přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware

TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware

Router TP-LINK

Firma TP-LINK u svých routerů nepovolí instalaci otevřeného firmwaru, jako je OpenWRT. Je to nejsnazší cesta, jak vyhovět novým předpisům FCC.


reklama

Americký telekomunikační regulátor FCC vydal v loňském roce předpis, v němž chce omezit vzájemnou interferenci radiových zařízení tím, že musí výrobci zakázat změnu vysílacích parametrů uživateli. Už tehdy se mnozí uživatelé routerů s open-source firmwarem (jako je například OpenWRT nebo DD-WRT) obávali, že výrobci používání alternativních firmwarů zakáží.

Není to jediná z možností, jak zabránit uživatelům ve změně parametrů, je to ale možnost nejjednodušší. Složitější možností je omezit rozsah nebo hodnoty těchto parametrů přímo v hardwaru.

Firma TP-LINK se opravdu vydala touto nejjednodušší cestou a instalace alternativních firmwarů již nebude možná. Firma ve své deklaraci přímo sděluje: „Výsledkem těchto nezbytných změn je, že uživatelé nemohou do routeru vložit současnou generaci open-source firmwaru třetích stran. Rádi bychom viděli, kdyby kreativní členové open-source komunity aktualizovali nový firmware tak, aby splňoval jejich podmínky. TP-LINK však neposkytuje žádné záruky nebo technickou podporu zákazníkům, kteří budou do svých zařízení vkládat jakýkoli firmware třetích osob.“

Poznámka autora: Vyjádření firmy ohledně aktualizace nového firmwaru členy komunity je bohužel buď pouhým chlácholením, nebo ukazuje na naprosté nepochopení modelu open-source softwaru. Představa, že bude komunita upravovat nějaký uzavřený firmware, je naprostým popřením otevřenosti.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 1
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware
Marv-CZ 17. 03. 2016, 10:19:43
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, TP-Link byl pro OpenWRT dobrá volba - měl dobrou podporu komunity a přijatelné ceny HW. S takovým přístup možná přijde o dost zákazníků.
TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware
stop pragocentrizmu 17. 03. 2016, 16:23:05
Odpovědět  Odkaz 
predpokladam, ze se to bude tykat pouze teplousu v usa, kteri zatim! nemuzou kecat do toho co bude v evrope
Lukáš Jelínek Re: TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware
Lukáš Jelínek 17. 03. 2016, 19:07:27
Odpovědět  Odkaz 
Ne, týká se to celého světa. TP-LINK má totiž různé firmwary pro různé části světa a železo je všude stejné. A v rámci firmwaru právě řeší i ty parametry podle předpisů. Čili HW jen upraví, aby tam bez účasti TP-LINKu nešel firmware dát.
TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware
Ubuntu 17. 03. 2016, 20:09:30
Odpovědět  Odkaz 
To už tady bylo před 10+ lety. Např. ThinkPady při záměně WiFi karty za typ, který neměl MAC adresu ve whitelistu BIOSu, nebootovaly (Google: thinkpad error 1802). Takto IBM vyřešilo to, aby nemohla být použita WiFi karta s nepovolenými parametry (vysílací výkon atd.). Teď se akorát přesunují tyto omezení i na stranu routerů/AP.
TP-LINK kvůli předpisům FCC zablokuje otevřený firmware
Jirka 17. 03. 2016, 22:34:00
Odpovědět  Odkaz 
No tak prostě TP-Link nekupujme... Ona se jistě najde řada jiných výrobců, kteří tuto pitomost neakceptují.

Mimochodem: kdyby TP-Link znemožnil nastavování VF parametrů ve SVÉM firmware (a odůvodnil to požadavkem FCC), tak neřeknu nic. Je to jejich právo, jim ten firmware patří.

Ale házet klacky pod nohy nezávislým snahám druhých (= MAJITELŮM hardware), to je fakt síla (a pro mě tradičně cosi jako výzva k boji)...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog