přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 20.04 LTS "Focal Fossa" bolo vydané

Ubuntu 20.04 LTS "Focal Fossa" bolo vydané

Ubuntu.jpg

Dlho očakávané vydanie distribúcie Ubuntu 20.04 s dlhodobou podporou bolo predstavené užívateľom. Nové Ubuntu s kódovým označením "Focal Fossa" a jeho edície pre ďalšie desktopové prostredia si tak môžete stiahnuť už dnes.


Ubuntu 20.04 "Focal Fossa" s dlhodobou podporou bolo vydané podľa predbežných plánov bez oneskorenia. Spolu s týmto vydaním prichádzajú ako vždy aj nové verzie odvodených distribúcií pre rôzne desktopové prostredia, akými sú napríklad Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu a ďalšie. Poprednými novinkami tejto verzie Ubuntu sú aktualizácie softvérových balíčkov a jadra Linuxu, zlepšenie rýchlosti systému a procesu inštalácie, či žiadané vylepšenia vzhľadu užívateľského prostredia.

ubuntufossa_02.png


V porovnaní s predchádzajúcimi verziami by ste mali postrehnúť predovšetkým zlepšenie výkonu, pričom nová verzia jadra Linuxu 5.4 zabezpečí podporu veľkej časti nového hardvéru. Táto konkrétna verzia jadra bola vybraná práve kvôli svojej stabilite s prihliadnutím na jej dlhodobú podporu. Desktopové prostredie GNOME bolo aktualizované na novšiu verziu 3.36 spolu s ďalšími softvérovými balíčkami. Čo sa týka vzhľadu užívateľského prostredia, vyzdvihnúť treba tému vzhľadu Yaru, ktorá je najnovšie dostupná aj v tmavej škále farieb podľa požiadaviek užívateľov. Zlepšenia prišli aj v oblasti podpory súborových systémov a to konkrétne v prípadoch ZFS a exFAT-u.

ubuntufossa_03.png


Hoci nové Ubuntu opúšťa zastaranú verziu Pythonu 2, posledná verzia tejto vetvy Python 2.7 je stále dostupná v archívoch distribúcie. Vývojári pristúpili ku tomuto riešeniu po odozve komunity užívateľov. V prípade serverov sú dobrou správou aktualizácie softvérových balíčkov PHP 7.4, Postgres 12, MySQL 8 či nová verzia OpenSSH.

Ubuntu 20.04 LTS si môžete stiahnuť štandardne v podobe ISO súboru zo stránok distribúcie, poprípade je pre užívateľov dostupný upgrade z verzií Ubuntu 18.04 alebo 19.10. Veľkosť aktualizácie by v tomto prípade nemala presiahnuť objem 2 GB a Ubuntu má práve pre tento účel samostatný nástroj s grafickým rozhraním.

ubuntufossa_01.png


Podpora tejto verzie Ubuntu bude trvať až päť rokov, s možnosťou jej plateného predĺženia až do roku 2030. Správu ku vydaniu môžete nájsť na blogu distribúcie ubuntu.com/blog. Viac podrobná správa s inštrukciami na stiahnutie či vykonanie upgradu je dostupná ku nahliadnutiu na adrese lists.ubuntu.com.

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu 20.04 LTS "Focal Fossa" bolo vydané
Wrunx 6. 10. 2020, 21:05:56
Odpovědět  Odkaz 
No, po půl roce trápení s 20.04 mi ruply nervy a letěla do pryč a vracím se k 18.04. Ach jo. Doslova zářný příklad hesla "inovací k degradaci". Tak snad jiní budou mít více štěstí.
Re: Ubuntu 20.04 LTS "Focal Fossa" bolo vydané...
Wrunx 15. 11. 2020, 18:56:45
Odpovědět  Odkaz 
Jo, a ještě je to trošku OT, ale po dalším měsíci letěl do pryč i vynález jménem snap. Takovou zhovadilost jsem už dlouho neviděl.
Kdysi byly "standalone" programy. Kam se vrazily, tam fungovaly. Pak se začaly dělat "standalone" instalace. Kam se to rozbalilo, vč. knihoven, tam to fungovalo. Jenže líný aparátčíci chtěli "výhodné společné knihovny" aby je mohl snadno využívat každý, a tak vznikly systémové knihovny, které byly skvělé do chvíle, než je někdo "opravil" a tím přestaly s dřívějšími programy spolupracovat, o přenositelnosti na jiný systém nemluvě. Tak aby se zavedla "přenositelnost", vymyslela nějaká chytrá hlava snap - místo toho, aby se k@rva vrátili k osvědčenému standalone módu který mělo třeba apple než přišel ten bazmek X. Kdepak! Takže jsem s hrůzou zjistil, že pro pár pitomých prográmků mám 500 tisíc souborů a adresářů snapu!! Děkuju pěkně nechci, konečně mi ruply nervy a letěl. Zlatá příkazová řádka, co instaluje bez těch snapovských h@vadin! Kristepane, nečekal jsem, že bych jako BFU, užívající nejraději GI, někdy něco takového napsal!! Kam ten linux, který jsem tak obdivoval, míří?!
Petr Valach Re: Re: Ubuntu 20.04 LTS "Focal Fossa" bolo vydané...
Petr Valach 15. 11. 2020, 19:28:05
Odpovědět  Odkaz 
Možná vás překvapím, ale na Mintu je snap zakázán...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: Xfce