přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 89 představuje nový vzhled Proton

Firefox 89 představuje nový vzhled Proton

Firefox

Nadace Mozilla Foundation před několika dny uvolnila novou verzi prohlížeče Firefox 89. Ta přináší nový vzhled Proton, lepší zabezpečení a lepší integraci pro uživatele macOS X. 


Po Photonu přichází Proton

Nejvýznamnější změnou (z hlediska uživatele) je přechod na nový vzhled Proton. Ten nahrazuje tři roky starý Photon (je vidět, že tvůrci Firefoxu si libují v názvech z částicové fyziky). Jaké změny můžete v Protonu zaznamenat?

 • Uživatele při prvním spuštění Firefoxu po aktualizaci na verzi 89 čeká uvítací okno s informacemi o novinkách v této verzi a hlavně s možností výběru vzhledu. Výchozí použitý je Podle systému.

Uvítací obrazovka Uvítací obrazovka

Uvítací obrazovka - výběr motivu Uvítací obrazovka - výběr motivu

 • Panely v liště panelů jsou větší (na výšku) a mají lehce odlišný vzhled. Zatímco neaktivní panely téměř splývají s pozadím lišty, aktivní panel má výrazné pozadí a bublinový vzhled.

 • Více místa pro každý panel znamená i prostor pro dodatečné informace. Do panelů byla integrována indikace stavu přehrávání média na dané stránce – zda je aktivní či blokována (tedy pozastavena).

Nový vzhled panelu Nový vzhled panelu

 • Ikony na liště jsou upravené.

 • Z hlavní nabídky a z hamburger tlačítka zmizely ikony. Jsou pouze jako favicony v historii stránek.

 • Stejně tak zmizely některé ikony z adresního řádku. Ty se nyní zobrazují jen v případě, že jsou třeba, některé (jako například nástroj pro tvorbu snímků obrazovky) se přeměnily do samostatných tlačítek, které si můžete připnout na lištu.

Přehlídka dostupných tlačítek Přehlídka dostupných tlačítek

 • Došlo ke sjednocení názvosloví v různých operačních systémech – okno Možnosti, resp. Předvolby se nyní jmenuje Nastavení na Windows a Linuxu. V mac OS X zůstává název Předvolby.

 • Změny postihly i výchozí stránku. Dlaždice, nově pojmenované jako zkratky, zobrazují vedle často navštěvovaných stránek i integrované vyhledávače Firefoxu.

Nový panel Nový panel

 • Firefox přechází na vlastní modální dialogová okna. Ta se již dříve týkala tisku, nyní zbytku. Krom toho Firefox 89 přináší i vlastní ovládací prvky formulářů. Cílem je urychlit načítání příslušných prvků a zajistit konzistentní vzhled Firefoxu na všech platformách.

 • Z chybových stránek byly odstraněny roztomilé, leč možná poněkud dětinské kresbičky.

A další změny

 • Zpřísnil se běžný režim blokování cookies.

 • Byla zlepšena kompatibilita a rychlost načítání stránek s blokovaným obsahem.

 • Byla zlepšena integrace pro mac OS X.

Kontroverzní přijetí

Jako každá dramatičtější změna i přechod na Proton přináší velkou odezvu. A jak to u větších (hlavně designových změn) bývá, spíše negativní (než si uživatelé zvyknou). Změny ve Firefoxu 89 však nejsou tak dramatické, aby stály za tak masivní negativní odezvu.

Pokud se vám však Proton opravdu nelíbí, můžete se vrátit zpět na Photon. Do adresního řádku zadejte about:config a v otevřeném expertním modu pomocá vyhledávacího řídku vyhledejte nastavení týkající se Protonu. Řádku browser.proton.enabled přiřaďte stav false.

Jak zakázat Proton Jak zakázat Proton

Jak Firefox 89 získat

Linuxovým uživatelům by se nová verze Firefoxu měla nabídnout k instalaci. Pokud tomu tak není, můžete využít českou stránku Mozilly.

Další informace

Zájemce o další informace upozorňujeme na blog české komunity Mozilly, poznámky k vydání a Youtube video nadace Mozilla.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 76
 

Příspěvky

Firefox 89 představuje nový vzhled Proton
proton 7. 06. 2021, 08:40:36
Odpovědět  Odkaz 
Asi nejdůležitější informace v článku chybí - jak ten "proton" vzhled vypnout.
Tak jen heslovitě:
Jít do about:config
Vyfiltrovat slovo "proton"
Všechny hodnoty co to najde přepnout na "false" (je jich 5, ta poslední už false je tak stačí jen ty 4 zbývající co jsou defaultně "true")

Jednak "proton" bere opět zbytečně prostor na výšku, (minimálně subjektivně) změnšil minimální velikost panelu (tabu) v případě že je jich otevřeno mnoho - byť toto nevyřeší jeho vypnutí v about:config, dále se hůře orientuje mezi panely v dedukci který z nich je zrovna aktivní a v ne neposlední řadě je hůře rozpoznatelné kde jeden panel končí a druhý začíná.
Celkově je nejvyšší čas aby tenhle styl designu, šířící se napříč IT jako mor, konečně umřel protože s každou další změnou je hůře a hůře čitelný a user friendly.
Re: Firefox 89 představuje nový vzhled Proton
proton 7. 06. 2021, 08:44:24
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se autorovi, jsem slepej. Při pondělním ránu chvíli po aktualizaci Firefoxu na verzi 89 jsem prostě neviděl. V článku to nechybí.
Petr Valach Re: Firefox 89 představuje nový vzhled Proton
Petr Valach 7. 06. 2021, 09:54:47
Odpovědět  Odkaz 
Já rád zkouším nové věci a Proton si zatím nechávám :) Mně se líbí.
Ivan Kmeťo Re: Firefox 89 představuje nový vzhled Proton
Ivan Kmeťo 7. 06. 2021, 18:19:17
Odpovědět  Odkaz 
V rámci Protonu, oznámila Mozilla prečo sa vlastne rozhodli pre tento vysoký vzhľad kariet/panelov alebo je to očividné a dôvodom sú znova dotykové obrazovky na malých rozlíšeniach a dizajn všetkého sa bude posúvať už iba týmto smerom? Nie je to ale až taká katastrofa v porovnaní s Photonom, vítam možnosti konfigurácie a osobne predpokladám, že po odozve ešte postupne prídu drobné úpravy. Bohužial, tento štýl dizajnu je už dlho štandardom a osobne vidím cestu v poskytnutí užívateľom čo najviac možností prispôsobenia, ktorú často nemajú.
Firefox 89 představuje nový vzhled Proton
Jirka 7. 06. 2021, 13:47:43
Odpovědět  Odkaz 
Věděl by někdo, jak nahradit ty zoufalé monochromatické ikony v horní liště barevnými?

Krátce jsem hledal a zatím bez úspěchu, test několika různých motivů vzhledu to neřeší...

Kubuntu 18.04 LTS.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


 • Distribuce: LinuxMint
 • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...