Nepodařilo se připojit k serveru.
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Devuan 4.0 prebral zmeny z Debianu 11

Nepodařilo se připojit k serveru.

Devuan 4.0 prebral zmeny z Debianu 11

devuan_perex.png

Inštalačné obrazy pre distribúciu Devuan 4.0 boli vydané ako alternatíva ku Debianu bez systemd. Hoci výber z troch dostupných init systémov ostáva bez zmeny, Devuan preberá posledné novinky z Debianu 11 a rozširuje dostupnosť aj podporu desktopových prostredí.


Linuxová distribúcia Devuan 4.0 bola vydaná s kódovým menom Chimaera. Užívatelia majú dostupné nové inštalačné obrazy so všetkými novinkami z vývoja od vydania jeho poslednej verzie. Aj keď Devuan stále ponúka z výberu troch init systémov - sysvinit, runit a OpenRC, vývojárom sa opäť podarilo pokročiť v ich podpore s ohľadom na dostupné softvérové balíčky v repozitároch.

devuan40_01.png


Najdôležitejšou novinkou v tejto oblasti je správna funkčnosť desktopových prostredí. Podľa slov vývojárov je táto verzia Devuanu 4.0 prvá, ktorá už podporuje úplne všetky desktopové prostredia dostupné pre užívateľov distribúcie Debian a bez závislostí na systemd. V rámci zlepšení podpory prostredí pribudli tiež zmeny prihlasovacej obrazovky, grafického inštalátora systému alebo tém vzhľadu užívateľského rozhrania.

devuan40_02.png


Devuan 4.0 zároveň aktualizuje základ systému na úroveň stabilnej verzie Debianu 11.1, vrátane jadra Linux, ktoré je už teraz dostupné vo verzii 5.10 LTS a taktiež všetkých dostupných softvérových balíčkov v repozitároch. Užívatelia môžu vykonať upgrade systému priamo z predchádzajúcej verzie Devuan 3.0 Beowulf alebo si môžu stiahnuť nové inštalačné obrazy podľa potreby. Toto vydanie zároveň odštartovalo vývoj nadchádzajúcej aktualizácie Devuan 5.0 s menom Daedalus, ktorá by mala byť postavená až na základoch pripravovanej distribúcie Debian 12.

Viac podrobností o zmenách a novinkách v Devuane 4.0 bolo uverejnených v správe ku jeho vydaniu na stránkach devuan.org.

Nahoru

Příspěvky

Devuan 4.0 prebral zmeny z Debianu 11
Robo 1. 11. 2021, 20:08:10
Odpovědět  Odkaz 
Super! Vyskusam. Devuan 3.1 Beowulf mam nainstalovane asi na osmich PC a dvoch serveroch. Velmi stabilny OS. Minimalne naroky na HW. U mna NO 1 !

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.

Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.