přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jadro Linux 5.15 bolo vydané

Jadro Linux 5.15 bolo vydané

tux.png

Nová verzia jadra Linux 5.15 bola vydaná s rozšíreniami podpory pre nové procesory, grafické karty a aj množstvo ďalšieho hardvéru. V tomto vydaní nechýbajú opäť ani zlepšenia súborových systémov, opravy chýb a bezpečnostných zraniteľností.


Linus Torvalds sa nakoniec rozhodol nepredlžovať vývoj jadra Linux 5.15 s vydaním ďalšej release candidate verzie. Stabilná verzia Linuxu 5.15 bola vydaná tradične v noci z nedele na pondelok a hoci počet zmien nebol obrovský, nové jadro stále prináša množstvo dôležitých zlepšení podpory hardvéru, vrátane súborových systémov.

Linux 5.15 pokročil v začatých prácach v predchádzajúcej verzii jadra. Vývojárom sa podarilo dokončiť podporu pre využitie senzorov na monitorovanie teploty všetkých modelov procesorov AMD Zen 3. Práce znovu pokročili aj v podpore procesorov Intel Alder Lake s pridaním hardvérového ovládača pre TCC (Thermal Control Circuit), ktorý by mal zlepšiť možnosti kontroly ich teploty. Nakoniec táto verzia jadra ďalej pokračuje tiež v zlepšení stavu podpory architektúry RISC-V.

Ako to býva už s každou novou verziou jadra Linux, aj verzia 5.15 napreduje v podpore nových grafických kariet AMD a Intel, vrátane pridania niekoľkých menších zmien ovládača Nouveau pre karty od Nvidie. Podpora laptopov prešla zlepšením vďaka úpravám kódu pre pozastavenie či uspanie a opätovné spustenie systému na laptopoch s procesormi AMD. Podobne laptopy ASUS by mali s touto verziou jadra užívateľom umožniť lepšie kontrolovať ich teplotu.

V oblasti súborových systémov je novinkou ovládač NTFS3 od vývojárov zo spoločnosti Paragon Software, ktorý výrazne zlepšuje stav podpory súborového systému NTFS na Linuxe. Zlepšenia výkonu je možné očakávať tiež v prípadoch súborových systémov F2FS, Btrfs alebo EXT4 vďaka optimalizáciám zdrojového kódu. Zároveň Btrfs a XFS dostali rozšírenia s novými funkciami. Samozrejmosťou sú aj novinky pre sieťový hardvér, opravy ďalších nájdených chýb a niekoľko iných zmien, ktoré by mali Linux spraviť opäť bezpečnejším.

Správu ku vydaniu jadra Linux 5.15 od Linusa Torvaldsa je možné nájsť v archíve na webe lore.kernel.org a tento týždeň odštartoval vývoj nasledujúcej verzie Linuxu 5.16, do ktorej by sa mali postupne dostávať všetky predpripravené zmeny a novinky.

Nahoru

Příspěvky

Jadro Linux 5.15 bolo vydané
Neználek 2. 11. 2021, 11:14:45
Odpovědět  Odkaz 
5.15 bude longterm větev: https://www.kernel.org/category/releases.html

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...