přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn

GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn

GNOME

Vychází aktualizované prostředí GNOME 40. Krom četných oprav přináší významné změny v uživatelském rozhraní, možnostech přizpůsobení a funkcích. 


Nadace GNOME Foundation oznamuje vydání oblíbeného desktopového rozhraní GNOME 40. Nové vydání obsahuje přes 24.500 změn a je výsledkem šestiměsíční práce více než 800 přispěvatelů.

Přehled činností se dočkal nového vzhledu a uživatelům poskytuje lepší práci s navigací v systému a se spouštěním aplikací. Přehled pracovních ploch je nyní vodorovně, přehled aplikací svisle. Pohyb mezi plochami je možný prostřednictvím nově definovaných klávesových zkratek a kolečkem myši.

Přehled činností Přehled činností

K náhledům oken byly přidány ikony pro rozlišení, k jaké aplikaci okno náleží. Náhledy též byly vylepšeny.

Oblíbené aplikace jsou graficky odděleny od ostatních.

Přepínání ploch je zobrazeno na všech displejích, pokud je to povoleno.

Patrně největší porci změn doznala aplikace Nautilus (Soubory). Přibyla možnost řazení souborů podle data vytvoření. Při souborových operacích se zobrazuje přesnější čas. Pokud při nich dojde ke konfliktu, aplikace nabídne nové jméno (a čeká na potvrzení – podobně jako v Dolphinovi). Předvolby mají nový vzhled a jsou lépe uspořádány. Při použití adresního řádku je možné využít klávesu Tabulátor pro dokončování. Do kontextové nabídky byla přidána položka Spustit jako program pro otevření spustitelných textových souborů. Nautilus též umožňuje rozbalit heslem chráněné archivy vestavěným archivátorem.

Aplikace Web nabízí našeptávání prostřednictvím vyhledávače Google, dostala nový vzhled karet, mezi kterými se nyní uživatel přemísťuje rychleji.

K řadě inovací došlo v aplikaci Nastavení. V přehledu dostupných Wi-Fi připojení jsou známá připojení na začátku seznamu. V záložce O systému se nabízí informace ohledně hardwarového modelu počítače. Ovšem největší počet změn mohou uživatelé vysledovat v nastavení klávesnice a klávesových zkratek. Nastavení vstupních zdrojů nově najdou právě zde, což je žádoucí pro větší přehlednost. Díky novým nastavení lze například nastavit chování klávesy Compose. Přehled klávesových zkratek je nyní uspořádán do skupin a uživatelům umožňuje snadnější vyhledávání.

Nastavení klávesnice Nastavení klávesnice

Drobnější změny byly provedeny také v aplikaci Software. Uživatelé se v detailu vybrané aplikace dovědí distribuční kanál, ze kterého se aplikace nainstaluje. Bylo přidáno dialogové okno s informacemi o posledních změnách vybrané aplikace. Upoutávkový pruh byl vzhledově vylepšen a aplikace se nabízejí automaticky. Dále byla přepracována logika aktualizací pro snížení četností zobrazování notifikací uživatelům.

Aplikace Software Aplikace Software

Aplikace Počasí doznala vzhledových a funkčních změn. Uživatele potěší větší počet zobrazovaných informací a nové dvojí uspořádání pro hodinovou předpověď (pro následujících 48 hodin) a denní předpověď (pro následujících 10 dní).

Aplikace Počasí Aplikace Počasí

Další informace čtenář najde v poznámkách k vydání, odkud byly také převzaty obrázky.

Nahoru

Příspěvky

GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Tom 4. 04. 2021, 13:02:46
Odpovědět  Odkaz 
Mohli by zas obnovit ikony na ploše, jinak bych to zas musel zapínat přes doplněk, ale to mi tehda blblo.
Petr Valach Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Petr Valach 4. 04. 2021, 18:47:56
Odpovědět  Odkaz 
Na tohle existuje doplněk, který najdete přímo v ubuntím repozitáři, plus další v repozitáři doplňků. Fajn, ale stejně nemůžete uspořádat ikony na ploše ani změnit jejich velikost. Skutečně Windows 98 hadr.

Osobně GNOME desktop považuju za zajímavý svým konceptem, ale ve srovnání s některými dalšími je to tragédie. Často to s ním zkouším, dávám mu šanci, ale po chvíli musí zase pryč. Pro mě je to polotovar ve stádiu demo. A Gnome 3 je přitom starý 10 let.
Re: Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Tom 4. 04. 2021, 22:04:28
Odpovědět  Odkaz 
U gnome jsem vydržel asi 1 měsíc někdy v listopadu, teď jedu na KDE s archlinuxem a jsem mnohem spokojenější. XFCE se mi taky zdálo celkem vpoho, ale nemá zas tak dobré nástroje jako okular, dolhpin nebo gwenview. U KDE mě štve jen to že žere víc ram.
Petr Valach Re: Re: Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Petr Valach 4. 04. 2021, 23:28:05
Odpovědět  Odkaz 
Taky valím na KDE, mám to v profilu.
GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
elix 5. 04. 2021, 17:45:09
Odpovědět  Odkaz 
GNOME jako pracovní prostředí mi nějak nesedí .. možnosti nastavení a přehlednost není nejlepší. Pracuji v KDE a jsem spokojený. Na pidi počítačích (odrid c2 a RasPi 4) mám nainstalované Ubuntu-mate a maximální spokojenost (boot z USB a ssd). Na to, že vlastně vychází z GNOME jsou jeho možnosti, vlastnosti a použitelnost mnohem lepší než po pokusu s Ubuntu a GNOME. Bohužel na těch trpaslících se mi nepodařilo uspokojivě rozběhat KDE v žádné distribuci (snad jen openSUSE, ale to nechce bootovat z USB).
Petr Valach Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Petr Valach 5. 04. 2021, 21:54:13
Odpovědět  Odkaz 
Já na stolním kompu a noǎsu používám Linux Mint se Cinnamonem a KDE, na prehistorickým noťasu LMDE se Cinnamonem. Noťas mám jako pracovní, takže se musím spolehnout. KDE funguje dobře.
Re: Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Labeent 21. 07. 2022, 19:22:11
Odpovědět  Odkaz 
Už jsi testoval Mint 21 Beta s Cinnamonem? Mě tam zarazila nemožnost nastavení "Ohraničení oken". Asi celkově pozměnili vzhledy. Což mi tedy dost mrzí.
GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Daniel 16. 04. 2021, 17:17:16
Odpovědět  Odkaz 
To číslo 24 tisíc změn v titulku je totální blábol. Nejspíše je tím myšlen počet změněných řádek, s trochou smůly do toho autor dokonce počítal změněná písmenka...
Petr Valach Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Petr Valach 16. 04. 2021, 18:40:28
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem arbitr GNOME, čerpám z jejich zdrojů
"Vydání obsahuje celkově 24 571 změn od přibližně 822 přispěvatelů."
Re: GNOME 40 přináší přes 24 tisíc změn
Git 17. 04. 2021, 17:08:15
Odpovědět  Odkaz 
Jedná se o počet commitů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz