přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Miro: televize zítřka

Miro: televize zítřka

miro_button.png

Svobodná a otevřená internetová televizní platforma. Takto honosně a odvážně svůj program popisují sami autoři. Změní Miro způsob, jakým přistupujeme k televizi?


Autoři programu změnili jeho název z původního Democracy Player na Miro. Článek vznikl v době, kdy změna teprve probíhala, proto prosím v textu tolerujte starý název. Pozn. šéfred.

Během posledních několika let jsme se stali svědky pádu prastarého internetového tabu – příchodu videa na internet. Důkazy? Popularita služeb typu YouTube.com, projekt internetové televize Stream.cz, zjevení se futuristických šamanů vzývajících heslo Joost (titíž donedávna vzývali pojem Web 2.0) či fenomén podcastingu/vidcastingu. Jedno relativně zajímavé a současně vcelku neznámé řešení internetové televize či obecně přístupu k video obsahu na internetu je skryto v programu jménem Miro (dříve Democracy Player), programu o to zajímavějším, že je šířen pod svobodnou licencí GNU GPL.

Miro je k dispozici ke stažení na domovských stránkách projektu a je zcela multiplatformní – kromě verzí pro různé distribuce Linuxu (například Ubuntu) tedy existují i verze pro systémy s Mac OS X či Windows. Je napsán v jazyce Python s využitím komponent jiných dobře známých svobodných projektů, jmenovitě VLC media playeru, Xine, BitTorrentu a Mozilly. Co nabízí?

Zřejmě základní funkcí Miro je stahování a přehrávání vidcastů. Pokud jste s termínem vidcast doposud neměli tu čest, pak právě pro vás je určen stručný přehled souvisejících technologií:

  • RSS – způsob, jak odebírat informace o vydání nových článků na internetových serverech. Z uživatelského pohledu jsou (podobně jako u podcastu či vidcastu) třeba dvě věci: RSS čtečka (program, který informace o novinkách stahuje) a adresa RSS kanálu (kde je popsáno, jaké články kdy vyšly).
  • Podcast – způsob, jak odebírat audiozáznamy (přes internet). Název vznikl složením slov to broadcast (anglicky vysílat) a iPod (jméno hudebního přehrávače firmy Apple, která v něm pro rozšíření podcastů udělala mnohé). Je s tím spojen i určitý způsob užití – například máte oblíbený rozhlasový pořad (současně takto šířený) a vlastníte přenosný hudební přehrávač, pomocí programu záznam stáhnete a nahrajete do přehrávače, můžete jej tak vyslechnout například cestou do práce – není však problém přehrávat záznamy přímo v počítači (obvykle jsou to mp3 soubory). V Česku tuto technologii využívá například Český rozhlas.
  • Vidcast (videocast, video podcast) – způsob, jak odebírat videozáznamy (přes internet). V Česku pole neorané (na druhou stranu si tak zlepšíte znalost angličtiny) – existuje snad jen pohled do světa technologických novinek jménem Digit Petra Máry a Jana Březiny, jako vidcast je možné rovněž sledovat záznam diskusního pořadu Českého rozhlasu Leonardo Vstupte! Prostor pro novou krev je tak obrovský – umím si představit, že by nějaký nadšenec s kamerou něco natočil, před kamerou uvařil, vyladil, sestrojil, zahrál či na počítači předvedl. Ano, tím „někým“ můžete být právě vy.

Obrázek:  1.jpg

Miro/Democracy Player v Linuxu – přehrávání vidcastu

V oblasti práce s vidcasty program nabízí funkce, které byste zde pravděpodobně očekávali – přidávání a odebírání kanálů a jejich organizace do složek, zobrazení jednotlivých záznamů v kanálu a možnost spuštění, pozastavení či zrušení stahování, ze zajímavějších možností je tu poslání odkazu na video e-mailem a vložení odkazu na video do online služeb typu Video Bomb, del.icio.us, Digg či Reddit. V nastavení máme možnost změnit adresář, kam se budou stahované soubory ukládat či nastavit omezení stahování, pro každý kanál pak lze zvolit, zda automaticky stahovat nové, všechny, či žádné díly v něm se objevivší.

Obrázek:  2.jpg

Přehled dílů kanálu

Nabízí se však otázka – kde lze vlastně takové vidcasty nalézt? Pominu-li těch několik zde zmíněných a servery na vyhledávání vidcastů přímo zaměřené, Miro disponuje další užitečnou záležitostí jménem Průvodce kanály. Zde se nachází seznam kanálů, ve kterém je možno vyhledávat či procházet jej katalogovým způsobem dle abecedy, kategorií (animace, umění, obchod, komedie, Creative Commons, vzdělání, rodina, zdraví, mezinárodní, Mac, filmy & TV, hudba, zprávy, náboženství & spiritualita, věda, sport, technologie, doprava, cestování a video blogy), času posledního přidání, popularity, tagů či jazyka.

Obrázek:  3.jpg

Průvodce kanály

A v neposlední řadě – co by to bylo za internetovou televizní platformu, kdyby neuměla spolupracovat s mediálně nejprofláknutějšími webovými službami zaměřenými na sdílení videa? Skutečně – Miro umí ve videích z těchto serverů vyhledávat a tato videa pak stahovat. Podporovanými službami jsou YouTube, Google Video, Yahoo! Video, Blogdigger, Revver, DailyMotion a blip.tv. V této souvislosti by bylo dobré zmínit, že BBC před nedávnem (článek vznikl na jaře 2007, pozn. šéfred.) podepsalo dohodu o dodání obsahu pro YouTube. Pokud by Miro v budoucnu zvládl k tomuto obsahu přistupovat, byla by to bomba.

Bohužel, nic na světě není bez chyb a bez chyb není ani Miro. Ze zkušenosti s programem zde musím na rovinu prohlásit, že je vcelku pravděpodobné, že na zhruba jednu až dvě více či méně závažné chyby v programu narazíte. Nemohu vám prozradit jaké, neboť to se odvíjí od toho, jakou verzi pro jakou platformu stáhnete. Zřejmě je to daní za překotný vývoj, aplikaci to však rozhodně dobrou vizitku nedělá a uvítal bych tak speciální vydání bez nových vlastností, které by se soustředilo pouze na opravu chyb. Někoho rovněž zamrzí nemožnost nahrání vidcastu do iPodu, to je však vlastnost, kterou autoři přislibují do verzí budoucích.

Vývoj Miro je sponzorován neziskovou organizací Participatory Culture Foundation se sídlem v městě Worcester státu Massachusetts, USA. Momentálně probíhají snahy najmout dalšího vývojáře, což může být příslibem svižného vývoje i v budoucnu. Autoři však s programem zažívají úspěchy již nyní – během roku od uveřejnění první verze program dosáhl velice slušného počtu jednoho milionu stažení.

Vraťme se tedy zpět k otázce nastolené v úvodu. Změní Miro způsob, jakým přistupujeme k televizi? V globálním měřítku rozhodně ne. Představuje však zajímavý způsob, jak se dostat k obsahu šitému vám na míru v čase, který vám vyhovuje. A to je to, oč tu běží.

Ačkoliv autoři zdůrazňují, že původní jméno „Democracy Player“ v žádném případě neznamená, že je program určen pouze pro politická videa, jedním z nejpodivuhodnějších způsobů využití tohoto svobodného softwaru jsou právě politická videa. Ve Francii tento rok proběhly prezidentské volby. Jedna z kandidátů na post prezidenta, Ségolène Royal, na svých stránkách nabízela ke stažení upravenou verzi Miro/Democracy Playeru se změněnými a přidanými kanály a vlastním průvodcem kanály. Do běžného Miro jej dostanete přidáním http://tv.emilitants.org/cg/. Před takto inovativním použitím softwaru smekám klobouk. Pozn šéfred.: Stránka již bohužel není funkční, možná proto, že Ségolène Royal se francouzskou prezidentkou nestala.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Miro: televize zítřka
tom 17. 12. 2007, 08:07:33
Odpovědět  Odkaz 
Jo, nedávno jsem MIRO náhodou objevil a doteď na něm "ujíždím". Je to vynikající věc a konečně u svojí LCD televize využiju její potenciál.
Miro: televize zítřka
Septyk 17. 12. 2007, 17:43:11
Odpovědět  Odkaz 
Je to fajn, ale mě to spadne při každé příležitosti :)
Na PC Mandriva a na ntb LinuxMint 4.0
Jiří Eischmann Re:Miro: televize zítřka
Jiří Eischmann 17. 12. 2007, 18:31:32
Odpovědět  Odkaz 
Nápodobně. S podobně nestabilním programem už jsem se dlouho nesetkal. Na notebooku mi zamrzne a PC spadne asi 5 sekund po startu. Nepomohl ani upgrade na nejnovější verzi.
Vlastimil Ott Re:Re:Miro: televize zítřka
Vlastimil Ott 17. 12. 2007, 21:44:51
Odpovědět  Odkaz 
Cože? PC spadne? Jako systém jde do kytek? Nebo zatuhne?

Zkoušel jsem to, už nevím na čem, protože teď testovací distra trochu střídám, a bylo to hodně náročné na výkon (procesor 1700+ jel naplno) a také na linku. Stáhl jsem jakési ukázkové video - asi tři minuty "sexuální výchovy" (spíše nauka o vztazích - jakože kluci chtějí holky a někdy i obráceně ;-)) pro americké základky měly cca 50 MB, bylo to ale nudných 50 mega...
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Miro: televize zítřka
Jiří Eischmann 17. 12. 2007, 23:45:15
Odpovědět  Odkaz 
Vypadlo mi tan "na", tedy na PC mi to spadne po pěti sekundách, celý počítač mi naštěstí nespadl :-)
Re:Re:Miro: televize zítřka
Septyk 17. 12. 2007, 21:49:28
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, ale dovolim si napsat výpis z konzole po zapnutí MIRO

septyk@septyk-laptop:~$ miro
/usr/lib/firefox
INFO Starting up Miro
INFO Version: 1.0
INFO Revision: unknown
INFO Builder: willg@jupiter
INFO Build Time: 1195054435.77
INFO Loading preferences...
INFO Starting event loop thread
INFO Restoring database...
INFO Connecting to /home/septyk/.miro/sqlitedb
TIMING Database load slow: 2.035
TIMING idle (Initializing database) too slow (2.854 secs)
INFO Spawning auto downloader...
INFO Displaying main frame...
INFO Creating video display...
INFO *** Launching Downloader Daemon ****
WARNING Menu item action "RenameVideo" not implemented
WARNING Menu item action "FastForward" not implemented
WARNING Menu item action "Rewind" not implemented
WARNING Menu item action "UpVolume" not implemented
WARNING Menu item action "DownVolume" not implemented
WARNING Volume changed before videoDisplay created
WARNING Display updated before video display was created
INFO loaded renderer 'xinerenderer'
TIMING gtkSyncMethod: took too long: 1.020
INFO First URL is https://www.miroguide.com/
INFO got file:///tmp/tmpnPqeOF.html
TIMING Icon clear: 0.614
INFO Starting movie data updates
INFO Finished startup sequence
TIMING idle (finalizing startup) too slow (2.099 secs)
INFO got file:///tmp/tmpsWTtpZ.html
WARNING: u'None' has no scheme
WARNING: Assuming port 80 for scheme:
WARNING: u'None' has no scheme
WARNING: Assuming port 80 for scheme:
WARNING: u'None' has no scheme
WARNING: Assuming port 80 for scheme:
INFO *** Daemon ready ***
INFO got https://www.miroguide.com/
** Message: GetValue variable 1 (1)
** Message: GetValue variable 2 (2)
** Message: GetValue variable 1 (1)
** Message: GetValue variable 2 (2)
** Message: GetValue variable 1 (1)
** Message: GetValue variable 2 (2)
** Message: GetValue variable 1 (1)
** Message: GetValue variable 2 (2)
/usr/bin/python2.5: symbol lookup error: /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.03/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so: undefined symbol: PR_NewMonitor
WARNING downloader: connection closed -- quitting
INFO Shutting down downloaders...
septyk@septyk-laptop:~$
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Miro: televize zítřka
Vlastimil Ott 17. 12. 2007, 22:28:27
Odpovědět  Odkaz 
http://www.getmiro.com/documentation/index.php/Instant_Crash_in_Feisty

Řešení: Use synaptic to uninstall sun-java6-plugin and sun-java5-plugin.

Neboli doinstalovat jiné pluginy sunovské Javy: verzi 5 a 6. Java má více verzí, nejsou stejné, některé programy jsou na to háklivé.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz