přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenSUSE Leap 15.3 prichádza s aktualizáciami

OpenSUSE Leap 15.3 prichádza s aktualizáciami

suse.png

Posledná stabilná verzia distribúcie openSUSE Leap 15.3 prináša užívateľom aktualizácie softvérových balíčkov. Zároveň sa edícia openSUSE Leap opäť posúva bližšie ku nadväznosti na SUSE Linux Enterprise.


Očakávané vydanie novej verzie distribúcie openSUSE Leap 15.3 prišlo tento týždeň s novinkami, aktualizáciami softvérových balíčkov a predĺžením podpory. Jednou z dôležitých zmien je upravený proces zostavovania systému, ktorý v prípade verzie 15.3 pozostáva už nie len z využitia komponentov SUSE Linux Enterprise SP3 vo formáte zdrojového kódu, ale priamo z rovnakých binárnych súborov softvérových balíčkov. Edícia openSUSE Leap sa tak podľa plánov vývojárov úspešne posúva bližšie ku vývoju SLE. Zároveň tento krok zjednodušuje proces migrácie medzi týmito dvoma distribúciami.

leap153_01.png


Užívatelia majú dostupné aktualizácie desktopových prostredí, akými sú napríklad Xfce 4.16, KDE Plasma 5.18 LTS či GNOME 3.34. V prípade prostredia KDE Plasma bola nakoniec definitívne opustená podpora starších verzií KDE 4 a knižníc Qt4. Novinkou je podobne aj správca balíčkov DNF 4.7 či jadro Linux 5.3.18. Zaujímavosťou je určite tiež zlepšenie podpory zariadení Raspberry Pi 4 a Raspberry Pi 400, či nová podpora serverov IBM Z a LinuxONE s390x.

leap153_02.png


Podpora predošlej verzie openSUSE Leap 15.2 sa končí v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a preto sa užívateľom odporúča vykonať upgrade systému na verziu 15.3 s podporou predbežne na osemnásť mesiacov, vrátane dostupnosti potrebných aktualizácií v budúcnosti.

Správa ku vydaniu openSUSE Leap 15.3 bola uverejnená s prehľadom všetkých podrobností na stránkach news.opensuse.org.

Nahoru

Příspěvky

OpenSUSE Leap 15.3 prichádza s aktualizáciami
Daniel 3. 06. 2021, 18:13:55
Odpovědět  Odkaz 
Jedna z nejdůležitějších změn je podpora nové glibc, kdy se starou se začal objevovat 3rd party software, který na Leap 15.2 nefungoval

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Jak ovládnout kamery v chytrém městě? Přihlaste se na webinář 24. června

MilestoneMěsta se plní dohledovými kamerami. Jen v Praze jich bylo dle údajů z roku 2019 něco přes 2 800. Instalují se za účelem zajištění bezpečnosti občanů, plynulosti dopravy i jako senzory, které pomáhají monitorovat životní prostředí.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »