přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 4/05

Jádro 4/05

Nová verze usbutils

Když chcete vidět detailní informace o všech kartách na sběrnici PCI, použijete určitě utilitu lspci z balíčku pciutils. A když chcete vidět detailní informace o všech USB zařízeních, použijete utilitu lsusb z balíčku usbutils. A právě balíčku usbutils vydal David Brownell po dlouhých dva a půl letech novou verzi 0.70. Předchozí verze 0.11 je totiž ze srpna 2002 a od té doby se hodně změnilo, hlavně přibyla podpora USB 2.0 (verze 0.11 podporuje jen USB 1.1) a také je nyní rozpoznáno mnohem více typů zařízení (přibyly modemy, PDA, karty Chip a Smart Card a další).

ALSA a emulace OSS

Pokud máte ve svém počítači zvukovou kartu, nejspíše používáte ovladače z projektu ALSA. Potom určitě zaznamenáte (nebo jste již zaznamenali) výraznou změnu v její emulaci staršího zvukového systému OSS. Dříve, když nějaká aplikace chtěla používat zařízení /dev/dsp (tj. přehrávat zvuk přes OSS), a to již bylo používáno jinou aplikací, byla blokována, dokud první aplikace zařízení neuzavřela, protože toto zařízení smí být zároveň otevřeno nejvýše jedenkrát (pokud ovšem karta nepodporuje tzv. hardwarové mixování, pak může být otevřeno vícekrát).

A právě toto blokování bylo v souladu se standardem POSIX nahrazeno okamžitým vrácením chybového stavu, čili se "zamrzáním" zvukových aplikací je konec. Proces, který používá zařízení /dev/dsp, můžete zjistit pomocí nástrojů fuser nebo lsof. Tato náprava chování byla provedena v ALSA verzi 1.0.7 a bude obsažena v další verzi jádra, 2.6.11.

Hotplug-ng: nový hotplug

Greg Kroah-Hartman, správce PCI subsystému a dalších věcí, ohlásil svůj nový projekt hotplug-ng, který má být nástupcem balíku programů hotplug. Hotplug-ng má zajišťovat stejnou funkčnost jako sada shellových skriptů hotplug, ale narozdíl od nich jsou programy balíku hotplug-ng napsány v C a přeloženy do spustitelného souboru, což znamená znatelné zrychlení a (hlavně) nezávislost na interpreteru shellu. Nový hotplug ještě nepodporuje všechna zařízení jako starý (ještě nejsou přepsány všechny skripty), ale vývoj jde rychle kupředu.

Jádro 2.6.11

Linus Torvalds vydal 2. března podle očekávání jádro 2.6.11 s kódovým jménem "Bug Free". Po vánočním 2.6.10 je to tedy další oficiální verze linuxového jádra řady 2.6, která obsahuje spoustu novinek (záplata má slušné 4 MB). Jmenujme např. čtyřúrovňové stránkování paměti pro 64bitové architektury, aktualizace ovladačů pro grafické čipy Radeon, nová implementace rour, znovuzprovoznění RAID 5 a 6, opravy ovladačů SATA, podpora pro novou vysokorychlostní sériovou sběrnici InfiniBand a hromady dalších malých oprav a vylepšení (ACPI, ALSA, Bluetooth, DRI, IDE, SCSI, USB a další) a samozřejmě opravy bezpečnostních děr.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz