přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxové satelitní přijímače: Dreambox a AB IPBox

Linuxové satelitní přijímače: Dreambox a AB IPBox

dvb.jpg

Je tu další díl seriálu o satelitních přijímačích. Tentokrát se podíváme na ty nejznámější – Dreambox a AB IPBox.


Článek je s laskavým svolením převzat z magazínu Digitálník.cz, který se zabývá digitálním vysíláním a digitální televizí.

Základní vlastnosti operačního systému Linux v satelitních přijímačích jsme si představili v minulém článku. Jaká zařízení jsou však na našem trhu k dispozici? Abychom učinili historii zadost, začneme náš přehled snad nejznámějšími výrobky; Dreambox.

Dreambox

Vyrábí je německá společnost Dream Multimedia GmbH. Na trh se v současnosti dodávají základní modely DM500+, střední třídu zastupují DM800 HD PVR a nejvyšší mety má za cíl dosahovat model DM8000 HD PVR. Celé portfolio čítá celkem osm zařízení, která by tak měla pokrýt veškerou poptávku, liší se pouze hardwarovou výbavou . Všechny výrobky běží na velmi populárním systému Enigma2 a disponují tak velkým softwarovým zázemím. Popularita těchto výrobků se však odráží také ve velmi vysoké koncentraci více či méně zdařilých klonů. Ty nemusí v principu znamenat nic špatného, často však obsahují jiný hardware a nemusí se chovat zcela korektně.

Dreambox Dreambox

Výrobky Dreambox také stály za mohutným nasazením Linuxu do satelitních přijímačů a do určité doby tak disponovaly podstatným náskokem.

Dreambox Dreambox

V českých podmínkách obstojí všechny přijímače Dreambox. Pokud existuje racionální důvod, pak i velmi nákladný nejvyšší model DM8000 HD PVR. I nejlevnější (a v České republice široce zastoupený) DM 500 v různých mutacích disponuje UNI čtečkou karet, kterou lze po doinstalování nezbytných doplňků přimět spolupracovat s českými dekódovacími kartami. Z pohledu uživatele existuje k Dreamboxům skutečně nepřeberné množství dodatečného softwaru, které dokáže z přijímače učinit v podstatě multimediální centrum.

AB IPBox

Co do popularity je velmi významným hráčem na českém trhu slovenská společnost AB Com. Ta uvádí produkty pod značkou AB IPBox. Přijímače jsou montovány na Slovensku, z Asie pochází pouze jednotlivé komponenty. Výhodou tohoto řešení je naprostý dohled na kvalitu výrobu. Také software je zčásti vlastní produkce (společnost zaměstnává vlastní programátory), zajištěna je tak velmi dobrá podpora.

AB IPBox AB IPBox

Na trhu jsou dostupné různé přijímače jak pod vlastní značkou AB IPBox (od levnější 55HD po dobře vybavený 9900HD), které si řada uživatelů spojí hlavně s velmi neotřelým designem, tak nelinuxové s odlišným brandem. Výhodou značky AB IPBox je kromě geografické příbuznosti (která se nemusí nutně projevit na systému) i dostatek fór u uživatelské podpory.

AB IPBox AB IPBox

Rada ohledně výběru vhodného přijímače je zde poměrně snadná: sledujte výbavu jednotlivých modelů, tu odráží cena. Kvalita i podpora k jednotlivým modelům je totožná. Vřele doporučit lze však opěvovaný IPBox 9900HD Plus – netradiční design v kombinaci se skutečně dobrou výbavou z něj činí solidní doplněk audiovizuální výbavy domácnosti.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Kodet, Digitálník.cz

Miroslav Kodet, Digitálník.cz

Autor serveru Digitálník.cz


| blog