přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE vydává ke svému 25. výročí Plasmu 5.23

KDE vydává ke svému 25. výročí Plasmu 5.23

kde.png

Nová Plasma přináší barevné osvěžení, úpravu rozvržení spouštěče aplikací a systémové lišty a také rozšíření podpory pro Wayland.


Dne 14. září 2021, přesně po 25 letech od představení projektu KDE, bylo oznámeno vydání výroční verze pracovní plochy Plasma 5.23. Podívejme se na novinky, které tato verze přináší.

Novinky ve vzhledu

V Plasmě 5.23 je tradičně nejen nové pozadí plochy, ale také nové téma vzhledu nazvané Breeze – Blue Ocean (modrý oceán). Jsou v něm připraveny rozzářené aktivní prvky při zaměření okna, zatržítka obsahující fajfku, posuvníky a číselníky s většími ovládací prvky pro lepší ovládání na dotykových obrazovkách.

Přibylo i několik efektů: Při spouštění akcí se zobrazuj loader v podobě točícího se ozubeného kolečka, widgety na ploše mají rozmazané pozadí a zvýrazňují se při jejich přiblížení k panelu.

Nový motiv Nový motiv

Nastavení systému

V celkovém motivu je v nastavení barev možné ručně navolit zvýrazňující barvu. U nastavení rozlišení monitoru je nyní 30sekundový dialog, který čeká na potvrzení správnosti nastavení, jinak navrátí předchozí stav rozlišení. Nastavení nočních barev se umí přizpůsobit dané geolokaci, takže se teplota barev snižuje dle noční periody podle toho, kde ve světě se právě nacházíte. V nabídce Bluetooth je možné určit, zda po spuštění systému má být Bluetooth zapnuté, vypnuté nebo podle stavu z minula. Také bylo vylepšeno vyhledávání ve volbách nastavení díky doplnění klíčových slov.

Nastavení času aktivace nočních barev Nastavení času aktivace nočních barev

Spouštěč aplikací Kickoff

Na výchozím spouštěči aplikací v prostředí Plasma byl odveden kus práce s ohledem na zlepšení jeho rychlosti a jednoduchosti používání. Nově je také vybaven tlačítkem špendlíku, kterým je možné ponechat Kickoff připnutý, tedy otevřený. Vedle špendlíku také přibylo tlačítko s možnostmi konfigurace, po jehož aktivaci lze zvolit řazení aplikací v seznamu nebo umístění do mřížky. Také je zde možné upravit volby zobrazených tlačítek napájení nebo sezení. Kickoff se nyní lépe ovládá dotykem.

Upravený spouštěč aplikací Kickoff Upravený spouštěč aplikací Kickoff

Systémová lišta

V systémové liště jsou obvykle umístěny základní informační prvky a oznámení. Jedním z těchto prvků je schránka, která obdržela několik úprav. Nově si ve výchozím nastavení pamatuje 20 naposledy zkopírovaných položek a zároveň ignoruje výběr, který nebyl explicitně zkopírován. Položky ve schránce je možné smazat ze seznamu stiskem klávesy Delete. Do schránky si nově můžete také uložit text z oznámení stiskem kláves [Ctrl + C].

Systémová lišta a widget Schránka Systémová lišta a widget Schránka

Widget hlasitosti nyní rozlišuje mezi aplikacemi, které přehrávají nebo nahrávají zvuk. Widget přehrávače médií vždy zobrazuje obrázek alba a má rozostřené pozadí. Správu režimu napájení je možné provádět ve widgetu pro baterii a jas obrazovky, kde je na výběr úspora energie, vyvážený nebo výkonný profil. Propracován byl i widget síťových připojení, v němž přibyly další informace o spojení a další související nastavení.

Podpora Waylandu

Komunita KDE se snaží o plně funkční prostředí ve Waylandu. V tomto vydání najdeme novinky implementující funkce pro prostředí dotykových obrazovek. Přibyla animace otočení obrazovky a při vstupu do dotykového režimu Waylandu dojde ke zvětšení písma a ikon v systémové liště. Podpora Waylandu je důležitá, ale v mezičase probíhají práce i na XWaylandu, jejichž výsledkem je podpora vkládání objektů ze schránky stiskem prostředního tlačítka myši, případně metodou přetažení.

Ostatní novinky

  • Aplikace Discover pro správu softwaru v prostředí Plasma se rychleji načítá a umožňuje spuštění instalace bez nutnosti otevírat podrobnosti o dané aplikaci.

  • U konfigurace s více monitory je zajištěno udržení rozložení obrazovek napříč sezeními v X11 a Waylandu.

  • DrKonqi, aplikace pro zpětnou vazbu, je vybavena zvláštním varováním, pokud nastane chyba u aplikace, která již není v současnosti udržována.

  • Ve výchozím nastavení bylo skryto tlačítko otazníku, které se nacházelo v titulku dialogů a systémových nastavení.

  • Pokud je uživatelský účet bez hesla, nově u něj není v přihlašovacím dialogu zobrazeno pole pro zadání hesla.

  • Celková stabilita systému byla vylepšena díky aktivnímu hledání chyb.

Celkový pohled na plochu Plasma 5.23 Celkový pohled na plochu Plasma 5.23

Závěr

V rámci výročního vydání prostředí KDE Plasma bylo odhaleno několik vylepšení, která si snadno můžeme osahat díky na míru ušité distribuci KDE Neon. Ta je nabízena ke stažení přímo na stránkách projektu. Projekt KDE se kromě vývoje Plasmy věnuje přípravě mobilní verze tohoto oblíbeného pracovního prostředí pod názvem Plasma Mobile a také v rámci KDE aplikací vývoji různého softwaru, který si můžete nainstalovat bez ohledu na prostředí, které používáte, a některé z nich dokonce nainstalujete i na Windows nebo macOS.

Prostředí KDE opět ukazuje jak moderní směr vývoje, tak i možnosti přizpůsobení podle potřeb uživatele. Již nyní se můžete těšit na další vydání Plasmy, které by mělo nastat v únoru 2022.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach KDE vydává ke svému 25. výročí Plasmu 5.23
Petr Valach 19. 10. 2021, 22:06:30
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se kolegovi Papežovi, že jsem ho v redakčním systému nepřehodil jako autora článku a nevšiml si toho.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že v práci spravuji servery s MS Windows, baví mě poznávat GNU/Linux. Používám hlavně openSUSE a zapojil jsem se do komunity překladatelů.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog