přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenOffice.org

OpenOffice.org

ooo.png

Balík kancelářských aplikací OpenOffice.org je vaše elektronická kancelář. S pomocí těchto nástrojů pokryjete téměř všechny oblasti kancelářských činností. Balík je plnohodnotnou náhradou většiny produktů Microsoft Office, neobsahuje program pro práci s poštou, zato nabízí vektorový editor či přímý export do formátu PDF.


Ooo Writer

Writer plní v balíku OpenOffice úlohu textového procesoru (odpovídá programu Word z MS Office). Můžete ho použít pro vytvoření jednoduchého dopisu až po snadné psaní knih s grafikou, obrázky, sloupci apod.

ooo1.png Práce ve Writeru je založena na stylech, kterými definujeme vzhled znaků, odstavců, rámců, seznamů, stránek apod. Tím lze dosáhnout velmi efektivní práce zejména při úpravách vzhledu sazby, kdy jednou změnou stylu dojde k úpravě vzhledu ve všech místech dokumentu, kde byl daný styl použit. Editace probíhá dnes již obvyklou formou WYSIWYG – dokument rovnou vidíte ve finální podobě, jak bude nakonec vytištěn.

Samozřejmostí je možnost vkládání tabulek, obrázků či jiných objektů, kontrola pravopisu aj. Pro ukládání je použit standardizovaný formát OpenDocument, konkrétně pak ODT – Open Document Text. Ukládat lze však i v jiných formátech jako RTF, DOC, HTML či přímý export do PDF.

Naše články:

Ooo Calc

Calc Calc představuje vyspělý tabulkový kalkulátor, který je alternativou k programu MS Excel. Můžete ho tedy použít pro tvorbu tabulek až po komplexní soustavy propojených dat se vzorci a funkcemi. Jednoduchým způsobem můžete z podkladových dat vytvářet grafy, které lze vybírat z množství předpřipravených vzorů několika kategorií.

Rovněž Calc podporuje práci se styly – buněk a stran. Snadno tak změníte vzhled buněk, které mají nastaven daný styl. Do listu je možné např. vkládat obrázky či plovoucí rámce, které slouží ke zobrazení obsahu jiného souboru, např. textového dokumentu, je podporována kontrola pravopisu v buňkách.

Pro ukládání je použit standardizovaný formát OpenDocument, konkrétně pak ODS – Open Document Spreadsheet. Ukládat lze však i v jiných formátech jako XLS, HTML, DBF, CSV či přímý export do PDF.

Naše články:

OOo Impress

ImpressImpress plní v OpenOffice.org funkci prezentačního nástroje podobně jako Powerpoint v MS Office. Lze s ním snadno a rychle vytvářet jednoduché i složitější prezentace, na výběr je řada šablon, animačních a přechodových efektů.

Pro ukládání je použit standardizovaný formát OpenDocument, konkrétně pak ODP – Open Document Presentation. Ukládat lze však i v jiných formátech jako PPT či přímý export do PDF, SWF, HTML aj.

OOo Draw

Roli kreslicího programu má v balíku OpenOffice.org právě Draw. Není určen pro práci s bitmapovou grafikou (zpracování fotek apod.), nýbrž pro vektorovou grafiku, tzn. kreslení za pomocí čar, ploch, různých geometrických útvarů 2D i 3D. Výhodou je, že tyto objekty lze kdykoli následně znovu snadno editovat, mazat, na rozdíl od bitmapové grafiky.

Draw podporuje práci ve vrstvách, lze do něj vkládat obrázky, tabulky, grafy, vzorce a další objekty z programů OpenOffice.org. Podporuje spojnice, pomocí kterých se snadno vytvářejí např. vývojové diagramy a jiná schémata. Pro technické kreslení lze využít vodících a kótovacích čar. I Draw podporuje práci se styly.

Pro ukládání je použit standardizovaný formát OpenDocument, konkrétně pak ODG – Open Document Graphics. Exportovat lze do PDF, HTML a SWF či dalších formátů jako PNG, GIF, JPEG, EPS, EMF, WMF.

Naše články:

Ooo Math

vzorec.png Modul Math slouží k vytváření složitých vzorců a lze ho použít buď samostatně nebo integrovaně ve všech výše zmíněných komponentách OpenOffice.org. Výsledné vzorce tak mohou být uloženy přímo v dokumentu, nebo samostatně (ODF – Open Document Formulae), nebo je lze exportovat do jiných formátů.

OOo Base

Pomocí OOo Base lze v komponentách OpenOffice.org přistupovat k údajům uložených v databázích a také tyto databáze vytvářet. Nativně jsou podporovány některé souborové formáty databází, např. dBase formát. Také je možné se připojit k externí relační databázi, např. MySQL nebo Oracle.

Pro ukládání vlastní databáze je použit standardizovaný formát OpenDocument, konkrétně pak ODB – Open Document dataBase.

Naše články:

OOo Quick Starter (oooqs)

Nejedná se o běžnou součást kancelářského balíku OpenOffice.org, ale jde o malou aplikaci, jejímž úkolem je zrychlení startu jednotlivých komponent OpenOffice.org. Celý trik spočívá v tom, že pokud je tento nástroj aktivní, pak po přihlášení uživatele do systému dojde na pozadí k načtení základní části OpenOffice.org do paměti a start jednotlivých součástí balíku je poté výrazně rychlejší. Cenou za to je trvale vyšší spotřeba paměti.

Další články

Nové články k tématu vycházejí v rubrice Kancelář, nabízíme také šablony pro některé dokumenty:

 

‹‹   předchozí   1 2 3 4 5   další   ››

Lotus Symphony: Kancelář od IBM nejen pro Linux

lotus_symphony.png

V dnešním článku si představíme zajímavý kancelářský balík Lotus Symphony od IBM. Ačkoliv se nejedná o svobodnou aplikaci, je dostupná pro Linux, a to zdarma. Zaujme především použitím karet a uživatelskou přívětivostí.



Otázky a odpovědi: Dění kolem kancelářských balíků OpenOffice.org, Go-OO a LibreOffice

libreoffice_1.png

Nedávno vznikla komunitní odnož kancelářského balíku OpenOffice.org. Byla založena nezisková organizace The Document Foundation, která bude její vývoj zaštiťovat. Pro novou větev vývoje bylo vybráno dočasné jméno LibreOffice, protože název OpenOffice.org patří firmě Oracle. Než se ukáže, jak firma zareaguje, můžeme se zatím pokusit zodpovědět množství dotazů, které se vyrojily.



OpenOffice.org útočí potřetí

ooo.png

Přesně osm let poté, co firma Sun uvolnila zdrojové kódy balíku StarOffice a vznikl OpenOffice.org, se zároveň objevila jeho nejnovější verze 3.0. Stalo se tak 13. října a pokud chcete vědět, co se vlastně změnilo, začtěte se do následujícího článku.



Jak vytvořit závěrečnou písemnou práci

ooo.png

Každý student se dostane do situace, že musí vytvořit závěrečnou práci podle stanovených pravidel. Pokud nikdy během studia, tak minimálně na jeho konci v podobě bakalářské a diplomové práce. Na technicky zaměřených školách k tvorbě těchto prací studenti většinou využívají sázecí systém TeX a jeho odvozeniny. Na netechnických školách však většina studentů tvoří práce v textovém procesoru. V tomto článku bych chtěl ukázat, jak vytvořit závěrečnou práci v OpenOffice.org.



Zabavte děti pomocí puzzle

ooo.png

Když jsou prázdniny nebo volný den a vyjedete s rodinou někam ven, obvykle prší. Chcete-li dětem dopřát zábavu, ze které budou mít opravdu radost, můžete. Stačí se řídit radami v tomto praktickém příkladě. V něm si totiž z libovolné fotografie nebo obrázku vytvoříme tolik oblíbené puzzle. Nebude sice vypadat jako to z obchodu, ale o to přece jde.



‹‹   předchozí   1 2 3 4 5   další   ››

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz