přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

ubuntu_circle.png

Pomalu, ale jistě se nám blíží říjen a s ním i důležitá událost pro uživatele Ubuntu – vydání nové verze, s označením Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Toto vydání sebou samozřejmě přinese různé novinky a my se nyní spolu alespoň stručně podíváme, na co se můžeme těšit a čeho se můžeme bát.


Nové Ubuntu sice vyjde až 18. října, ale již nyní máme celkem dobrý přehled o tom, co nás čeká a nemine. Některé věci se sice mohou ještě změnit, ale vzhledem k tomu, že je již v platnosti tzv. Feature Freeze, by již neměly být nové funkce do tohoto vydání přidávány.

Jedno Unity vládne všem

Již od prvních verzí bylo prostředí Unity, které využívá akcelerovaný desktop Compiz a ke svému běhu tak potřebuje podporu grafické akcelerace, provázeno nějakou „alternativou“, která jej nahrazovala na starších a méně výkonných počítačích. Nejdříve jako tato „náhražka“ sloužilo klasické prostředí s GNOME panelem a později dostalo Unity „2D bratříčka“ napsaného s pomocí knihovny Qt.

Prostředí Unity – stále stejné, stále s námi Prostředí Unity – stále stejné, stále s námi

Toto řešení se ovšem příliš neosvědčilo – i přes velkou snahu vývojářů se obě prostředí stále lišila, Unity 2D postrádalo různé funkce z „normálního“ Unity a dvě podobná, ale přesto odlišná prostředí uživatele často mátla. Tento drobný zmatek bude s nástupem Ubuntu 12.10 ukončen – jako jediné (výchozí) prostředí bude v Ubuntu přítomno pouze Unity postavené nad Compizem a pro jeho běh na počítačích bez podpory grafické akcelerace bude využito LLVMpipe, které umožňuje provádět potřebné grafické výpočty přímo na procesoru. Toto řešení například již nyní využívá Fedora 17 pro GNOME Shell, které běžně taktéž vyžaduje grafickou akceleraci.

Integrace webových aplikací do prostředí Ubuntu

Asi největší novinkou, která byla oznámena již v červenci na konferenci OSCON, je funkce, která umožňuje integrovat do prostředí Unity různé webové aplikace. Ty se pak budou v Ubuntu chovat v rámci možností jako zcela nezávislé aplikace – budou mít vlastní spouštěč v nabídce (a případně i na postranním panelu) a po spuštění mohou využívat i dalších součástí prostředí Unity, jako jsou například indikátory nebo nabídka HUD.

Google Docs v Ubuntu a v nabídce HUD Google Docs v Ubuntu a v nabídce HUD

Celé to funguje jednoduše – jakmile navštívíte některou z podporovaných webových aplikací (Google Docs, YouTube, Last.fm, Twitter...), systém se zeptá, zda ji chcete používat jako samostatnou aplikaci. Pokud svolíte, přibude vám prostě nová aplikace (například Gmail), kterou pak můžete spustit z nabídky, přidat si ji na launcher atd. Spouští se sice v (novém) okně webového prohlížeče, ale jinak se chová tak, jak byste očekávali od normální aplikace – výše uvedený Gmail si například sám přidá upozornění na nově příchozí poštu do indikátorů a obdobně se chovají i další aplikace. Všechny možnosti této nové funkce asi nejlépe pochopíte z následující videoukázky.

Vylepšení vzhledu a „skryté“ funkce

Když se podíváme na to, jak v současném stádiu vývoje prostředí Unity vypadá, nezdá se, že by do nového vydání přineslo mnoho změn. Je to dáno tím, že Unity jako takové je v základu „hotové“ a mění se spíše drobnosti.

Jednou z takových zajímavějších změn jsou náhledy v nabídce Dash – kliknutím na jakoukoli položku (aplikaci, dokument, složku...) se zobrazí její náhled a různé dodatečné informace (u souborů například velikost, datum vytvoření atp.) a také různé možnosti jako například otevřít složku v níž se soubor nachází nebo u aplikací její odstranění nebo nainstalování (u těch nenainstalovaných).

Náhled u aplikace – popis a snímek obrazovky Náhled u aplikace – popis a snímek obrazovky

Tato i další podobné funkce (alespoň podle mého názoru) trpí bohužel jedním velkým nedostatkem – jsou neviditelné. Uživatel, který o nich neví, je objeví spíš jen náhodou než intuitivně. Mnoho zajímavých a užitečných funkcí se tak možná k uživatelům ani nedostane.

Kde jsou kosmetické změny spíše na škodu, jsou indikátory na horním panelu – ačkoli se stále mění (a vypadá to, jako by se designéři nemohli pořád rozhodnout, co že bude který indikátor vlastně dělat), nemění se na nich to hlavní – jejich vzhled, který je ve srovnání s prostředím GNOME Shell velmi pozadu a ostatním součástem prostředí Unity dělá ostudu.

Nastavení sítě – stejný nástroj a tak velký rozdíl (vlevo Unity, vpravo GNOME Shell) Nastavení sítě – stejný nástroj a tak velký rozdíl (vlevo Unity, vpravo GNOME Shell)

Další změny

Změn v novém Ubuntu můžeme čekat samozřejmě více, ale na jejich podrobné popsání nemáme tolik prostoru, takže jenom stručně:

  • Správce souborů Nautilus bude v novém Ubuntu ve své staré verzi 3.4, aktuální verze je silně přepracována a ztráta některých funkcí je pro mnohé uživatele nepříjemná. Spekuluje se dokonce o tom, že pro přespříští vydání Ubuntu bude vytvořen vlastní fork Nautilu.

  • Správce aktualizací se mění na Software Updater se zjednodušeným rozhraním a ovládáním.

  • Drobné vylepšení vzhledu dostává i správce přihlášení LightDM, nově má podporovat i síťové přihlašování.

  • Nástroj Dodatečné ovladače sloužící pro instalaci nesvobodných ovladačů se poněkud nelogicky slučuje s nástrojem pro správu zdrojů softwaru.

  • Instalační obrazy Kubuntu narostly na 1 GB a pro jeho instalaci bude v budoucnu třeba buď DVD nebo flash disk odpovídající velikosti.

  • Je možné, že bude zrušeno AlternateCD, protože některé pokročilé možnosti (LVM, šifrování) získává grafický instalátor.

Ubuntu s GNOME

Od chvíle, kdy bylo rozhodnuto, že se hlavním a jediným prostředím pro Ubuntu stane Unity, se stále spekuluje o vytvoření derivátu Ubuntu s „čistým“ GNOME, a jak se zdá, čas GNOMEbuntu právě nastal – právě takto pojmenovaná odnož Ubuntu by měla vyjít 18. října společně s oficiálním vydáním.

GNOMEbuntu bude samozřejmě obsahovat prostředí GNOME Shell a také GNOME Classic a „vrátí“ se také k dalším součástem prostředí, jako je správce přihlašování GDM nebo webový prohlížeč Epiphany. Do výchozí instalace se naopak nemá dostat UbuntuOne a jistou budoucnost nemá ani Centrum softwaru a další „ubuntí“ aplikace a nástroje.

GNOMEbuntu má již svou domovskou stránku (kde ale nic nenaleznete) a na tento týden je slibována i první alfa verze.

Moc toho není

Nové Ubuntu přidává z uživatelského hlediska překvapivě málo novinek, pokračuje však již několik vydání ve stejném trendu drobných změn a vylepšení a (alespoň jak můžeme podle vývojových verzí soudit) přináší stabilnější a lépe otestovaný systém.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr Valach 3. 09. 2012, 00:42:55
Odpovědět  Odkaz 
Tož článek dobrý, díky za něj. Samozřejmě ořezání Nautila mi přijde nelogické, nežádoucí (kdo to chce?) a doufám, že ten, kdo to spískal, dostane rozum. (Lidově řečeno, ve skutečnosti je to složitější.) Navzdory tomu, že jsem milovník Dolphinu, si dovolím po jisté stránce považovat Nautila za svého fav.

Nevím, jestli to sem patří, ale chtěl bych se zeptat uživatelů Ubuntu, co jim chybí nebo vadí a co by očekávali od nové verze.
Jiří Eischmann Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Jiří Eischmann 3. 09. 2012, 12:41:32
Odpovědět  Odkaz 
Doporučoval bych ho první vyzkoušet před tím, než člověk začne vynášet soudy. Ta hysterie kolem toho se mi nelíbí. 90 % lidí, kteří ji šíří, nový Nautilus ani neviděli, natož aby ho pořádně vyzkoušeli. Já jsem ho zkoušel a nepřijde mi to tak hrozné. Některé změny mi sice přijdou diskutabilní nebo vyloženě špatné, ale zase se tam vyřešila řada jiných problémů. Nautilus byl software, který vyhníval. Jenom si vzpomeňte, kolik lidí nadávalo na starý Nautilus, jak jsou tam problémy dlouhodobě neřešené, jak je to pomalé atd. Nautilus zrovna nepatřil mezi programy s nejlepší image (a po právu, mnoho kódu tam roky hnilo) a dnes by za něj najednou někteří ronili slzy. Já jsem naopak rád, že se Nautilu začal zase něco víc věnovat.
Vojtěch Trefný Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 13:00:58
Odpovědět  Odkaz 
Musím říct, že před touhle změnou jsem na Nautilus vůbec nenadával. Naopak, když jsem se snažil najít náhradu, tak jsem zjistil, že starý Nautilus je/byl opravdu skvělý správce souborů. Samozřejmě nevidím pod povrch, takže diskusi o kódu přenechám povolanějším. On ani ten nový není tak strašný, je to vlastně pořád ten stejný Nautilus, bohužel ale ty funkce, které byly odstraněny, jsem používal denně a nedokážu bez nich pracovat...
Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Pooky 3. 09. 2012, 14:23:00
Odpovědět  Odkaz 
Zkus Thunar - používám ho místo Nautilu a nemohu si ho vynachválit.
Vojtěch Trefný Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 14:45:53
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem snad všechny možné i nemožné správce a "ten pravý" je pořád Nautilus 3.4

Na Thunaru mi vadí, že neumí taby a nejde nastavit různé řazení pro různé složky.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Pavol Klacansky 3. 09. 2012, 16:30:29
Odpovědět  Odkaz 
to Jiri: histeria je pri kazdej zmene, takze spravne davkovat zmeny dost pomoze marketingu
novy nautilus je v pohode, jedine co bolo naprd je ze priecinky to nedavao navrch defaultne, cez dconf sa to nastastie dalo zmenit
Petr Valach Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr Valach 3. 09. 2012, 19:43:52
Odpovědět  Odkaz 
Nový Nautilus jsem nezkoušel a ani o to nestojím. Po odebrání všech pro mě klíčových funkcí pro mě přestává mít význam. Bez ohledu na "hnijící" kód. Mně šlapal líp než hodinky a byl jsem s ním zatraceně spokojený. A svým podáním je pro mě milejší než Dolphin, i když musím uznat, že ten je pro mě prim číslo jedna...

Thunar ne, Thunar je přesně to, co nechci - ořezaná varianta Nautila. Ne.
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
PL 3. 09. 2012, 20:21:09
Odpovědět  Odkaz 
"co jim chybí nebo vadí a co by očekávali od nové verze."
Jedna drobnost mi chybí a stále nemůžu přijít na logický důvod, proč to tak je.

Z jakého důvodu je v linuxových distribucí defaultně vypnutý Numlock ?

Používám např. hesla s kombinací a čísla píšu výhradně na numlocku. Hned při každé instalaci musím numlock zapínat ručně a po instalaci distribuce doinstalovat numlockx a editovat /gdm/Init/Default.
Nepředpoládám, že je klávesa numlock nějak "závadná" a bylo by fajn, aby byla defaultně zapnutá hned.

Drobnost a leze mi na nervy už léta :-)
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Lovap 4. 09. 2012, 10:08:38
Odpovědět  Odkaz 
Hm ... zaujímavé, ja som nikdy žiadne numlockx neinštaloval a ani nič needitoval ...
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
P 4. 09. 2012, 13:03:53
Odpovědět  Odkaz 
Kdysi jsem to řešil, popravdě si to nepamatuju, ale zkusil bych něco jako:
http://www.ubuntututorials.com/enable-numlock-login-screen-ubuntu-12-04/
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Ja 4. 09. 2012, 16:41:54
Odpovědět  Odkaz 
No, není to kvůli notebookum? Ty by mohly být ze zapnutého numlocku dost zoufalé a jádro si asi nedokáže přečíst z biosu, zda je numlock při bootu zapnutý či vypnutý.
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Marv-CZ 3. 09. 2012, 08:00:41
Odpovědět  Odkaz 
Mě hlavně vadí, že nejde měnit velikost ikon na spouštěcím panelu Unity. U aktuální verze bylo proklamováno, že to bude přístupné přes GUI. Nejen, že to tam není, ale nereaguje ani změna v GConf nebo Compizu. Zkoušeno na několika počítačích s čistými i upgradovanými instalacemi. V některých případech se mi na panel nevlezou všechny ikony a rolování je pak dost otravné.

A když jsem u ikon, ještě jedna kosmetická vada v Centru Softwaru. Když se zobrazí detail aplikace, tak vlevo nahoře je použita bitmapová ikona (přestože má aplikace k dispozici vektorovou) a protože je přeškálovaná na větší velikost, vypadá hnusně.
Vojtěch Trefný Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 08:44:52
Odpovědět  Odkaz 
S tou velikostí ikon to je právě ten bordel mezi Unity a Unity 2D -- v Unity to měnit jde pomocí klikátka -- http://wiki.ubuntu.cz/_detail/unity/launcher-nastaveni1.png?id=unity%3Alauncher -- ale v Unity 2D jen pomocí nějakého podivného konfiguráku kdesi v háji.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Marv-CZ 3. 09. 2012, 11:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Dík tomuto komentáři jsem si teprve teď všiml, že mi běží Unity 2D. Při přihlašování mám sice zvoleno Unity 3D, ale protože při nějaké aktualizaci se rozsypal binární ovladač ATI, samo si to nahodilo OS ovladač ATI a bez upozornění to spouští Unity 2D. Ovladač jsem opravil a už můžu měnit velikost ikonek, hurá. Na ostatních počítačích to určitě bude něco podobného.

Díky tomu jsem ale zjistil, že Unity 2D má hezkou fíčurku při přepínání ploch. Ukazuje náhledy běžících aplikací a při přepnutí plochy tak můžu rovnou přepnout i aplikaci.
Gubuntu, Mubuntu
; 3. 09. 2012, 08:46:47
Odpovědět  Odkaz 
GNOMEbuntu je blbý název. Gubuntu by bylo lepší. Ale úplně nejradši bych viděl Mubuntu s MATE desktop. To, co předvádí vývojáři GNOME, se mi vůbec nelíbí.
Re: Gubuntu, Mubuntu
wormsik 3. 09. 2012, 17:03:38
Odpovědět  Odkaz 
Vsak ja myslel, ze Mubuntu se v podstate rovna Linux Mint MATE edition, ne? Aspon ted na nem nove jedu a zatim jsem oproti *buntu absolutne zadne neprijemne prekvapeni nezazil...
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 09:33:45
Odpovědět  Odkaz 
Mně vadí, jak se 12.04 kouše. Máme doma NTB HP Compaq 8510p (dělalo se víc konfigurací, naše má T7500, 1GB RAM). Dříve jsme tam měli roky nějakou Fedoru s KDE 4.x. Vše jelo ok, ale verze SW byly staré, tak jsem po vydání LTS udělal čistou instalaci s 12.04 a od té doby problémy. Na prostředí si uživatelé celkem rychle zvykli (i když jim ze začátku připadalo až tak osekané, že prý trochu jak pro nesvéprávné, ale ok, nakonec tomu myslím přišli na chuť). Drtivá část "práce" se odehrává ve Firefoxu. Ubuntu často na několik/několik desítek sekund zatuhne, okno ztmavne, nejde nic dělat než čekat. Nebýt toho, je spokojenost velká. Teď jsem postaven před úkol dát tam něco, co funguje. Jenže co, když ani LTS Ubuntu nefunguje, jak má. Kdybych věděl, že to dělá Unity, zkusím Kubuntu, ale trávit čas pokusy se mi nechce. Jestli to ale nezprovozním, dostanu příkaz tam vrátit XP a bude.
Petr Valach Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr Valach 3. 09. 2012, 12:43:23
Odpovědět  Odkaz 
Buďte v klidu, mně to dělá to samé :-)))) a nebojte, v Kubuntu rovněž :-)))) To chce klid a nohy v teple.

Ale popravdě, stává se tak strašně zřídka, zato widle, to je mazec... když vám jede komp jak šnek, nemáte vlastně nic spuštěno a zjistíte, že máte 2 giga ramky spotřebováno - a nevíte, proč a na čem.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 17:08:13
Odpovědět  Odkaz 
Nám se to právě stává dost často a XP na tom samém železe nemají problém. Chtěl jsem ale rodině ukázat i jiné možnosti a nakonec jsem si docela naběhl. U Fedory jsem musel celkem složitě rozcházet všechny kodeky a nesmysly aby jely ty různé archivy všech televizí atd, po chvíli byl problém s neaktuálním sw (office, prohlížeč), u Ubuntu, kde vše jelo hned nebo se nabídl jednoduše download zase zamrzá systém. Navíc se mi zdá, že na widlích i míň hučí větrák, i když v tomhle je novější Ubuntu o kus lepší než ta stará Fedora.
Vojtěch Trefný Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 12:55:30
Odpovědět  Odkaz 
Možná se mnou budou mnozí nesouhlasit, ale 1 GB RAM je v dnešní době prostě málo. Ve chvíli, kdy si Firefox po otevření "pár" tabů sežere kolem 400-500 MB se ten systém samozřejmě začne zpomalovat, s tím toho nikdo moc nenadělá. Můžu doporučit Xubuntu s prostředím Xfce, mám ho na netbooku (taky 1 GB RAM a k tomu jednojádrový Atom) společně s Google Chrome a je to přeci jen o dost lepší.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 17:34:46
Odpovědět  Odkaz 
No nevím, jak jsem psal, XP na tom jedou ok a mám zkušenost s hromadou PC s XP, kde je 512MB RAM - nejsou to rychlíci, člověk si občas počká, ale neseká se to tak, že by nic nešlo dělat. Xubuntu jsem zkoušel a vyšlo mi, že je skoro stejně náročné jako Ubuntu (zkoušeno v době gnome 2). Podstatnější úsporu přineslo až Lubuntu. Neměly být právě linuxové distribuce méně náročné, než Win? Upgradovat ten NTB se nevyplatí a vzhledem k tomu, že na něm je licence k Win je asi nejjednodušší cesta návrat :( Jen mi není jasné, jak to že Fedora + KDE 4.x + Firefox tuším 3.6 byly ok a teď je to tak zasekané - při stejném použití, na stejném železe. No jasné mi to je, ty distribuce jsou prostě čím dál horší, nenažranější. Samé další a další vrstvy mezi hw a uživatelem a praktický přínos nikde. Jestli teď opravdu vyjde Win8 v krabicové verzi za 70usd jak se o tom spekuluje, tak je pro zajímavost koupím a dám je tam, abych odstranil srovnání nového OS (12.04) se starým (XP). I když mě vlastně nezajímá, jak je to staré, mě zajímá, jestli jsou pro to bezpečnostní aktualizace a běží na tom nejnovější sw. Bohužel mi připadá, že z tohoto pohledu XP jasně vedou (jinak NTB byl dodán s Vistama s možností downgrade, takže počítám, že i ty Visty by tam tak nějak jely). Prozatím zkusím vyměnit Firefox za Chrome, případně počkám pár dní jestli nepomůže FF 15, myslím, že se aktualizoval teprve včera.
Vojtěch Trefný Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 17:46:09
Odpovědět  Odkaz 
Je si třeba uvědomit, že Windows XP jsou 11 let (od SP3 už taky uběhly 4 roky) starý systém a jeho minimální hardwarové požadavky jsou 64 MB RAM.
Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Ľubomír Mlích 3. 09. 2012, 19:30:56
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste instalovat indikátor zátěže systému a uživatelé okamžitě uvidí, jestli je problém v nedostatku paměti.

Podobné efekty ve firefoxu vídám, když lezu na stránky s neodpovídajícími java applety.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr Valach 3. 09. 2012, 19:38:24
Odpovědět  Odkaz 
Vojto... ale přesně totéž se děje na stroji, na který jsi mi cpal Ubuntu... a to není žádný ořezávátko.
Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 21:15:46
Odpovědět  Odkaz 
Nj, ale to je ten "problém". Proč by mělo uživatele zajímat stáří systému, když pro něj stále jsou bezpečnostní aktualizace a jde na něm pustit nejnovější sw? Nebo jakou verzi Ubuntu si tam mám dát, aby to jelo stejně dobře, měla podporu do 2014 jako XP a v repozitářích nejnovější sw? Pokud neexistuje verze, která to "nandá" nebo se alespoň vyrovná těm "předpotopním" XPčkům, tak se nelze divit, že linuxový desktop je pořád doménou pár nadšenců.
Ne, nechci trolovat, jak jsem psal, teď po aktualizaci na FF 15 tomu dám další šanci, kdyby nepomohlo, zkusím ještě Chrome, ale argument, že nemohu srovnávat starý systém s novým je mimo. Srovnávám 2 podporované systémy, které mi umožní používat aktuální sw a to mi přijde fér.
Re: Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Pooky 3. 09. 2012, 21:26:01
Odpovědět  Odkaz 
Ale co to je zase za argumenty?

Pokud chceš něco na opravdu staré železo, tak si vezmi nějakou starou verzi http://old-releases.ubuntu.com/releases/
Potom si ale nestěžuj, že nemáš nejnovější firefox, nelíbí se ti prostředí, nejsou funkce atd. Windows 7 taky jedou jenom na určitém hardwaru a nezajímá je, že ty máš pomalejší počítač.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 21:46:52
Odpovědět  Odkaz 
Asi jste to nečetl, srovnávám 2 podporované systémy s aktuálním sw. Na prostředí bych si nestěžoval (ostatně s GNOME2 a KDE3 jsem neměl problém), ale na starý FF a žádné bezpečnostní patche ano. Jinak Intel dvoujádro T7500 na 2.2GHz sice žádný výkřik není, ale úplná historie taky ne, release date May 2007. Paměti moc není, to je fakt, uvidíme co ten FF 15.
Re: Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr 3. 09. 2012, 21:33:12
Odpovědět  Odkaz 
Ještě dodatek: Ubuntu se mi opravdu líbí a zprovoznit ho se vším okolo (wifi, jabber, ..) bylo mnohem jednodušší, než zprovoznit XP. To aby bylo fér zase na druhou stranu. Ovšem když mi tu lidi pokřikují "já se na to vykašlu, zase to zamrzlo", tak mi ty výhody a větší pocit bezpečí moc nepomohou.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
gumma 16. 09. 2012, 01:17:36
Odpovědět  Odkaz 
protože Xp vznikly v době, kdy wi-fi karty byly v plenkách :-)) rozjet Wi-fi na stejně starém Ubuntu+ nějakých 6-8 let, byl taky pěknej oříšek :-))
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
AlastorM 3. 09. 2012, 17:54:55
Odpovědět  Odkaz 
Já jedu s Ubuntu na notebooku Toshiba Satellite 1GB ram, měl jsem verzi 10.04 nebo 10.10 někdy od poloviny minulého roku, pak jsem krátce před uvedením verze 12.04 šel na novější verzi a potom na 12.04. Ze začátku to bylo hroší než verze 10.xx, ale po několika aktualizacích a nahození Gnome 3 Shell nemám na tomto žádný problém. Unity mi nevyhovuje moc svým konceptem.

Za to Win Vista, které u notebooku byly v době zakoupení (rok 2007 - 2008) jsou na tomto nepoužitelné. Ubuntu startuje rychleji - je dříve použitelné, u vist je situace nehorázná. Právě díky Vistám jsem na plno přešel k linuxu - pomalu, postupně. XPčka a sedmičky jsou oproti Vistám stejně rychlé jako ubuntu na tomto notebooku, bohužel však sedmičky legálně nemám a proto jsem zvolil Ubuntu.

Jak tak ale sleduji práce na Unity, brzy mu dám asi na čas taky šanci.
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Marv-CZ 3. 09. 2012, 19:27:23
Odpovědět  Odkaz 
Mě se sice nekousala, ale zato se dost často objevovaly hlášky, že to či ono spadlo a jestli restartovat a reportovat. Po tom, co jsem dnes vyřešil problém s Unity (potažmo fglrx) - viz výše - problémy zmizely.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
AlastorM 3. 09. 2012, 20:42:04
Odpovědět  Odkaz 
Hlášení o pádu byl po přechodu na 12.04 i můj největší problém. Z 90% opera pluginwrapper. Ale už je fakt nějakou dobu klid. Aktualizace to opravily - jestli opery, nebo Ubuntu nebo obojí. i jiné problémy.
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Božec 3. 09. 2012, 21:27:50
Odpovědět  Odkaz 
Skús vyskúšať Voyager 12.04, budete milo prekvapený žiadne sekanie ako pri Ubuntu ;)
Budou zahrnuty všechny nové ovladače ?
PL 3. 09. 2012, 09:34:50
Odpovědět  Odkaz 
Prosím tušíte někdo, zda do nových verzí zahrnuje Canonical všechny nově vydané ovladače ?

Intel konečně po letech vydal ovladač grafiky pro Intel Atom řady D2xxx (VGA GMA36xx), bohužel je instalace pro běžné smrtelníky defakto nemožná http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/363362 tak jsem napnutý jak struna, protože bych mohl od října začít konečně na plno používat Linux, aniž bych musel kupovat nový počítač :)
Vojtěch Trefný Re: Budou zahrnuty všechny nové ovladače ?
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 12:40:40
Odpovědět  Odkaz 
Musím říct, že tuhle problematiku nějak extra nesleduji, ale jestli je tohle -- https://launchpad.net/ubuntu/precise/+package/cedarview-graphics-drivers -- ten správný ovladač, tak ten by měl být už někdy od půlky srpna dostupný (v oficiálních repozitářích) i pro aktuální Ubuntu 12.04
Re: Re: Budou zahrnuty všechny nové ovladače ?
PL 3. 09. 2012, 14:35:16
Odpovědět  Odkaz 
Podle nadpisu by to měl být on. Je fakt že jsem to zkoušel naposledy začátkem srpna. 12.04 nefungovalo. QQ Alpha 2 a 3 zamrzla hned při startu.

Díky moc za odkaz, večer se pustím do nové instalace :)
Re: Re: Budou zahrnuty všechny nové ovladače ?
PL 3. 09. 2012, 19:07:01
Odpovědět  Odkaz 
Tak dva roky vývoje jsou znát. Ovladač Intel skutečně udělal, respektivě udělal něco co nazval ovladač :-D

Otestováno 2x
1. Čistá instalace Ubuntu 12.04 + stažení aktualizací + instalace nesvobodného ovladače pro Cedar
2. Čistá instalca Ubuntu 12.04 (žádné aktualizace) + instlaace nesvobodného ovladače pro Ceadr.

Výsledek:
http://imageshack.us/photo/my-images/822/ubuntugma3650.jpg/

Po restartu zámrz a rozpad obrazovky a jen blikající prompt.
Restart č. 2, černá obrazovka s loginem (v okně které ohraničuje ta plejáda barev), start X zámrz.

Řekl bych, že mám dvě možnosti:
1. Testovat dál a čekat několik let zda to dá Intel dohromady.
2. Vyndat z PC desku (momentálně D2700MUD, D2800 jsem díky bohu vrátil) vzít kladivo, vyřádit se a zítra koupit Asrock E350M1/USB3 s AMD E-350 (když už mám mini itx case a chci mini úsporný PC, který mi stačí).

Otázka do éteru a možná námět na článek: Jak vybíráte nový HW pro Linux když chcete/potřebujete koupit ?
Možná by to chtělo vytipovat pár opravdu 99% funkčních HW produktů a ty vyzdvihovat do nebe. Protože co výrobci předvádějí je opravdu k nevíře.
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
pavuk 3. 09. 2012, 12:09:44
Odpovědět  Odkaz 
ktora verzia kernelu bude pouzita? 3.4? 3.5?
Vojtěch Trefný Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Vojtěch Trefný 3. 09. 2012, 12:28:52
Odpovědět  Odkaz 
3.5
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
pavuk 3. 09. 2012, 20:14:23
Odpovědět  Odkaz 
je jadro 3.5 planovane aj pre ubuntu 12.04?
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Rudolf Klusal 3. 09. 2012, 13:19:45
Odpovědět  Odkaz 
To je všechno moc krásné, ale bude umět 12.10 třeba zase jednoduše upravit ikonky programů? Bude umět jednoduše měnit barvy ovládacích prvků? Pokud ne, pak u mě Ubuntu opět klesne... A pokud do 13.04 nebude tahle možnost nastavitelná, přecházím jinam, kde se z člověka nedělá vůl, který by mohl rozbít systém, ale tam, kde mám plnou možnost konfigurace (jednoduché), např. jako v Gnome 2.8.
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
jaster_ba 3. 09. 2012, 20:03:12
Odpovědět  Odkaz 
Tak takú konfiguráciu nezoženieš zrejme :D lebo gnome 2.8 nikdy nebolo :D
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Lukáš 3. 09. 2012, 20:38:32
Odpovědět  Odkaz 
http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.8/
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
ubunto 3. 09. 2012, 20:07:40
Odpovědět  Odkaz 
Ikony môžeš meniť cez alacarte, ktorý si nainštaluješ cez software center.
Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
alfonz mucha 3. 09. 2012, 22:39:58
Odpovědět  Odkaz 
Naštěstí tento problém neleží v ubuntu. Jde o novou vlastnost gnome3 - pokud chcete upravovat, je nutné nainstalovat program gnome-tweak-tool.
Re: Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
alfonz mucha 3. 09. 2012, 23:15:42
Odpovědět  Odkaz 
ještě poznámka, instalace gnome-tweak-toolu bohužel vyžaduje celý gnome-shell, tak na některé věci je možná lepší použít ubuntu-tweak.
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr S. 10. 09. 2012, 10:27:03
Odpovědět  Odkaz 
Dotaz - už to má konečně něco jako tlačítko "start" prostě menu všech naistalovaných aplikací? Zvykl bych si na všechno, ale bez moznosti najit si aplikaci v menu, to nedám
Petr Valach Re: Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Petr Valach 10. 09. 2012, 13:30:09
Odpovědět  Odkaz 
Takhle:

sudo apt-add-repository ppa:diesch/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install classicmenu-indicator

Přesvědčte se, že máte nainstalované balíčky
python-gmenu,
python-appindicator,
python-gtk2,
python-gobject.
Na co se můžeme těšit v Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Milan Panc 23. 09. 2012, 11:45:27
Odpovědět  Odkaz 
Mám několik výhrad:
Od zavedení Unity se při použití klávesy PrintScreen snímek obrazovky uloží "někam" - bez dotazu, bez komunikace. Bývala možnost vybrat uložení. Vrátí se tato možnost?

Proč se již během instalace neinstaluje současně i GnomeShell? Je jistě hodně uživatelů, kteří by tuto možnost uvítali.

Jak je možné vypnout různé nadbytečné efekty, které jen neúměrně zvyšují nároky na HW?

Zjišťuji, že se asi po mnohaletém užívání Ubuntu, od vydání Ubuntu 8.04, budu muset poohlédnout po nějaké přívětivější distribuci Linuxu. Nevyhovuje mi, když mně někdo přikazuje, co se mi má líbit.
To, co jsem na Ubuntu obdivoval, se pomalu a nezadržitelně vytrácí, operační systém pro normální lidi, spolehlivý a pohodlný.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog