přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše

EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše

easytag_1.png

Řada přehrávačů hudebních souborů používá ke kategorizaci těchto souborů značky ID3, které jsou v nich obsaženy. Díky tomu je možné snadno třídit skladby podle jména umělce, alba, žánru a dalších údajů. V následujícím článku se podíváme na multiplatformní program EasyTAG, který vám pomůže se správným nastavením značek ID3.


Poznámka redakce: Když píšeme o ID3 značkách, nemáme tím namysli pouze je, ale i spoustu jiných formátů. EasyTAG v současné době podporuje hudební formáty MP3 a MP2 (ID3 značky), FLAC, Ogg Vorbis, MP4/AAC a APE.

Hlavní okno programu je rozděleno na dvě části. V té první se nachází stromová struktura disku a ve sloupci Název souboru pak seznam souborů, které po kliknutí na daný adresář program našel. Při procházení stromové struktury doporučuji klikat na šipky pro rozbalení vlevo vedle adresáře a až teprve potom vybrat nějaký adresář se zvukovým soubory.

Jakmile totiž kliknete přímo na adresář, program automaticky začne prohledávat jeho obsah (a obsah jeho podadresářů) a provádět některé automatické úpravy (např. zamění podtržítka ve jménech souborů za mezery). Automaticky spuštěné skenování je možné kdykoliv ukončit nebo zcela vypnout v nastavení programu.

Hlavní okno programu EasyTAG Hlavní okno programu EasyTAG

Ve sloupci Název souboru se červeně zvýrazní soubory postižené automatickou úpravou, černou barvou pak zůstávají soubory nezměněné. Uložení provedených změn můžete provést označením všech souborů a stisknutím příslušného tlačítka nahoře na hlavním panelu nebo jednoduše přejitím do jiného adresáře a potvrzením provedených změn.

V druhé části hlavního okna se nachází informace o zvukovém souboru a obsah ID3 značky vybraného souboru. Ten je v ideálním případě už vyplněn a v tom horším případě ho musíte vyplnit sami právě s pomocí programu EasyTAG. Tuto operaci umí program opravdu zjednodušit, a tak se pojďme podívat na dvě, myslím si, že nejčastější hromadné úpravy.

Ruční nastavení značek ID3

Použijete je, když např. chcete sjednotit jméno umělce (jako příklad uvedu AC/DC, ACDC, AC DC, atd.) nebo hromadně zvolit ten správný hudební žánr a další. Postupovat můžete např. takto:

Ve sloupci Název souboru vyberte požadované skladby, ať už stisknete [Ctrl+a] pro výběr všech nalezených souborů, nebo zvolíte jen část z nich např. pomocí levého tlačítka myši a klávesy [Shift].

Hromadné nastavení značky ID3 Hromadné nastavení značky ID3

Vpravo vedle upravované značky se nachází tlačítko pro nastavení zvoleného parametru všem vybraným souborům. Jakmile na něj kliknete, značka se zapíše. Po pravdě řečeno, vlastní zápis chvilku trvá, a tak k němu dojde až později (např. při výše zmíněném odchodu z aktuálního adresáře). Tento postup můžete libovolně opakovat a postupně vyplnit všechny značky, které chcete.

Automatické nastavení značek ID3

O něco častější bývá nastavení těch správných značek přímo z jednotlivých částí jména souboru nebo jména adresáře, kde se nachází atd. K tomu se používá Skener, který má i své zelené tlačítko nahoře na panelu (páté tlačítko zleva). U skeneru je nejdůležitější správné nastavení značky (tagu), to působí na první pohled záhadným dojmem, ale k dispozici je řada přednastavených voleb, ve kterých můžete najít nejen inspiraci.

Pro zjištění, co která proměnná (začínají znakem %) znamená, doporučuji zobrazení nápovědy (druhé tlačítko zprava nahoře). Příklad správného nastavení můžete vidět na obrázku. Pro odzkoušení také doporučuji nejprve použít na jednom souboru a pak hromadně také na ostatních.

Vyplnění značek pomocí skeneru Vyplnění značek pomocí skeneru

Pro lepší pochopení uvádím dva příklady:

Jméno souboru: Accept-01-Metal heart.mp3
Šablona: %a-%n-%t
Význam: Přiřadí jméno umělce (%a), pořadí skladby (%n) a název skladby (%t)

Jméno adresáře: Accept - Objection Overruled
Jméno souboru: 06.Bulletproof.mp3
Šablona: %a - %b/%n.%t
Význam: Ze jména adresáře si vezme jméno umělce (%a), jméno alba (%b) a ze jména vlastního souboru pak pořadí skladby (%n) a její název (%t). Pokud se mezery vyskytují v názvu souboru, pak je dobré je dodržet i v šabloně, jinak se přidají do značek!

Vcelku šikovnou proměnnou je %i, která umí zvolenou část jména souboru ignorovat, a tak vám umožní určité části jména souboru zahodit.

Další možnosti Skeneru souborů

Skener je opravdu mocný nástroj, který kromě výše uvedeného umí také hromadně přejmenovat soubory a adresáře (nabídka Skener | Přejmenovat soubor(y) a adresář)...

Skener - Přejmenovat soubor a adresář Skener - Přejmenovat soubor a adresář

...nebo Zpracovat pole (nabídka Skener | Zpracovat pole).

Skener - Zpracovat pole Skener - Zpracovat pole

Tím zpracováním pole se rozumí zpracování jména souboru nebo značek. Nejdřív se nahoře vybere název pole, které se bude upravovat (tlačítka S, N, Au a další). Co které pole znamená, zjistíte po ukázání na tlačítko, např. S je jméno souboru, N název skladby, Au autor atd., a dál co se má provést – např. změnit velikost písmen na všechna malá/velká/první velké nebo odstranit nějaký divný znak atd.

I složité věci provedete jednoduše

Pokud spolu s vašimi hudebními soubory trpíte nedostatkem vyplněných značek ID3 a jejich seznamy se vám ve vašem oblíbeném přehrávači nezobrazují správně, EasyTAG je tím pravým programem, který vám umožní provést hromadné změny značek tím nejjednodušším způsobem. Osobně se mi s ním pracovalo velmi dobře, rychle a také efektivně.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Ivan Bíbr EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
bibri 22. 10. 2010, 07:47:20
Odpovědět  Odkaz 
Organizování archivu MP3 jsem právě kvůli takovým nástrojům vzdal. Já opravdu nevím, jestli chci moc, když si představuji takový postup:

1. Označím adresář se všemi MP3 a nastavím pomocí %něco% jak mají vypadat jména souborů a adresářů.

2. Kliknu na OK a počkám den, než mi z netu stáhne a sesynchronizuje všechny ID3 tagy u všech MP3 a pak přejmenuje soubory/adresáře podle daného vzoru.

Neexistuje někde něco takového pro debila? Já fakt nemám čas projíždět to svoje množství muziky a pro různá alba či interprety vymýšlet jiné postupy, jak vyřešit správné jména a tady, jak obejít MP3 s diakritikou ve WIN1250 případně bez diakritiky (aby to bylo všechno stejné) atd. atd. atd. Vždyť bych se z toho musel zbláznit!
Jiří Eischmann Re:EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Jiří Eischmann 22. 10. 2010, 13:34:43
Odpovědět  Odkaz 
Ivane, podobnou funkci má Banshee. Nevědomky jsem mu takto svěřil celou svoji sbírku. Netušil jsem, co ta volba v nastavení dělá. Říkal jsem si, který debil to překládal, a potom jsem zjistil, že jsem to byl já :-D Na moji omluvu ale musím říct, že je to opravdu nešťastně zvoleným originálním zněním.
Každopádně mi to kompletně přepsalo složky a soubory podle ID3 tagů takovým způsobem, že už jsem to nikdy nedal dohromady :-/
Re:EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Neel 22. 10. 2010, 16:39:32
Odpovědět  Odkaz 
Určitě vyzkoušejte program MusicBrainz Picard. Zadáte adresář, kde chcete opravit tagy, zmáčknete tlačítko, počkáte chvíli a máte výsledek.
EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Honza 22. 10. 2010, 08:30:51
Odpovědět  Odkaz 
To chce ovšem průběžnou a trpělivou práci, jako každá sbírka. To, co chcete, je jako chtít po softwaru, aby sám střihal filmy a sám je tagoval podle toho, co nebo kdo na nich je. Taková věc by byla asi proveditelná v případě, když byste měl sbírku ve všech částek v naprosto stejném stavu (software musí z něčeho poznat, o co vůbec jde, aby mohl hledat tagy). Pokud stahujete hudbu po kvantech, jak to bývá ve zvyku, to je pak těžká věc, navíc když někde používáte podtržítka, někde mezery, někam se vloudí diakritika atd. :o)
Ivan Bíbr Re:EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
bibri 22. 10. 2010, 12:20:13
Odpovědět  Odkaz 
Ale houby, práci strojům! Většina těch MP3 má v názvy souboru nebo v ID3 alespoň nějaké informace. Viz ten článek a %a %n %t, vždyť je tam na to postup.

Když je ten soft schopný tohle najít a odlišit, tak proč si v nějaké DB nenajde sám, z jakého CDčka to je? Vždyť je to jen triviální hledání řetězce + pár podmínek navíc! Přesně tohle nechápu...
Martin Šín Re:Re:EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Martin Šín 22. 10. 2010, 20:30:27
Odpovědět  Odkaz 
Tak se hlavně nehádejte. ;-) Mně ten postup přišel dostatečně ok, protože se mi konečně podařilo roztřídit hromadu mp3 vcelku snadným způsobem. Pokud chcete tahat informace ze serverů na netu, pak jsem úspěšně odzkoušel další/jinou možnost: v EasyTAG označte všechny skladby nejlépe jednoho alba (ať toho nemá moc) a dejte si ho vyhledat v databázi (menu: Ostatní - Hledání v CD databázi). Pokud tam je čeho se chytnout, pak po kliknutí na tlačítko Hledat bude CD nalezeno v databázi a kliknutím na tlačítko Použít (vpravo dole) se všechny značky (ve všech označených souborech alba) nastaví na ty správné hodnoty.

Pokud si s tím program nebude vědět rady, pak dejte kartu vedle - Manuální hledání a zadejte název interpreta (případně alba) a možná budete úspěšnější. I v tomto případě stačí jen kliknout na tlačítko Použít a značky ID3 budou nastaveny. Pokud je navíc "rozbitá čeština", program jí v další návštěvě adresáře opraví podle jmen skladeb uvedených v ID3 značce.
Ivan Bíbr Re:Re:Re:EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
bibri 23. 10. 2010, 08:28:27
Odpovědět  Odkaz 
Super, dík, vyzkouším.
EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
multi 23. 10. 2010, 09:12:49
Odpovědět  Odkaz 
EasyTAG je vyborny program, zkousel jsem ruzne a nakonec jsem byl spokojen s timto, dokonce me prekvapil dalsimi vybornymi funkcemi, ktere jsem ani tenkrat nepozadoval.

Pro totalne neotagovane alba, kde je znamy jen autor a album doporucuju, pouzit (jiz v diskuzi zminene) hledani v DB na internetu.

Nakonec jsem po dlouhe dobe obcasneho delani poradku otagoval celou mou diskografii!!
EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Ravensun 24. 10. 2010, 12:31:31
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den
A co zkusit v Rhythmboxu označit větší množství mp3 najednou a dát pravé tlačítko "vlastnosti" nebo tak něco a tam vyplnit dejme tomu Album nebo interpret naráz a pak dát "zavřít". To by nešlo? Já když edituju ID3 v MP3, tak přes Rhythmbox. Ale nepopírám, že tenhle soft o kterém byl článek je lepší, to ne, jen dávám tip.
Hezký den
EasyTAG: Metaznačky hudebních souborů jednoduše
Merlyn 10. 11. 2010, 13:27:42
Odpovědět  Odkaz 
Neví někdo o něčem podobném na metedata u videosouborů (mkv)?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz