přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Audio-Video

Audio-Video

vinyl_nota.png

Linux je moderní operační systém, který obsahuje aplikace pro mnoho odvětví lidské činnosti - hudbu a video nevyjímaje. Zajímají vás ty nejlepší programy pro poslech hudby, rádia, sledování filmů nebo televize?Aplikace pro přehrávání hudby

Amarok

Prostředí AmarokuNekorunovaným králem mezi přehrávači hudby je bezesporu Amarok. Je schopen spravovat vaši sbírku hudby, ze které umí skládat seznamy skladeb (playlisty) na základě oblíbenosti nebo četnosti přehrávání. Amarok přehrává také internetová rádia a je to vynikající nástroj pro poslech podcastů. Jeho koncept je natolik kvalitní, že se stal velmi rychle oblíbeným přehrávačem mnoha uživatelů Linuxu (a vznikají programy, které jej napodobují - Listen – Amarok pro GNOME?).

Naše články:

XMMS

Klasický koncept "rychlého přehrávače", který známe již dlouho v podobě Winampu pro Windows, má v Linuxu formu zhruba stejně zralého programu XMMS. Provází linuxové uživatele již tak dlouho, že jej znají snad všichni. Program přehrává běžné typy zvukových souborů, podporuje playlisty a je rozšiřitelný o mnoho zásuvných modulů, které z něj mohou vytvořit multimediálního všeuměla (včetně přehrávání videa). Vývoj byl zastaven, vznikly jeho další kopie, ale stále patří mezi trvalky v repozitářích distribucí.

Naše články:

Aplikace pro zpracování zvuku

Audacity

Audacity

Velmi oblíbeným programem pro "domácí" střih zvuku je Audacity. Není určen jen pro Linux, ale také pro mnoho dalších systémů včetně Windows. Umožňuje nahrávání zvuku a vládne praktickými funkcemi - namátkou uvedeme odstraňování šumu, normalizování zvuku, fadeout, fadein a mnohé další. Výsledný zvuk ukládá ve svém formátu, mp3 nebo ogg pro svůj přehrávač se vytvoří exportováním dozvoleného formátu (kromě nich ještě wav nebo flac).

Naše články:

Aplikace pro přehrávání videa

Kaffeine

Kaffeine patří do kategorie univerzálních přehrávačů, poradí si jak s videem, tak audio soubory. Jeho předností je snadné ovládání a široká škála podporovaných formátů, umí také vytvářet a importovat playlisty. Kromě běžných multimediálních souborů umístěných na disku si poradí také s video CD a video DVD, a to včetně navigace v menu DVD disků, volby audio stopy, titulků atp.

kaffeine.pngKaffeine umí přehrávat také hudební CD a dokonce je i převádět do MP3, dále ho můžete použít ke sledování streamovaného videa či digitálního vysílání (DVB), máte-li k dispozici zařízení pro jeho příjem. Analogové vysílání s ním však sledovat nelze.

Kaffeine není zcela nezávislý projekt, k přehrávání různých formátů využívá jiné aplikace, např. xine. Je primárně určen pro prostředí KDE (v GNOME a jiných prostředích jsou potřeba knihovny KDE).

Naše články:

KDEtv a TVtime

KDEtv představuje jednoduchou aplikaci pro sledování analogové televize, v současné době nepodporuje digitální vysílání. Výhodou KDEtv pro začínající uživatele je její tradiční ovládání jako klasické aplikace – v hlavním okně je vidět jak televizní obraz, tak ostatní ovládací prvky.

kdetv.jpgKDEtv disponuje také teletextem, různými filtry pro zpracování televizního signálu a úpravu obrazu, celoobrazovkovým režimem, snadným editorem televizních kanálů, časovačem a dalšími funkcemi.

tvtimePokud naopak zatoužíte po prohlížeči televize, který ovládáním připomíná klasický televizor a tedy místo klikáním na tlačítka a ikonky se ovládá přímo přes OSD menu (On Screen Display – zobrazení na obrazovce), vyzkoušejte TVtime. Odměnou vám bude také vysoká kvalita zpracování televizního obrazu.

Naše články:

Aplikace pro zpracování videa

Avidemux

avidemux.jpgJedná se o velmi efektivní nástroj pro jednoduchý střih a převod multimediálních souborů ve formátu AVI a MPEG. Jeho ovládání je snadné a funguje velice spolehlivě.

Avidemux umí zdrojové soubory sestříhat, např. když si z televizní karty nahrajete nějaký pořad, můžete z něj odstranit nežádoucí začátek a konec a popř. reklamy uvnitř filmu, a to s přesností na jeden snímek (v TV jich je obvykle 25 za vteřinu).

Další předností Avidemuxu jsou přednastavení pro převod podporovaných formátů do standardu DVD video, široká škála aplikovatelných filtrů pro úpravu a vylepšení obrazu a schopnost udržet synchronizované audio a video (A-V sync) i při rozsáhlých střihových zásazích.

Naše články:

K9copy

k9copy.pngUživatelé Windows jistě znají aplikaci DVD Shrink. K9copy je jeho plnohodnotnou náhradou v prostředí Linux. Jejím účelem je tedy zálohování video DVD disků, jejich převod z DVD9 na DVD5 (z dvouvrstvých na jednovrstvé) a převod DVD na AVI.

Ovládání programu je velice jednoduché, pokud vám postačí standardní nastavení, lze několika málo kliknutími zahájit proces zálohování DVD. Kromě toho aplikace disponuje řadou pokročilejších nastavení jak pro režim zálohování z DVD na DVD, tak pro převod DVD do formátu AVI.

Naše články:

DeVeDe a ManDVD

Tato aplikace slouží k vytváření vlastních DVD video disků, tzv. dvd-authoring. Jestliže se spokojíte se základním, standardním nastavením, je jeho ovládání opět velice snadné. Stačí jen přidat video v podporovaném formátu a nechat program, aby ho převedl do formátu pro video DVD a vytvořil DVD strukturu a případně také i DVD menu.devede.png

Pro svou jednoduchost DeVeDe nepodporuje uživatelsky definované DVD menu, vytváří málo konfigurovatelné, standardní menu.

Pokud si chcete vytvořit DVD s menu, které je animované, místo tlačítek má ukázky z příslušných titulů atp., můžete použít např. ManDVD.

Naše články:

Naše články:

Tagy

Prostřednictvím tagů (Co jsou tagy?) získáte seznam dalších článků na našem portálu.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz