přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation

Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation

Richard_Stallman_100.jpg

Richard Stallman, zakladatel a prezident Free Software Foundation, vizionář a člen správní rady nadace, byl donucen rezignovat na své funkce poté, co se zapojil do kauzy Epstein. K tomuto kroku se rozhodl po kampani, která byla na jeho adresu směřována, poté, co se rozhodl se ke kauze Epstein vyjádřit.


Causa Epstein

Případ Jeffrey Epsteina nyní hýbe Spojenými státy. Jeffrey Epstein byl americký byznysman, miliardář a finančník. Provozoval eskortní služby pro bohatou klientelu, mj. i s nezletilými dívkami. Byl obviněn z obchodování s lidmi a v cele spáchal sebevraždu.

Jednou z Epsteinových obětí měla být Virginia Giuffre, rozená Roberts. Ta prohlásila, že jí jako sedmnáctileté bylo nařízeno mít sex s Marvinem Lee Minskym na soukromém ostrově Jeffreyho Epsteina. Minsky pracoval jako počítačový vědec na MIT, kde založil laboratoř umělé inteligence. Virginia Giuffre se svým svědectvím přišla po Minskyho smrti v roce 2016, tedy v době, kdy se již nemohl bránit. Vdova po Minskym Gloria Rudish však odmítla, že by Minsky měl sex s jakoukoliv ženou v Epsteinově rezidenci. Proti Minskymu nebylo dosud zahájeno žádné řízení.

Na scénu přichází Richard Stallman

Osobu Richarda Stallmana jistě netřeba dlouze představovat. V roce 1983 založil hnutí svobodného softwaru, stal se jeho prezidentem a členem rady. Je autorem několika aplikací pod GNU licencí, např. Emacs. Za největší úspěch lze považovat přijetí GPL licence Linuxem. Ve svých 66 letech pracuje na MIT jako počítačový inženýr.

Stallman se rozhodl vyjádřit k obvinění svého kolegy Virginií Giuffre. Ve svém dopise, adresovanému jednomu z počítačových inženýrů, se zaměřil se především na význam pojmu „útok“. Píše:

Slovo „napadení“ předpokládá, že použil sílu nebo násilí určitým způsobem, ale samotný článek nic takového neříká.

Jen že měli sex.

Dokážeme si představit mnoho scénářů, ale nejpravděpodobnější je ten, že se mu prezentovala jako zcela ochotná. Pokud by k aktu byla donucena Epsteinem, měl by tento  všechny důvody k tomu, aby ji přiměl případ ukrýt před většinou svých spolupracovníků.

Z různých příkladů obvinění z inflace jsem dospěl k závěru, že je naprosto nesprávné používat v obvinění termín „sexuální napadení“.

Jakékoliv chování, které chcete hodnotit, byste měli popsat výstižným termínem, aby se zamezilo morálním nejasnostem ohledně povahy kritiky.

Ačkoliv tedy Stallman neschvaloval údajný útok, jen žádal správné pojmenování věcí, vzedmula se proti němu kampaň za jeho odvolání z funkcí. Tuto kampaň Stallman neunesl, a tak se rozhodl rezignovat na funkci prezidenta nadace FSF a člena správní rady nadace. Stalo se tak 16. 9. 2019.

Bližší informace o případu přináší věstník itsfoss.com.

Foto - autor: Anders Brenna, CC BY 3.0 no, Odkaz

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Příspěvky

Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation
Lubomír Čevela 27. 09. 2019, 10:19:03
Odpovědět  Odkaz 
Účinnost podobných kampaní mě děsí. Stačí sehnat dostatek lidí, hodně "nahlas křičet" a "zlikvidujete" téměř kohokoli. Bylo by dobré obrátit tuto kampaň proti jejím organizátorům a přivést je k zodpovědnosti. Někteří lidé by si měli uvědomit, že není jenom svoboda projevu, ale také svoboda po projevu.
Petr Valach Re: Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation
Petr Valach 28. 09. 2019, 21:58:48
Odpovědět  Odkaz 
V článku to není uvedeno, abychom zachovali nestrannost a objektivitu. Za sebe ale říkám, že s vámi jednoznačně souhlasím. Celá kauza mi přijde ujetá a několika lidem posloužila k léčení jejich vlastních osobních a psychologických issues.
Lukáš Jelínek Re: Re: Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation
Lukáš Jelínek 1. 10. 2019, 17:21:56
Odpovědět  Odkaz 
Kdysi už něco takového hrozilo i Linusi Torvaldsovi, naštěstí to neeskalovalo: https://www.linuxexpres.cz/novinky/linus-torvalds-odmitl-politicky-korektni-mluvu

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz