přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hromadný převod zvukových souborů do formátu OGG

Hromadný převod zvukových souborů do formátu OGG

Možná si říkáte, proč byste měli převádět svoji sbírku hudebních souborů do nějakého jiného formátu? Na internetu se můžete dočíst, že "formát OGG je svobodný, otevřený a kvalitnější než dnes již zastaralý formát MP3".


To může být samo o sobě pádným důvodem pro převod souborů do tohoto formátu, pokud vás to nepřesvědčilo, pak můžeme zmínit ještě jednu výhodu, kterou s sebou převod nese, je jí úspora diskového prostoru. Soubory ve formátu OGG jsou o 15 až 20 % menší než soubory MP3, a přitom dosahují stejných kvalit.

1

Pro hromadný převod své hudební sbírky můžete použít program k tomuto účelu vytvořený: dir2ogg, který je součástí balíčku se stejným jménem. Jeho instalaci na systému Debian GNU/Linux a systémech z něj vycházejících provedete zadáním příkazu aptitude install dir2ogg.

2

Program umí převádět soubory ve formátech MP3, M4A, WMA a WAV, k tomu používá mpg123, faad a oggenc a v případě převodu WMA i mplayer. Jedná se vlastně o skript, který byl vytvořen v Pythonu a celý proces převodu zjednodušuje. Základní syntaxe příkazu může vypadat např. takto:

dir2ogg  -r -d --delete-input /mnt/mp3

kde přepínač -r udává, že se bude převod provádět rekurzivně, tzn. budou se procházet i podadresáře, přepínač -d říká, že se mají projít všechny soubory v adresáři umístěné, --delete-input pak zajistí odstranění původních souborů a konečně poslední je cesta do adresáře s hudebními soubory, v našem případě /mnt/mp3.

3

Samozřejmě, že převod do formátu OGG není bezztrátový. Výchozí kvalita výsledného souboru je 3, což představuje datový tok 112 kb/s. Pokud chcete jeho kvalitu zvýšit, pak můžete použít hodnotu jinou (v rozmezí od -1 po číslo 10 včetně), např.

dir2ogg  -r -d --delete-input -q6 /mnt/mp3

Tím nastavíte datový tok na 192 kb/s. Pokud převádíte soubory MP3, pak můžete také použít volbu -t a nastavit kvalitu souboru OGG na stejnou hodnotu, jako je původní soubor.

dir2ogg  -r -d --delete-input -t /mnt/mp3

4

Během převodu vám program bude zobrazovat informace o svém aktuálním stavu. Pokud vaše hudební databáze obsahuje spoustu souborů, bude převod chvíli trvat, a tak ho je nejlepší pustit přes noc. dir2ogg je také možno pustit na určitý adresář opakovaně a pokračovat tak v předchozím nedokončeném převodu.

5

Pro přehrávání formátu OGG je také potřeba odpovídající přehrávač. Na druhou stranu, snad všechny moderní přehrávače formát OGG podporují, takže se není čeho obávat.

Nahoru

Příspěvky

..dnes již zastaralý formát MP3
paranoiq 17. 03. 2008, 03:26:32
Odpovědět  Odkaz 
pozor, nahrazení "zastaralého MP3" kvůli kvalitě není žádným důvodem! jelikož jsou oba formáty ztrátové a algorytmy nejsou shodné, může výsledek být vždy jedinně horší, než původní soubor. uvědomte si, že při převodu se dělá kopie kopie a ta je vždy horší než kopie originálu.
Re:..dnes již zastaralý formát MP3
gumba 18. 03. 2008, 12:57:19
Odpovědět  Odkaz 
+1
Martin Šín Re:Re:..dnes již zastaralý formát MP3
Martin Šín 18. 03. 2008, 13:26:31
Odpovědět  Odkaz 
A jéje, už i tady se to rozmohlo...
Hromadný převod zvukových souborů do formátu OGG
mirek 14. 04. 2008, 16:52:31
Odpovědět  Odkaz 
Tojo, zkus si ulozit jeste jednou jakykoliv jpg a sem zvedavej, jak dlouho do nej budes vejrat, nez najdes rozdil. Taky kopie kopie...
A co ID3 Tagy
15. 05. 2008, 21:33:22
Odpovědět  Odkaz 
A Informace o písničce v ID3 tagu se převedou do tagu v ogg?
Re:A co ID3 Tagy
blb 28. 05. 2008, 19:35:28
Odpovědět  Odkaz 
jo, měli by.
volba --smart-mp3
slush 13. 07. 2008, 15:15:38
Odpovědět  Odkaz 
Rad bych zminil volbu --smart-mp3, ktera v dir2ogg u mp3 souboru detekuje stavajici kvalitu mp3 souboru a spocita adekvatni kvalitu pro OGG. Ma to uplatneni u mp3 ve VBR nebo pokud prevadite knihovnu mp3 souboru s ruznymi kvalitami (CD, mluvene slovo).
Hromadný převod zvukových souborů do formátu OGG
rs 16. 07. 2008, 10:23:34
Odpovědět  Odkaz 
Co mam z toho ze je ogg taky dobry, ked mi ho neprecita ani mobil ani mp3 prehravac. Na cestu si ho nevezmem a doma si radsej pustim original cd. Prekvapuje ma vsak ze vyrobcovia prenosnych prehravacov s ogg velmi nepocitaju (aspon teda tych mojich). Ved ked je slobodny, mal by byt aj zadarmo, tak preco je problem dat do prehravaca softver ktory ho aj spozna a prehra?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux