přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CentOS Linux končí - plne ho nahradí CentOS Stream

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

CentOS Linux končí - plne ho nahradí CentOS Stream

centos_perex.png

Spoločnosť Red Hat a projekt CentOS oznámili svoje plány na ukončenie vývoja CentOS Linuxu. Nahradiť ho má edícia CentOS Stream, ktorá je z ich strany vnímaná ako jediná cesta, ktorou sa má projekt CentOS v budúcnosti uberať.


Na blogu linuxovej distribúcie CentOS pribudla správa, prostredníctvom ktorej vývojári priblížili komunite užívateľov plány tohto projektu do budúcna. Nečakané správy o presmerovaní všetkých zdrojov do vývoja edície CentOS Stream, ale aj krátka doby podpory CentOS Linuxu 8, sa stretli s prevažne negatívnou odozvou medzi užívateľmi.

Edícia CentOS Stream má postupne nahradiť CentOS Linux, ktorý je známy ako prevažne komunitný projekt vychádzajúci z distribúcie Red Hat Enterprise Linux. Hoci predchádzajúca verzia CentOS 7 by mala byť podporovaná podľa plánov až do roku 2024, podpora CentOS 8 sa skončí už koncom budúceho roku a zároveň bude úplne poslednou verziou CentOS Linuxu.

CentOS Stream je pomerne novou edíciou. Tá bola predstavená na jeseň minulého roku ako rolling-release alternatíva, ktorá ponúkala užívateľom s predstihom novinky ešte pred ich zaradením do Red Hat Enterprise Linuxu. Aj keď časť užívateľov našla využitie pre CentOS Stream, oznámenie o ukončení budúceho vývoja CentOS Linuxu vyvolalo búrlivú diskusiu. Spoločnosť Red Hat vníma CentOS Stream ako jedinú správnu cestu pre tento projekt a zároveň ako úspech, keďže CentOS Stream našiel svoje uplatnenie v iných korporáciách, akými sú napríklad Facebook alebo Intel.

CentOS tak zrejme končí ako tradičné serverové riešenie a pod požiadavkami korporácií presunie svoje zameranie a prostriedky na inovácie v cloudových službách či hardvéri, aplikačné kontajnery a zároveň má byť vhodnou platformou pre takzvaný softvér ako službu (software-as-a-service).

Stanovisko ku budúcnosti projektu CentOS uverejnil aj Chris Wright zo spoločnosti Red Hat na blogu na adrese redhat.com.

Nahoru

Příspěvky

CentOS Linux končí - plne ho nahradí CentOS Stream
Lubomír Čevela 13. 12. 2020, 18:27:49
Odpovědět  Odkaz 
Dali byste si na produkční server distribuci s rolling-release? CentOS Stream proto není náhradou původního CentOS, ale distribucí s úplně jiným účelem. Jeho uživatelům nezbude, než hledat něco jiného. "RHEL zadarmo" jednoduše skončil.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »