Ubuntu na mňa pôsobí až prekvapujúco.
Re: Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
Honza 6. 03. 2012, 19:25:29
Odpovědět  Odkaz 
Nic přece nebrání tomu, aby si někdo udržoval deset let starou instalačku a zas a znovu ji instaloval, komu se mu zlíbí.

Pokud nemá docházet k aktualizacím a změnám prostředí, stačí přece aktualizace vypnout…
Roman Bořánek Re: Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
Roman Bořánek 6. 03. 2012, 19:28:14
Odpovědět  Odkaz 
Kde jste přišel na to, že počet instalací Ubuntu klesá? Žádnou rozumnou statistiku jsem neviděl, DistroWatch neberu. :)
Re: Re: Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
Dejmon 7. 03. 2012, 17:53:04
Odpovědět  Odkaz 
Třeba tady, tady - http://distrowatch.com/ - je docela vidět, že za posledních 6 měsíců ve stažení má navrch distro Mint.
Početinstalací Ubuntu klesá! Čím to asi bude?
mac 10. 03. 2012, 21:07:51
Odpovědět  Odkaz 
To ale fanatikům nevysvětlíš. Každý, kdo používá linux jistě patří do určité komunity. Když upozorním na něco, co se mi nelíbí v distribuci, co používám, byl jsem šokován komunitou Ubuntu. Jako mnohaletý uživatel Ubuntu a dalo by se říci propagátor (hodně jsem jich nainstaloval) jsem se prostě "jen" vyjádřil. Reakce byla hnusná a tak jsem Ubuntu smazal a šel jinam. Dokonce jsem uvažoval, že si koupím win. ZAčínal jsem redhat 5.1, pak slackware 3 a něco (kole 1999) pak jsem zkoušel debian, mandrivu apod. Až při ubuntu 6.06 jsem přešel úplně na linux. To je nějakých 6 let spokojenosti až do Unity. Teď mám linux mint. Ano vychází z Ubuntu, ale není tam Unity, ani fanatici a zachoval jsem se podle nich, našel jsem si jiné distro.
Andrej Pavelka Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Andrej Pavelka 6. 03. 2012, 18:43:02
Odpovědět  Odkaz 
Vôbec ma neprekvapuje, že okolo tohto článku je rozvírená taká dlhá diskusia, skôr by ma prekvapovalo, keby to tak nebolo. Windows 8 prichádza s prostredím Metro, Ubuntu s prostredím Unity do LTS. To až provokuje k písaniu článkov typu Metro vs. Unity. Čoho sa na Ubuntu 12.04 bojím, je podpora starších grafík Intel. V 10.04, ktorú práve používam je to dobré, ale pamätám si vydania (ktoré asi neboli TLS), na ktorých bola podpora tejto grafiky hrozná, ale taký istý problém som mal aj s Fedorou 11. Avšak pri iných distribúciách a ich verziách, ktoré som dávnejšie skúšal, som tento problém nemával. Najlepšie mi zatiaľ na Acer Aspire 5315 šlapal Debian lenny až na to, že ovládač pre wi-fi som musel pridať ručne, ale to nebol moc problém. Na Unity som veľmi zvedavý a tiež som zvedavý, ak to bude vyzerať, keď tam dohodímn Gnome 3. Čoraz viac sa ale pohrávam s myšlienkou dať si Mint.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Josef 6. 03. 2012, 20:06:02
Odpovědět  Odkaz 
Velice mě zaujal HUD, ale asi někde dělám chybu. Třeba u Opery je spuštěná a je jedno jestli v okně, nebo maximalizovaná, po stisku ALT se objeví vyhledávací políčko, ale jak napíši první písmeno změní se ikonka vlevo vyhledávacíh políčka a vyhledává to v desktopu, ale ne v Opere. To samé když spustím Writer. Jak docílit toho aby bylo vyhledávání ve spuštěné aplikaci??
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 6. 03. 2012, 20:31:30
Odpovědět  Odkaz 
HUD bude fungovat jen tam, kde funguje global menu, protože bere informace z něj. V LibreOffice global menu v základu nefunguje (je třeba doinstalovat balík "lo-menubar") a Opera si řeší nabídku zcela po svém uvnitř svého okna, takže bohužel.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 7. 03. 2012, 11:54:09
Odpovědět  Odkaz 
Napadlo ma, že je tu ešte jeden nedostatok, ale čítal som, že sa zatiaľ s tým nič nedá robiť, lebo metacity nepodporuje rgba. http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1502371.html

Grafickým nedostatkom je zaoblenie na oknách. Ja som to vyriešil odstránením zaoblenia. Viac sa mi síce páčili zaoblené, ale takto to menej znekvalitňuje grafický vzhľad.

Počul som, že vo verzii 12.04 by mal byť problém vyriešený, ale viac o tom neviem. Dá sa to zatiaľ riešiť aj použitím emeraldu http://www.webupd8.org/2012/01/install-emerald-in-ubuntu-1110-oneiric.html , ale ten používať nechcem.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Majkiii 9. 03. 2012, 01:07:53
Odpovědět  Odkaz 
Mě jen mrzí a stále překvapuje krok Canonicalu a nechápu to! Proč vyvíjet Unity, když je tady Gnome-shell? Proč Canonical raději nespolupracoval na Gnome-shellu? Je to jakoby někdo vymyslel kolo a někdo hned hrrrr a jde vyvíjet svoje :-( Jsem pro distra, která podporují a ladí v souladu s grafickým prostředím, bohužel Ubuntu to již není a jde si svou cestou.... Ubuntu 11.10 i přes to, že používám Gnome-shell je poslední verzí, kterou používám. Už chvilku jsem pošilhával po Fedoře, ale teď, když mají takové skvělé stránky fedora.cz, kde je spoustu návodů, jdu do Fedory :-) ta alespoň podporuje Gnome-shell hned!
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 9. 03. 2012, 02:24:20
Odpovědět  Odkaz 
Nevidím nič zlé na tom, že si canonical ide vlastnou cestou. Aspoň je o jednu zaujímavú alternatívu viac.
Vojtěch Trefný Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Vojtěch Trefný 9. 03. 2012, 07:19:31
Odpovědět  Odkaz 
Prostě má Canonical svoje UX inženýry, svoje designéry a ti si myslí, že ten jejich koncept je ten nejlepší a pro lidi nejpoužitelnější. Stejně bysme se mohli ptát, proč GNOME, když KDE, proč Xfce, proč, proč, proč... Prostě proto, že tohle je opensource a takhle to chodí.

Navíc taky ve chvíli, kdy vývojáři GNOME začali to svoje kolo připravovat, tak bylo pěkně hranaté. V době, kdy měl GS původně vyjít nebyl zrovna moc použitelný a za překotný vývoj a opravu většiny problémů taky trochu vděčí Unity -- když se ukázala "konkurence", tak tu byl hned důvod se pořádně snažit :-)
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
mac 10. 03. 2012, 21:27:40
Odpovědět  Odkaz 
Je to jednoduché. MY jsme jenom "testovací" uživatelé a primární cíl Canoncialu je dostat se do firemní sféry. Potřebuje distro na počítač, NTB a server. Potřebuje něco, co se za 2 -3 roky nebude měnit. Nemůže spoléhat na Gnome, Kde apo., protože ty se stále vylepšují a přichází nové, zcela rozdílné grafické prostředí. Ty potom nespolupracují s novým Gnome, Kde apod. Pak někdo musí sednou a přepsat (firemní) programy na nové prostřední a to je pro firmy finančně ztrátové . Je pro ně prostě lepší, když si udělají svoje grafické prostředí a u něho můžou zajistit, že se po pěti letech nezmění a tím garantovat firmám, že jejich programy pod Unity stále půjdou i za 10 let.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
pavuk 9. 03. 2012, 10:39:07
Odpovědět  Odkaz 
podarilo sa vam pripojit k unity externy monitor? lebo mne nie. moj vysneny setup je mat zaklapnuty notebook a fungovat na externom monitore. windows, os x bez problemov, ubuntu s unity smola.
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
vmonkey 9. 03. 2012, 18:16:29
Odpovědět  Odkaz 
Na podpoře pro více monitorů se pilně pracuje, viz http://www.omgubuntu.co.uk/2012/03/poll-multi-monitor-launchers-in-ubuntu-12-04/.
Re: Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
muskarin 12. 03. 2012, 13:12:57
Odpovědět  Odkaz 
ach jaj, aby sa uzivatel v roku 2012 zaoberal pripojenim externeho monitora, je slusne povedane o nicom
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Redi 8. 04. 2012, 13:54:58
Odpovědět  Odkaz 
Tak nevím, ale přesně takový setup s Ubuntu 11.10 mi leží na stole ;)
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 9. 03. 2012, 10:44:36
Odpovědět  Odkaz 
Testujem 12.04 betu 1 a tu sú moje prvé reakcie. Začnem tým, čo ma sklamalo. Dosť ma mrzí odstránenie funkcie dodge windows - skrývanie unity launcheru pri dotyku s oknom. Práve to nastavenie mi najviac vyhovovalo, ale uspokojím sa aj s autohide.

Potešilo ma,že po nainštalovaní gnome-shell už neprekáža global menu a netreba ho odinštalovať,aby sa okná zobrazovali bez omeškania zobrazenia menu.Potešil ma rhytmbox,ktorý nahradil banshee,pretože je rýchlejší.A unity sa mi zdá o trochu rýchlejšie.Páči sa mi aj nový video lens a pokladám ho za dosť praktický.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
mattyy1hp 10. 03. 2012, 23:13:52
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu to věčné nespokojené remcání. Taky jsem používal GNOME 2.x, v Ubuntu a v Debianu. Unity mě vadilo, ale přesto jsem tenkrát na 11.04 upgradoval a po pár měsících jsem si uvědomil, že staré GNOME už nechci, Unity je bezvadné.
A od té doby je to stále lepší a lepší...
Používám teď Ubuntu 12.04 LTS Beta 1 a je to tak nádherné a přijemné prostředí, launcher se mi už neschovává (jak jsem si ho nastavil v nastavení systému), a cokoli na tom dělám, dělám s radostí.
Plně s nimi souhlasím, chápu kam tímhle míří. Ubuntu je jediná distribuce, která má cestu, které se drží a pokud vytrvá tak napraví bug číslo 1, nahlášený samotným Markem Shuttleworthem - "Windows have a majority market share".Každá distribuce je nějaká, žádná není špatná, ale téměř všechny se bez plánů do budoucna jen tak povalují.

Ubuntu má svoje prostředí, svůj cloud, sjednocený design všech služeb, obrovskou popularitu. Podle mého názoru také jediné ze všech Linuxových distribucí nějakou budoucnost a jednoho dne, možná, může porazit Windows. Ten už prohrál s Linuxem dávno ve všem, to řece každý ví, kromě podílu na trhu.
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Kamil 11. 03. 2012, 10:55:43
Odpovědět  Odkaz 
Úplne súhlasím. Na Linuxe fungujem už tri roky - konkkrétne na Ubuntu. Po zmene prac. prostredia a niekoľkodennom testovaní som si na Unity zvykol. Je to príjemné pracovné prostredie. Osobne by som sa ku klasickému Gnome nevrátil a nevyhľadávam ho. Názory "kvôli Unity som opustil Ubuntu" sú smiešne, keďže je tu možnosť vybrať si pracovné prostredie. Vyskúšal som aj Gnome-shell, no to sa mi zdá oveľa viac neprehľadnejšie, ako Unity. Po otestovaní Ubuntu 12.04 som bol milo prekvapený. Je oveľa svižnejšie a zdá sa, že bolo zapracované aj na otvorených ovládačoch ATI.
Re: Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
skrytý obdivovatel ubuntu 23. 03. 2012, 21:41:18
Odpovědět  Odkaz 
Tak tento výrok nechápu a prosím o vysvětlení "...Ten(windows)už prohrál s Linuxem dávno ve všem, to řece každý ví, kromě podílu na trhu." Tak Windows to na plné čáře prohrál a jako důkaz je uvedeno, že má prakticky monopolní podíl na trhu. Tak tomu se říká slepá víra v linuxové tele. Je to podobné, jako když se řekne: "Operace se podařila, pacient zemřel."
Unity
Michael Boháček 26. 03. 2012, 17:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Mě se Unity velice líbí a jsem rád že v něm Ubuntu pokračuje. Bylo by hezké, kdyby přidávali k Unity taky Gnome 2, ale to mi vůbec nevadí, přece se dá do Ubuntu velice jednoduše doinstalovat. A myslím si že Ubuntu vykročilo správným směrem pokud, ne tak zkrachuje, ale zatím na to nevypadá.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
Ondrej 29. 03. 2012, 10:33:47
Odpovědět  Odkaz 
Pokud uz ste se s tim nekdo setkali kdyz jsem zkousel unity nemohl jsem se dohodnout s vyhledavanim v dashi pac nepouzivam diakritiku. Da se to nejak vyresit krom otravneho prepinani klavesnice?
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
ubuntiak 2. 04. 2012, 14:47:00
Odpovědět  Odkaz 
Dobrá správa. Teda aspoň pre mňa. Dodge v ubuntu 12.04 je späť. Presnejšie je možné ho jednoducho doinštalovať: http://www.webupd8.org/2012/04/real-window-dodge-unity-launcher.html
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
zdejší 22. 04. 2012, 19:15:15
Odpovědět  Odkaz 
doufám, že mě čeká lidský Linux - Ubuntu ve kterém si rychle zvyknu a zorientuji. Zkusím dualboot s Win7.
Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS
David J. 23. 04. 2012, 00:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Proč stále neexistují Ubuntu na 32bit, které budou alespoň na i686 architektuře?
Mám procesor core2 ale zase nechci jít v Linuxu do amd64 architektury.
Fedora tuto architekturu používá, proč ne Ubuntu?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog