přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)

Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)

dvtb.jpg

Nebude to jednoduché, možná to bude i bolet, ale při troše štěstí a spoustě získaných zkušeností bude výsledek jistě stát za to. Pokud jsme vás neodradili, můžete se v následujícím článku dočíst, jak na sledování digitální televize v Linuxu.


Situace s televizními kartami se ani během posledních let prakticky nezlepšila, a tak, pokud hledáte nějakou televizní kartu do počítače, která by vám navíc fungovala v Linuxu, musíte obvykle ještě před její koupí zapátrat na internetu a pak při troše štěstí získáte takový kus hardwaru, který vám bude dobře sloužit a neskončí jen jako kousek čehosi nepraktického vzadu v šuplíku.

Jak zjistit, zda je televizní karta podporovaná v Linuxu? UTFG :) Jinak řečeno, zkuste zadat do vyhledávače (Google) název zařízení spolu se slovem Linux, Debian, Ubuntu či jinou linuxovou distribucí a podívat se, zda a jak někomu funguje či nefunguje. Obvykle se při tom vyplatí sáhnout po zařízení, které se prodává již delší dobu a nejedná se o nějakou horkou novinku, na kterou vývojáři nestačili zareagovat a přidat její podporu do jádra.

Testovací USB TV karta

Pro svá testování jsem si zakoupil USB TV kartu HD DVB-T Mars. USB TV kartu jsem zvolil z toho důvodu, že je snadno přenositelná a můžete ji používat jak v notebooku, tak ve stolním počítači. Svojí velikostí přitom odpovídá klasickému USB flash disku, s tím rozdílem, že do ní z boku můžete zasunout anténní kabel. Ke kartě je dál dodáván dálkový ovladač a prutová anténa. Obojí se v mém případě však ukázalo jako nepoužitelné (na dodanou anténu jsem nic nechytil a ovladač nefungoval). Nicméně zakoupené zařízení je to nejlevnější, co jsem sehnal, a tak jsem s jeho koupí vztaženo k praktické funkčnosti nadmíru spokojen.

Na USB TV kartě je shora umístěno jakési čidlo, které jsem zprvu pokládal za blikající LED diodu. Protože však dosud ani neblikla, bude se zřejmě jednat o IR čidlo dálkového ovladače. TV kartě budiž přičtena k dobru podpora HD vysílání. Doslova před pár týdny se HD vysílání stalo dostupným i pro mě, a tak jsem tuto vlastnost velmi ocenil a mohl vyzkoušet HD televizi na počítači v praxi.

USB TV karta Evolve HD DVB-T Mars USB TV karta Evolve HD DVB-T Mars

Instalace potřebných ovladačů

V mém případě se jednalo o koupi naslepo, tzn. předem jsem netušil, zda bude, nebo nebude karta v Linuxu fungovat. Už kdysi jsem takto kartu kupoval a musím říci, že se to ve své době dalo obejít instalací novějších ovladačů umístěných mimo standardní distribuční jádro a i nyní mě v tomto vývojáři nezklamali (v opačném případě obvykle stačí nějakou dobu počkat, než se ovladače objeví). Pro nalezení toho správného postupu jsem do vyhledávače Google zadal výpis příkazu lsusb, resp. řádku týkajícího se výše uvedené USB TV karty.

ID 048d:9006 Integrated Technology Express, Inc.

Tato informace byla pro vyhledávač Google dostatečná a po několika kliknutích jsem objevil postup, jak USB TV kartu zprovoznit v Linuxu. Postup zprovoznění se přitom podobal tomu, který jsem znal už z dřívějška. Tzn. bylo potřeba sáhnout po nejnovějších ovladačích, které jsou zatím mimo aktuální (distribuční) linuxové jádro. Ke zprovoznění karty je potřeba provést následující:

Stáhnout firmware (přímý odkaz) od výrobce a rozbalit ho. Dále ze staženého souboru vytáhnout potřebné informace a nakopírovat je tam, kde jim rozumí:

dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw
sudo cp *.fw /lib/firmware

Nakonec je potřeba stáhnout a nainstalovat poslední ovladače V4L:

sudo apt-get install git linux-headers-$(uname -r) build-essential patchutils libproc-processtable-perl
git clone git://linuxtv.org/media_build.git
cd media_build
./build
sudo make install

To by mělo stačit a v mém případě také stačilo znovu zastrčit USB TV kartu do počítače a ta začala fungovat. Pokud by vám to hned nefungovalo, doporučuje se provést restart počítače a pak pokračovat dál.

Základem je kvalitní signál

Protože mi přiložená anténka nefungovala (může se lišit podle místa, kde se nacházíte), zkusil jsem také anténní rozvod paneláku. Zde se sice nějaký ten šum objevoval, ale s nulovým výsledkem. Je zajímavé, že klasické televizi stačí leccos, zatímco TV tunery jsou náchylné na všechno možné. Po zakoupení směrové antény a zábavě spojené s její instalací se mi objevilo několik HD kanálů.

To mě tolik nadchlo, že jsem se rozhodl pořídit zesilovač signálu, ale ten způsobil zesílení všeho (signálu i šumu), na což zakoupená USB karta zareagovala tak, že jsem najednou nechytal vůbec nic. Zajímavé přitom bylo pozorovat, co na to klasická televize. Té se to naopak očividně líbilo, a tak jsem začal směrovou anténou chytat signál i ze směrů opačných, než byla pozice vysílače, prakticky jsem mohl anténu otočit kamkoliv a televizi to nevadilo. To mě znovu svedlo k hledání toho optimálního (pokud možno čistého signálu) a po koupi držáku na balkón jsem konečně mohl nasměrovat anténu směrem na vysílač, v mém případě to byl vysílač Krásné.

Po nasměrování antény na vysílač a jejím umístění na vhodnější pozici jsem zesilovač signálu sundal, ukázal se jako zbytečný, ba dokonce nežádoucí (nadměrné zesílení signálu je přinejmenším nežádoucí a nese s sebou zesílení šumu a nerovnoměrné zesílení jednotlivých kanálů).



Jak na ladění kanálů

K ladění kanálů lze použít nástroj w_scan, který lze ve výchozím nastavení spustit bez dalších parametrů. To se bohužel postupem času ukázalo jako nedostatečné, a takto spuštěný příkaz nakonec naladil pouze čtyři kanály České televize bez čehokoliv dalšího. Čím to bylo způsobeno, doposud nevím, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že se kvalita nastavení i produkce jednotlivých kanálů liší dle poskytovatele, který daný kanál (nebo skupinu televizních kanálů) provozuje, a tak je prostě w_scan nemusí zachytit.

O poznání lepších výsledků dosáhlo spuštění programu w_scan s následujícím parametrem:

w_scan -F

Parametr -F přitom zapíná long filter timeout, což bychom snad mohli přeložit jako dlouhou čekací dobu odezvy na určité frekvenci. Teprve po zadání příkazu s tímto parametrem jsem se dozvěděl i o dalších běžně vysílaných televizních kanálech.

Jak na přehrávání televize

Pokud vám výše uvedený příkaz ukáže nějaké dostupné televizní kanály, pak máte téměř vyhráno a můžete si nechat vytvořit soubor se seznamem kanálů pro jeden z populárních přehrávačů. Nejprve jsem sáhl po oblíbeném přehrávači VLC, tzn. zadal příkaz:

w_scan -F -L > televize.xspf

Výstupem je soubor (seznam titulů) určený speciálně pro přehrávač VLC. Ten spustíte např. zadáním vlc televize.xspf nebo otevřením přímo z uživatelského rozhraní VLC, případně poklepáním na soubor, pokud je správně přiřazena asociace programu k typu souboru.

Bohužel byl v mém případě tento seznam nekompletní. Tzn. že program w_scan ve skutečnosti našel větší počet kanálů, než bylo v souboru televize.xspf uvedeno. Čím to je způsobeno, nevím, ale tuto chybu lze obejít ruční úpravou souboru na základě informací získaných od jiných uživatelů. Tzn. použil jsem wiki stránky českého Ubuntu a informace o sesbíraných digitálních kanálech zde uvedených.

Obecně totiž platí, že televize sice mohou vysílat na různých (jiných) frekvencích, ale jejich kódové označení zůstává stejné. Tzn. ČT 1 má stále kód 257, Nova má kód 513, Prima family má 773 atp. Na základě těchto informací stačí změnit pouze vysílací frekvenci daného kanálu a zbytek zůstává stejný. Pro úplnost a televizní vysílač Krásné přidávám kompletní soubor televize.xspf.

Abych zkusil také něco jiného, nechal jsem si vygenerovat soubor channels.conf pro přehrávání v mplayeru. Tento soubor vytvoříte zadáním příkazu:

w_scan -F -X > channels.conf

Vytvořený soubor je dál třeba umístit do adresáře ~/.mplayer. V mplayeru přehrajete své oblíbené televizní kanály zadáním příkazu:

mplayer "dvb://CT 1"

Resp. CT 1 nahraďte názvem televizního kanálu podle vytvořeného souboru channels.conf.

Pozor! Mplayer v aktuální verzi má problémy s přehráváním HD televizí. Jinými slovy, přehrávání HD televizí nefunguje. To se může lišit podle použité linuxové distribuce i verze přehrávače mplayer.

Nejen VLC a mplayer můžete použít k přehrávání digitální televize v Linuxu. Přehrávání digitální televize v jiných přehrávačích ale nechám na vás. Pro podrobné informace o použití příkazu w_scan můžete zadat:

w_scan -H

Co dál

Dál mě napadá, že bych chtěl televizi nahrávat (mencoderem nebo přes VLC), pozastavovat její přehrávání (klasicky mezerníkem či jiným obvyklým tlačítkem), streamovat televizi dál do sítě (že by se na to hodil opět přehrávač VLC?) nebo sledovat více kanálů najednou (tady bych asi potřeboval buď nějaký chytřejší kus HW s více tunery, pokud se takový vůbec dělá, nebo víc těchto USB televizních karet). Těch věcí, co se dá v takové situaci dělat a k čemu všemu kartu použít, je jistě víc a určitě ne každý se v tomto okamžiku spokojí „jen“ se sledováním televize. Odpovědi na tyto a další otázky však nechám na vás nebo na některém z příštích článků.

Nahoru

Příspěvky

Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Marv-CZ 20. 07. 2012, 07:10:46
Odpovědět  Odkaz 
Ani to, že na webu najdete napsáno, že zařízení pro příjem DVB-T pod Linuxem funguje, neznamená, že tomu tak po koupi bude. Někteří výrobci totiž klidně přejdou na jiný typ čipu, ale ponechají stejný název, vzhled, balení, prostě vše, maximálně přidají písmenko do nějakého kódu, který na obalu ani neuvádí.

Autor článku také mohl zmínit programy přímo specializované na sledování digitální televize, třeba mt-tv.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
old_tux 20. 07. 2012, 07:32:27
Odpovědět  Odkaz 
Já mám Evolve Venus.Stačilo pouze v Debianu zasunout do USB,nainstalovat Kaffeine a moje dcera má v Brně plnohodnotný TV i na tu malou pokojovou anténku. Byl jsem sám mile překvapený, že zrovna tento tuner od zrovna od Evolve je bezproblémově podporovaný.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Ravensun 19. 08. 2012, 11:45:58
Odpovědět  Odkaz 
Ja si na základě vaší zkušenosti tuto kartu koupil, ale nefunguje mi (Sabayon linux 64bit a Fedora 17 64bit). Tak teď zkouším postup uvedený v tomto článku a večer uvidíme.
Ale karta je to za tu cenu víc než zajímavá. Ve windows funguje výborně.
Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Ravensun 9. 04. 2013, 09:38:46
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

Chci opravit svůj starší příspěvek v tomto vlákně.

Karta už mi funguje výborně i na OS Sabayon 64bit. Chytám snad většinu nebo možná všechny digitální kanály i na originální anténku, která byla s produktem dodávána. Dokonce ta anténka není připojena přímo na onu kartu, ale je mezi anténkou a tím tunnerem asi 3m dlouhý koaxiální kabel a i přesto mi to našlo všechny nejznámější televize u nás a několik rádií.

Děkuji autorovi článku o vynikající návod. Chtělo to čas si návod v klidu přečíst a pochopit jednotlivé kroky.

Dovolil jsem si návod překlopit do fóra Sabayon linuxu vlastními slovy s odkazem na tento návod. Doufám, že se autor nebude zlobit.

Přeji příjemný den.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Hans 14. 02. 2013, 00:28:48
Odpovědět  Odkaz 
Velmi podobným způsobem jsem tento tuner nainstaloval v OpenSUSE 12.2 (nakopírování firmware do /lib/firmware jako root,a v Kaffeine a VLC v pohodě.Jen bych rád věděl,jestli existuje sw,stejný nebo podobný jako TotalMedia (ArcSoft),který je přibalen k tuneru,je kompaktní a celkově to spolupracuje s přibaleným dálkovým ovladačem,ale jen ve Windows.Spouštět TotalMedia pod WINE mi přijde trochu krkolomné....nemáte někdo tušení,jak s tím naložit? Dík
Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Host 5. 11. 2013, 11:13:39
Odpovědět  Odkaz 
Dobré kombo, které používám na HTPC je tvheadend + XBMC. TVHeadend se stará o tuner, epg, recording atp., zatímco v XBMC sleduji, přehrávám.
František Bártík Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
František B. 20. 07. 2012, 08:13:16
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem měl s tímto tunerem také velké potíže při příjmu signálu.

1. Jakoby činnost tuneru rušil zdroj z počítače (stolní PC) s USB porty hned u zdroje. Činnost se rapidně zlepšila, když jsem zapojil jej dal na USB prodlužovačku dál od počítače.
2. Set top box mi v současnosti na běžnou pokojovou anténu spolehlivě kvalitně chytá 21 českých kanálů a občas chytne i nějaké kanály přeshraničně z Rakouska. USB tuner má problém současně naladit 12 kanálů.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Yanez de Gomera 3. 08. 2012, 20:40:16
Odpovědět  Odkaz 
Ano je tomu tak, tento Evolve je náchylný na rušení. Vstupní obvody, případně další budou špatně odstíněny. Stačí například se k němu přiblížit s mobilem při telefonování a je po příjmu.
A co zahranicni satelit?
Smisek 20. 07. 2012, 12:31:22
Odpovědět  Odkaz 
Nemeli byste nejaky tip na sledovani satelitniho vysilani ze zahranici? Delsi dobu po necem pokukuju, ale musim priznat ze se v tom nevyznam, jde mi o porady z Velkem Britanie jako je BBC a podobne, ci jeste dal Americke. Ceske me nezajimaji.
Ve VB nabizi satelitni vysilani freesat za jednorazovy poplatek cca 5500,- pro mnoho kanalu. Ale netusim co k tomu potrebuju za aparaturu. Jak velkou parabolu, na velikosti nesejde umistit ji mam kam. Pokud mate tip, rad jej uvitam.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Aip 20. 07. 2012, 12:52:50
Odpovědět  Odkaz 
Ségře jsem na Mandrivu instaloval tuhle: http://interlink.tsbohemia.cz/leadtek-winfast-dtv-dongle-gold-digitalni-tv-tuner-dvb-t-usb-2-0_d89016.html stačilo asi pět příkazů z nějaký wiki a v kaffeine jede částečně i s ovladačem.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Petr Bartel 20. 07. 2012, 16:37:39
Odpovědět  Odkaz 
Jake dalsi aplikace mimo kaffeine podporuji EPG, pripadne teletext? Diky CD
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Martin Šín 20. 07. 2012, 20:39:53
Odpovědět  Odkaz 
VLC má programového průvodce, ale zas tak komfortní mi nepřijde. Ikonu pro zapnutí teletextu najdete hned pod obrazem - zřejmě bude potřeba doinstalovat vlc-plugin-zvbi.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Marv-CZ 23. 07. 2012, 21:33:59
Odpovědět  Odkaz 
EPG umí me-tv.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Daniel 20. 07. 2012, 17:35:35
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek, ale jen pro vyvolené, spíše než prorazit hlavou zeď bych se přikláněl k článkům jak tu zeď elegantně obejít - čili sepsat ty USB-DVB-T které fungují takříkajíc automaticky či s naprostým minimem instalací.
Vlastimil Ott Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Vlastimil Ott 20. 07. 2012, 23:30:24
Odpovědět  Odkaz 
http://linuxtv.org/wiki/index.php/Hardware_Device_Information
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Yanez de Gomera 3. 08. 2012, 20:46:57
Odpovědět  Odkaz 
Já si myslím, že ne. Stačí slepě poskládat příkazy dle návodu a fungujete. Odzkoušeno na Ubuntu 11.10 a 12.04. Evolve MARS jsem měl vytypovaný, jako pod linuxem funkční. Bohužel TENTO Evolve MARS má ještě příponu HD a má úplně jiný čip. Ten bude standardně v linuxu podporovaný od verze jádra 3.2.. Nyní je třeba provést kompilaci dle návodu, zaplať pánbůh za to, že to jde.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 20. 07. 2012, 19:13:08
Odpovědět  Odkaz 
Tv karty s HD v názvu, co to vlastně znamená? Že mají nově podporu MPEG4?
Je zvláštní, že moje AVer Volar HX nemá podporu MPEG4, ale jen H264(1080i) a můžu sledovat CT1 i CT4 s hd. Takže, která tv přes DVB-T v čechách, potřebuje tu podporu MPEG4?
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 20. 07. 2012, 20:37:33
Odpovědět  Odkaz 
Aha, H264 je to samé, co MPEG4 (MPEG4 part10,jinak označované AVC).
Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 20. 07. 2012, 20:52:24
Odpovědět  Odkaz 
A tudíž karty, které neobsahují v popisu podporu DVB-T2 ale mají podporu H264, podporu DVB-T2, prakticky mají.
http://www.avsforum.com/t/1272266/canadas-dtv-transition-off-track-august-31-2011
Re: Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 20. 07. 2012, 21:41:28
Odpovědět  Odkaz 
Tak, ono to není jen o h264 ale i o jiných parametrech. Otázka je, jestli tunery s dvbt-2, jsou využitelné v České republice?
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
Re: Re: Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
GeBu 21. 07. 2012, 14:23:14
Odpovědět  Odkaz 
Pokud bydlíš v Praze nebo Plzni tak od minulého týdne ano :) http://www.digizone.cz/clanky/v-praze-a-plzni-zacalo-zkusebni-vysilani-dvb-t2-ocko-v-nem-zatim-chybi/
Re: Re: Re: Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 21. 07. 2012, 17:53:17
Odpovědět  Odkaz 
V Praze ne, ale 50km od Prahy na Prahu. Já si říkal že by se ještě hodila CT2 s hd..
Můžu se zeptat jestli v tom DVB-T2 máte taky roztřepené hrany v obraze, jako jsem to viděl i v Praze na HD(1920x1080) televizích v Globusu?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
GeBu 22. 07. 2012, 08:33:26
Odpovědět  Odkaz 
Nedokážu odpovědět, protože to nechytám. Zkus se třeba zeptat ve fóru na té stránce Digizone.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
GeBu 20. 07. 2012, 21:33:03
Odpovědět  Odkaz 
Já bych to viděl tak, že MPEG4 a H.264 je to stejné (v tomto případě).
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Kocuro 20. 07. 2012, 22:19:15
Odpovědět  Odkaz 
Taky mám "v mérku" tenhle Evolve Mars, kdybych snad na notebooku chtěl koukat na televizi. Dokonce jsem si našel návod na zprovoznění: http://blogiksa.myftp.org/2011/08/29/instalacja-tunera-usb-dvb-t-evolve-mars-w-linuksie/
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
georgi 21. 07. 2012, 19:28:28
Odpovědět  Odkaz 
Já mám USB přijímač SENCOR SDB 501T, který měl na přiloženém CD ovladače na starší linuxová jádra 2.6, nedávno jsem se zeptal Sencoru na vydání ovladačů na novější jádra 3.0 - 3.4 a dostal jsem tuto odpověď :
s ovladačem pro uvedenou verzi Linuxu se nepočítá, nemáme pro toto support. Naše výrobky podporují různé verze Windows, Linux nikoliv.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 21. 07. 2012, 20:44:54
Odpovědět  Odkaz 
Mrkni na to, jsou tam IT9135(2012)..
https://github.com/BjornLee/linux-firmware
Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 21. 07. 2012, 21:19:45
Odpovědět  Odkaz 
Ještě sem, ta karta má stejný čip, tudíž by to mělo jít.
http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/ITE_IT9135#Known_Problems
Nebo proč ta karta nejde? Hlásí se v id: jakým číslem?
Ale to už je spíš dotaz do fóra..
Re: Re: Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 21. 07. 2012, 21:33:58
Odpovědět  Odkaz 
http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/usb/sencor-sdb-501t
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Dima 24. 07. 2012, 08:02:59
Odpovědět  Odkaz 
Zajmave cteni o DVB-T tuneru. Ale rozhodne chybi prehled dvou programu, ktere jsou pouzivane nejvice pro sledovani, nahravni a planovanem nahravani televize Kaffeine a MeTV.
Rozhodne v tomto ohledu nejlepsi je Kaffine. Vse ma v sobe. Neni tutiz nutne doinstalovavat balicek dvb-tools (chybi v clanku tato skutecnost)a pak v prikazovae radce spoustet program pro skenovani kanalu.
Uvital bych dopleni clanku o nych, protoze pro obychejneho uzivatele rozhodne se budou vice hodit Kaffeine a MeTV.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
David Jakubec 26. 07. 2012, 20:47:14
Odpovědět  Odkaz 
Autor sám píše, že má krátkodobě zmíněný tuner, a spíše popisoval právě ten.
Vždyť podobných článků už je na internetu dost, o univerzálních postupech.
K čemu by byl další univezální? Ono ani není o Me-tv, nebo Kaffeine nic moc potřeba sáhodlouze popisovat, žádné složité nastavení nemají.
A jsou už popsány také, od té doby se nijak výrazně nezměnily.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
provokater? 27. 07. 2012, 20:10:52
Odpovědět  Odkaz 
absolutne dokonaly clanok - ako priklad toho, preco ma linux aj v 2012 stale taky podiel aky ma.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Yanez de Gomera 3. 08. 2012, 20:59:44
Odpovědět  Odkaz 
No, tento EVOLVE maká, ale něco se děje. Když se spustí, pohoda, vše běží. Ale po určité době se začne obraz trhat, kostičkovat. Stačí přepnout na kanál na jiném multiplexu a zpět a opět to půl hodiny jede. Ve windows to nedělá. Bude třeba vychytat mouchy v driveru.
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Miki 13. 01. 2013, 20:48:49
Odpovědět  Odkaz 
Potvrzuji po určité době rozsypání obrazu (v Linuxu, čip verze 2). Máte nějaké řešení? (FW a V4L v poslední verzi)
Re: Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Petr Ježek 6. 11. 2013, 13:49:54
Odpovědět  Odkaz 
Kostičkování - slabý nebo rušený signál DVB-T nebo chybné zpracování signálu tunerem. Dále může dojít ke změně parametrů vysílače, takže pomůže nové skenování.
MythTV
Zdenál 15. 08. 2012, 10:35:38
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, pro sledování, nahrávání TV a EPG používám skvělý software MythTV. Teď jedu na OpenSUSE 12.1, mám vyzkoušeno i na Ubuntu (existuje i speciální verze pro multimediální centra Mythbuntu založená na Ubuntu). Mám digitální kartu Leadtek DTV-1000S, která má podporu přímo v jádře už od verze tuším 2.6.3x - žádné další ovladače nejsou potřeba.
K programu MythTV - stačí pouze nainstalovat podle návodu pro váš linuxový systém (http://www.mythtv.org/wiki/Operating_system#Linux_distributions), naladit kanály a můžete hned využívat všechny výhody DVB-T vysílání (sledování nebo nahrávání více kanálů ze stejného multiplexu zároveň, velice přehledný EPG, časové nahrávání jednotlivých pořadů atd.). Za velkou výhodu považuji plné využití HW akcelerace grafické karty při přehrávání jak MPEG2, tak MPEG4 streamu - vše je plynulé bez trhání. Když tento SW srovnám s tím, co jsem dostal od výrobce k digitální kartě, je to nebe a dudy - a pořádný :).
Re: MythTV
Petr Ježek 6. 11. 2013, 14:03:09
Odpovědět  Odkaz 
MythTV je nenažraný bmbrlíček, proto se hodí pouze pro systémy, které jsou výhradně určeny po multimédia (např. HTPC). Podobné je to s XBMC. Na běžných desktopových systémech je vhodnější VLC nebo nejlépe SMPlayer (frontend pro mplayer, resp. mplayer2, resp. mpd - ten zatím dvb-t nepodporuje). SMPlayer má GUI s ikonkou pro DVB TV. Jednotlivé distribuce zpravidla nabízejí možnost doinstalace firmwaru nebo driveru pro tuner, který má chip podporovaný linuxem. Mimochodem, Kaffeine si tahá stanice ze souboru cz-all, který je obsažen v balíku dvb (dle distribuce se název balíku liší, např. linux-dvb-apps).
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Default 31. 08. 2012, 18:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Playlist pre prehravac vlc vytvoreny sposobom uvedenym v tomto clanku u mna nefungoval prilis korektne. Vlc z takeho playlistu dokazal prehrat vzdy iba kanaly z MUX-u z ktoreho bol prehravy nejaky kanal bezprostredne predtym, napriklad v inom prehravaci.
Vhodnejsim riesenim bolo otvorit vo vlc channels.conf vytvoreny pre mplayer. Vlc ho bez problemov dokaze prehrat ako playlist a je mozne ho pripadne vo vlc ulozit aj ako .xspf playlist (v takom pripade bude este vhodne v .xsdf playliste manualne premenovat nazvy kanalov pretoze vytvoreny .xspf playlist neprevezme pomenovania kanalov z channels.conf).
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
strikemobil 24. 12. 2012, 04:26:40
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji. Jako jediný, ze mnou nalezených návodů na internetu, funguje a už si užívám sledování televize na USB DVB-t tuneru s chipem IT9135FN.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Miki 13. 01. 2013, 20:50:13
Odpovědět  Odkaz 
Jen technická poznámka: w_scan se v OpenSuse jmenuje scan (tuhle info jsem hledal dost dlouho)
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
rmrf 10. 02. 2014, 10:00:22
Odpovědět  Odkaz 
Tam, kde na stejný signál dotažený kabelem televize funguje bez problémů, kde jiný usb tuner založený na RTL2832U funguje s občasným kostičkováním v jednom multiplexu, tam Evolveo Venus sotva zjistí, že tam nějaký signál je. Šílené spousty chyb, dívat se na to nedá. Bohužel.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
Martin 28. 10. 2014, 11:39:11
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, je možné sledovat TV v XBMC? Myslím tím vygenerovat soubor pro XBMC. Díky za odpovědi.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
McKay 17. 11. 2014, 20:48:36
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, jen chci říct, co se týče nahrávání, tak na Kaffeinu mi jede skvělě :)
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
k.gold 10. 02. 2015, 12:01:42
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,velmi uvítám pomoc s HD DVB-T Mars.Jsem spíš geek a mám nově instalovné Ubuntu 14.04 LTS vedle W7.IDéčko souhlasí firmware nakopírován a V4L dle návodu nainstalován.Po skenovacím příkazu w_scan (druhá karta Aver Media odpojena) se neobjeví žádné kanály. TV karta AverMedia 16AD mi slouží plně ve W7 paralelně.Vzhledem k faktu,že jsem návod na oživení AverM.viděl jako velmi složitý(a nevěděl jsem,zda-li by zásah nepřepsal firmware v kartě) jsem si koupil předmětnou Marsku,kterou jsem nerozchodil,takže Ubuntu bez televize.Prosím o radu co s tím dál.
Jak na sledování digitální televize (příklad z praxe)
perfectom 19. 12. 2015, 20:27:24
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

ten odkaz http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/v3.6.0.0/dvb-usb-it9135.zip

uz nefunguje, ale muzes najit soubor tady:

http://web.archive.org/web/20150428004536/http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/v3.6.0.0/dvb-usb-it9135.zip

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz