přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nextcloud 14: Příjemná evoluce

Nextcloud 14: Příjemná evoluce

nextcloud_logo_sendinblue.png

Po sedmi měsících čekání jsme se dočkali další aktualizace Nextcloudu. Tato aktualizace s sebou přinesla vylepšené zabezpečení, funkce pro spolupráci a další zajímavé novinky. Pojďme se na ně podívat.


Na úvod je vhodné Nextcloud trochu představit, i když jej nepochybně řada čtenářů zná. Nextcloud je tu s námi od dubna roku 2016, kdy vznikl jako fork dnes již ne tolik populárního ownCloudu. Hlavní důvod pro vznik Nextcloudu byl nesoulad mezi vývojáři ownCloudu, protože ownCloud byl velmi často používán k obchodním účelům, a to se některým vývojářům nelíbilo. Dnes se dá říct, že Nextcloud již ownCloud ve všem překonal, který tak není důvod používat.

Zpět k novinkám. První z nich je ověření videem. Když sdílíte vaše soubory a dokumenty s ostatními uživateli na internetu, vždy je tu šance, že se to někdo jiný dozví. V Nextcloudu 14 proto můžete použít další cestu pro sdílení hesla k těmto souborům, a to pomocí videohovoru. Jako při jiných způsobech ověřování tu existuje určité nebezpečí, přesto se jedná asi o nejbezpečnější dostupnou možnost.

Gateway je nový poskytovatel dvoufázového ověřování, který umožňuje svým uživatelům použít bezpečnostní zprávy SMS, Signal a Telegram jako druhý faktor pro zajištění ověření. Díky Gateway se již nebudete muset spoléhat pouze na vaše heslo.

Nextcloud velmi dobře umožňuje upravovat a komentovat sdílené soubory. Pokud teď nyní omylem odstraníte soubor, který jste sdíleli, můžete jej snadno obnovit. Vaše soubory můžete sdílet se skupinami na jiných serverech Nextcloudu pomocí federace.

Novinek se dočkala skupinová komunikace, která je pro Nextcloud velmi důležitá. Například se nyní můžete připojit k videohovoru bez webkamery nebo mikrofonu, můžete se účastnit více hovorů ve více kartách webového prohlížeče najednou. Chat lze použít bez kamery nebo mikrofonu, účastníci chatu mohou být uvedeni v chatu a můžete si zobrazit počet nepřečtených zpráv. Zde by se našlo ještě mnoho drobných novinek, ale nejlepší je bude vyzkoušet osobně, protože právě tak je nejvíce oceníte.

Pokud jste administrátorem, určitě vás potěší snadnější správa serverů. Nástroje pro správu systému byly značně vylepšeny a celkově bylo vše optimalizovánu pro podporu většího počtu uživatelů. Aktualizace nyní budou snadnější, aktualizační program správcům ukáže změny provedené při aktualizaci a zjistí dostupné aktualizace nainstalovaných aplikací.

Pokud jste měli potíže se zákony o ochraně osobních údajů, tak určitě přejděte na novou verzi. Nextcloud  14 je totiž plně v souladu s GDPR.

Všechny jmenované novinky jsou určitě zajímavé, a to je jejich výčet mnohem delší. Pokud vás zaujaly, můžete si Nextcloud 14 stáhnout přímo z webu, nebo si počkat na novou verzi ve vaší distribuci, která by se v ní měla objevit zanedlouho.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Příspěvky

Lukáš Jelínek Nextcloud 14: příjemná evoluce
Lukáš Jelínek 19. 09. 2018, 21:30:43
Odpovědět  Odkaz 
Rád bych přešel z ownCloud na Nextcloud, ale nijak jednoduše to nejde. Poctivě jsem OC postupně zaktualizoval až na verzi, která umožňovala přechod na NC. Jenže při přechodu zmizely například všechny kontakty a události, navíc v NC pořád ještě nejsou některé pluginy, které používám (např. ownNote). Asi jedinou možností bude, nainstalovat NC načisto na nové místo, data vyexportovat z OC a naimportovat do NC. A nechat OC ještě nějakou dobu v provozu kvůli existujícím odkazovým sdílením.
Nextcloud 14: Příjemná evoluce
Vlado 8. 10. 2018, 21:56:47
Odpovědět  Odkaz 
Môj príbeh je podobný až na to, že aktualizáciami ownCloudu som si úplne rozbil databázu tak, že nebola možnosť vrátiť sa späť.
Nakoniec som začal nanovo, samozrejme už na Nextcloud, preniesol som jedine userov. Teraz som na verzii 13.0.6 a som spokojný. Nextcloud prežil aj migráciu z FreeBSD na Gentoo. Urobil som si trošku zvláštnu inštaláciu: nginx beží v kontaineri na Turris Omnia (nginx v kontajneri robí aj proxy pre ostatné weby), php-fpm je na dátovom úložisku a spolu to ku podivu funguje veľmi dobre a spoľahlivo. Samozrejme nginx kontajner vidí na nextcloud priečinok, na dáta nepotrebuje mať dosah, tie riadi php-fm.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...