přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 21.04 príde s jadrom Linux 5.10 LTS

Ubuntu 21.04 príde s jadrom Linux 5.10 LTS

ubuntu.png

Posledné správy z vývoja Ubuntu 21.04 potvrdili niektoré z doterajších predpokladov. Nové Ubuntu príde s jadrom Linux 5.10 LTS a desktopovým prostredím GNOME 3.38 na Waylande.


Ubuntu 21.04 s kódovým menom Hirsute Hippo vstúpilo tento týždeň do fázy vývoja feature freeze a pokračovať bude budúci mesiac s testovaním a následným vydaním beta verzie. Pripravované Ubuntu 21.04 by už teda nemali čakať žiadne veľké zmeny a zároveň sa potvrdilo niekoľko doterajších správ z vývoja.

Jednou z posledných zmien bola aktualizácia jadra Linux z verzie 5.8, ktoré je dostupné pre užívateľov aj v predošlých verziách Ubuntu 20.10 a najnovšie Ubuntu 20.04.2 LTS. Po niekoľkých týždňoch testov vývojári aktualizovali jadro na Linux 5.10 LTS s podporou až do konca roku 2022. Pre porovnanie, Ubuntu 21.04 bude mať oficiálnu podporu iba na deväť mesiacov, teda približne do konca februára (únoru) budúceho roku.

ubuntu2104_feb1.png


Ďalšia potvrdená správa sa týka desktopového prostredia, ktorým bude GNOME 3.38 na Waylande, hoci stále s dostupnosťou Xorg-u. Vývojári sa rozhodli odložiť prechod na GNOME 40 až do nasledujúcej verzie Ubuntu, najmä kvôli získaniu väčšieho množstva potrebného času na testovanie a zabezpečenie stability systému. Ubuntu 21.04 však príde aj s ďalšími aktualizovanými balíčkami, akými bude napríklad Python 3.9 alebo prekladače GCC 10.2.1 a LLVM 12.

Inštalačné obrazy určené výhradne na testovanie sú ako vždy dostupné na stiahnutie zo stránok cdimage.ubuntu.com. Uverejnený plán vývoja distribúcie Ubuntu 21.04 zatiaľ predpokladá vydanie jej stabilnej verzie už o dva mesiace.

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu 21.04 príde s jadrom Linux 5.10 LTS
Vladimír Čunát 26. 03. 2021, 18:19:52
Odpovědět  Odkaz 
Teď se zdá spíše že přijde s jádrem 5.11: https://packages.ubuntu.com/search?suite=hirsute&section=all&arch=any&keywords=linux-image-generic&searchon=names

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »