přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rozšíření open source ve veřejné správě je u nás teoreticky preferované

Rozšíření open source ve veřejné správě je u nás teoreticky preferované

FOTO_1.png

V Poslanecké sněmovně se konal 1. ročník konference "Digitalizace veřejné správy s využitím open source řešení v zemích V4". Tématem konference bylo zapojení open-source řešení ve státní správě v České republice a srovnání s dalšími zeměmi V4.


Proč jsme u nás k zavádění open source řešení ve veřejné správě tak zdrženliví? Ujíždí České republice vlak v oblasti IT a digitalizace veřejné správy? Jak daleko jsou v této oblasti naši sousedé, členové V4? Nejen na tyto otázky slyšeli odpovědi účastníci 1. ročníku konference „Digitalizace veřejné správy s využitím open source řešení v zemích V4“, která se uskutečnila v Poslanecké sněmovně.

„Open source je stále obestřen mýty a nepřesnými informacemi, přesto, že je nedílnou součástí IT byznysu a digitalizace veřejné správy, která je součástí vládního strategického dokumentu Digitální Česko,“ řekl poslanec Robert Králíček (ANO), místopředseda podvýboru pro e-Government a dodal: „Jedním z cílů tohoto dokumentu je také rozšíření open source řešení a proto jsme společně s Open-source Aliancí uspořádali tuto konferenci, abychom s kolegy ze zemí V4 sdíleli zkušenosti, diskutovali o open source technologiích a ukázali, jak dokážou být efektivní.“

O tom, že open source je dobrá věc, která by se měla daleko více využívat, hovořil také Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci ČR: „Právo občana na digitální službu hodně souvisí s open source, který může zjednodušit hodně věcí. Plánujeme, aby v portálu občana vznikla dlaždice, která by v ideálním případě byla open sourcová, na které bychom mohli stavět jednotlivé služby.“ A jako konkrétní příklad uvedl spisovou službu.

Nejslabší místo v celém procesu digitalizace vidí vládní zmocněnec ve výběrových řízeních. „Je to hlavně o tom, abychom správně vypsali výběrové řízení. Když ho správně vypíšeme, s tím že nechceme vlastnit ten zdrojový kód, že tedy nemusí být výlučně náš, ale chceme ho obohacovat, chceme dál na něm pracovat, chceme ho dál využívat, tak se na druhé straně musí objevit dodavatelé, kteří jsou schopni nám takové řešení nabídnout. Zkrátka cestou k zavádění open sourcu je zlepšení zadávání těchto zakázek.“ „Často zmiňovaným problémem IT zakázek jsou také finance. Open source řešení může být právě jedním z efektivních nástrojů, jak tento problém eliminovat. A může být i tím, kdo vrátí IT zakázkám jakousi důvěryhodnost,“ doplnil poslanec Robert Králíček.

„Poprvé jsem slyšel vládního zmocněnce velmi konkrétně mluvit o roli open source v rámci strategie, kterou on se svým týmem připravuje v rámci Digitálního Česka. Velmi si vážím jeho podpory směrem k aktivitám Aliance, kterou jsme od Vladimíra Dzurilly slyšeli. Chceme ukázat, že digitalizace prostřednictvím open-source řešení je směr, de facto trend, který dnes zástupci zemí V4 svými vystoupeními potvrdili. Na rozdíl od ostatních nezneužíváme totiž téma digitalizace jen pro naše zviditelnění, uvolněním prvních produktů dokážeme, že to myslíme s naší strategií vážně,“ konstatoval Tomáš Knížek, člen dozorčí rady Open-source Aliance.

Srovnání se sousedy

Ze zemí V4 je v zavádění open source řešení nejdál Slovensko. Snahou našich sousedů je převést na open source minimálně 40 procent systémů ve veřejné správě. V Polsku zřídili ministerstvo digitálních věcí, které má jednodušší komunikaci s dalšími ministerstvy a úřady a v Maďarsku mají propracovanou a jasně stanovenou odpovědnost za jednotlivé dílčí cíle. Posunout dál Českou republiku chce svými aktivitami také Open-source Aliance. Intenzivně pracuje na vytvoření pravidel pro zavádění otevřených řešení, což bude mít v konečném důsledku pozitivní dopad na využitelnost systémů, transparentnost jejich výběru a rozvoje a v řadě případů i na výdaje s tím spojené. Členové z řad aliance uvolní systémy, které budou podporovat výkon spisové služby a e-fakturaci. Zároveň se chtějí zapojit do činnosti pracovní skupiny v rámci strategie Digitální Česko. Návrh na její zřízení pod Radou vlády pro informační společnost (RVIS) jednomyslně schválil podvýbor pro e-Government Poslanecké sněmovny.

Poslanec Robert Králíček, místopředseda podvýboru pro e-Government Poslanec Robert Králíček, místopředseda podvýboru pro e-Government

Úvodní foto: Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci ČR
Foto - zdroj: Open-source AlianceNahoru

(Jako ve škole)
 

Příspěvky

Rozšíření open source ve veřejné správě je u nás teoreticky preferované
jirka 14. 02. 2020, 15:05:40
Odpovědět  Odkaz 
z OSS je slabý vývar pro zadavatele, to IT na MS platformě je jiné kafe.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »