přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový superpočítač Karolina

Nový superpočítač Karolina

IT4Innovation

V superpočítačovém centru IT4Innovations připravují nový superpočítač, který se stane jedním z nejvýkonnějším v Evropě. Dostal jméno Karolina. 


Superpočítač Karolina, dodaný americkou firmou Hewlett Packard Enterprises, dostal jméno Karolina. Stalo se tak v rámci veřejné soutěže, kterou v říjnu vyhlásilo národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě. Během dvou měsíců se sešlo 5114 návrhů od 2000 korespondentů, z nichž bylo vybráno jméno Karolina. Podobně jako další názvy superpočítačů (Anselm, Barbora, Salomon) se jméno vztahuje k tradici hornictví na Ostravsku. Konkrétně název Karolina nese jeden z dolů v Ostravsko-karvinském revíru a někdejší koksovna v Ostravě.

Instalace superpočítače Karolina (it4i.cz/infrastruktura/karolina) Instalace superpočítače Karolina (it4i.cz/infrastruktura/karolina)

Superpočítač Karolina bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 PFlops/s, čímž se stane nejvýkonnějším superpočítačem v České republice, 10. nejvýkonnějším v Evropě a 50. na světě. Superpočítač se bude skládat ze šesti hlavních částí, z nichž nejpodstatnější je univerzální část, určená pro tradiční numerické simulace (ta je tvořena ze 720 serverů s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlops/s). Zajištěna je vysokorychlostní síť s rychlostí 200 GB/ a také rychlé datové úložiště s kapacitou 1 PB s možností ukládání až 1 TB/s. Takto vysoká rychlost se využije zejména při simulacích a výpočtech umělé inteligence.

Instalace Karoliny v prostorách Vysoké školy báňské právě probíhá a měla by být dokončena v polovině tohoto roku. Provoz superpočítače se plánuje do roku 2025.

Informaci o novém jménu pro superpočítač Karolina přinesl časopis SystemOnline. Bližší informace o Karolině najdete na stránce IT4I.cz.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station