přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CentOS 8.0 vydaný s rolling release alternatívou

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

CentOS 8.0 vydaný s rolling release alternatívou

centos_perex.png

Projekt CentOS prichádza s novou edíciou svojej distribúcie zameranou primárne na vývojárov. Nová alternatívna verzia, ktorá dostala názov CentOS Stream, tak môže osloviť širšie spektrum užívateľov Linuxu.


Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, vývojári distribúcie CentOS, ktorá je komunitnou alternatívou ku Red Hat Enterprise Linuxu, upresnili dátum vydania verzie 8.0 na 24. septembra (září). Tento termín sa im podarilo dodržať a nový CentOS 8.0 bol vydaný v dvoch edíciách – CentOS Linux a CentOS Stream. Druhá menovaná alternatíva je úplnou novinkou tejto distribúcie a má byť zameraná na vývojárov, ktorých sa pokúsi osloviť svojim rolling release modelom. V blogu od Chrisa Wrighta na stránkach spoločnosti Red Hat sa môžete dočítať viac o CentOS Stream, od ktorého si sľubujú najmä lepšiu cestu ku implementácii a testovaniu inovácii pre Red Hat Enterprise Linux. Rovnako touto cestou budú mať užívatelia lepší prístup ku aktuálnym informáciám o smerovaní nadchádzajúcej verzie RHEL v porovnaní s tradičnými vydaniami beta verzií tejto distribúcie.

Nový CentOS 8.0 je založený na predošlej verzii Red Hat Enterprise Linux 8.0 a preto obsahuje primárne novinky prebraté z tejto distribúcie. Balíčkový systém yum bol aktualizovaný na novšiu generáciu správcu softvérových balíčkov DNF, ktorý využíva aj linuxová distribúcia Fedora. Užívateľské rozhranie GNOME bolo aktualizované na verziu 3.28.3, webový prehliadač Mozilla Firefox je dostupný vo verzii 60.5.1, nechýba ani Gimp 2.8.22, LibreOffice 6.0.6 či kolekcia prekladačov GCC 8.2.1. Viac o súvisiacich novinkách predstavených v RHEL 8.0 sa môžete dočítať v článku: Red Hat oznamuje vydání RHEL 8.

Správu ku vydaniu CentOS 8.0 a CentOS Stream uverejnil Karanbir Singh na stránkach centos.org a podrobnejší rozpis zmien v porovnaní s RHEL 8.0 je dostupný ku nahliadnutiu na wiki projektu CentOS. Obe edície - CentOS Linux a CentOS Stream - sú už dostupné na stiahnutie v podobe ISO obrazov.

Nahoru

Příspěvky

CentOS 8.0 vydaný s rolling release alternatívou
Petr Ježek 27. 09. 2019, 12:36:53
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je velmi příjemné překvapení. Praktické zvládnutí problému značných závislostí balíčků u standardního vydání při překlápění na Stream ukáže až praktické používání. Takový Arch je na tom mnohem lépe, protože nemá žádnou fixně vydávanou variantu. Toho využívá Manjaro, protože krátkodobě fixovat to, co funguje i nefixované je mnohem snazší než to dělat naopak. Jste tedy zvědav na praktickou funkčnost Stream verze.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »