přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vychází Inkscape 1.0

Vychází Inkscape 1.0

Inkscape

Po třech letech vývoje je na světě nová verze oblíbeného vektorového editoru Inkscape. Konečně finální verze s označením 1.0 přináší doslova nálož novinek a vylepšení, které aplikaci posouvají velice výrazně do světa profesionálních vektorových editorů.  


Zásadní změnou, které si všimne každý uživatel, je dramatické zvýšení výkonu. To se týká hlavně práci s objekty, jež mají velký počet uzlů. Zlepšení výkonu je znát na strojích s Linuxem i Windows. Na Macu, kde je Inkscape stále v „preview“ režimu a podpora Inkscape pro Mac se bude zlepšovat, přišla s novou verzí alespoň lepší integrace do systému. Ta je ostatně vylepšena i v ostatních operačních systémech. Použití nejnovějších technologií v uživatelském rozhraní GtK+3 umožňuje podporu Inkscape na monitorech s vysokým rozlišením.

Změny v uživatelském rozhraní

Uživatele jistě potěší značné možnosti modifikace uživatelského rozhraní. Zvlášť lze vybrat motiv prostředí a motiv ikon. Doinstalovat lze též i vlastní motivy, nezávisle na systému. Prostředí může být tmavé po zaškrtnutí příslušného pole. Také je možné použít monochromatické ikony a vybrat barvu zobrazení těchto ikon.

Výběr motivu Výběr motivu

Nastavení zobrazení ikon Nastavení zobrazení ikon

V okně Předvolby lze nastavit klávesové zkratky dle libosti či vybrat z předvolených sad. Uživatelé, kteří jsou zvyklí například na CorelDraw, si nemusí zvykat na nové zkratky pro své oblíbené příkazy.

Nastavení klávesových zkratek Nastavení klávesových zkratek

Pořadí položek v panelu nástrojů bylo upraveno logičtějším způsobem.

Stránku lze nyní otáčet pomocí kolečka myši při stisknutých klávesách [Ctrl + Shift]. Stránka rotuje kolem osy na místě kurzoru. Do původní orientace se dostane po výběru položky Zobrazit | Orientace stránky | Obnovit rotaci.

Velice podstatná novinka se týká zobrazení kresby. Do nabídky Zobrazit byly přidány položky Režim rozděleného zobrazení a Režim rentgenu. První rozdělí pomocí vertikální či horizontální osy kresbu na dvě poloroviny. Jedna zobrazuje kresbu normálně, druhá v drátěném provedení. Osou lze přes kresbu pohybovat.

Režim rozděleného zobrazení Režim rozděleného zobrazení

Podobnou funkci má druhý režim s tím, že drátěný pohled se zobrazuje v oblasti pod kurzorem vymezené kruhem. Díky těmto režimům lze rychle zobrazit část kresby v drátěném pohledu a v případě, že se v kresbě nachází velké množství křivek, vybrat požadovanou.

Režim rentgenu Režim rentgenu

V dialogovém okně Vodítka přibylo tlačítko Duplikovat pro vytvoření duplikátu vodítka.

Dialogové okno Vodítka Dialogové okno Vodítka

Do kontextové nabídky byly přidány položky:

  • Skrýt vybrané objekty,

  • Odkrýt objekty níže,

  • Zamknout vybrané objekty,

  • Odemknout objekty pod.

Mřížku lze zarovnat vůči stránce na střed, na okraje či středové body stránky.

Možnosti nastavení mřížky Možnosti nastavení mřížky

Výchozí (nulový) bod osy Y je umístěn v levém horním okraji stránky a osa nabývá kladných hodnot směrem dolů (jak to odpovídá kódu SVG).

Živý editor cest

Podstatně byla změněna práce s živým editorem cest. Okno editoru získalo novou podobu – nyní jde o okno Výběr živých efektů cesty s výběrem funkcí, jež jsou reprezentovány v podobě ikon. Jejich rozložení v okně lze měnit pomocí tří tlačítek. Je možné přidat i další, experimentální, přepnutím přepínače Zobrazit experimentální. Efekty lze prohledávat pomocí vyhledávacího řádku v horní části okna. Klepnutím na zaškrtávací pole pod každou ikonou se zobrazí nabídka tří tlačítek. První po najetí zobrazuje stručnou informaci o použití efektu. Další v podobě hvězdičky umožňuje přidat efekt mezi oblíbený, třetí tlačítko slouží pro aplikování efektu na vybranou křivku. Pouze oblíbené položky lze poté zobrazit stisknutím tlačítka v podobě hvězdičky v horní části okna.

Přehled živých efektů cest Přehled živých efektů cest

Do živých efektů cest se přidaly další efekty, například Posun, PowerClip a PowerMask. Poslední dvě zmíněné fungují jen na cesty, u kterých byla aplikováno oříznutí, resp. maska.

Efekt Rohy (zaoblení/zkosení) svou funkcí (i názvem) odpovídá obdobnému nástroji, již léta používaném v CorelDRAW. Umožňuje zaoblit či zkosit hrany vybraných cest.

Rovněž pozoruhodným efektem je vytvoření elipsy z vybraných bodů.

Další změny

Export do PDF nyní zachovává odkazy a metadata v cílových PDF souborech (jsou tedy klikací).

Byly přidány nové palety a síťové výplně.

Pro nástroj Pero byla vytvořena podpora detekce přítlaku.

Inkscape migroval na Python 3. Většina rozšíření je nyní nepoužitelná.

To samozřejmě z novinek není vše. Navštivte stránku s přehledem poznámek k vydání, podívat se též můžete na zprávu o vydání a video s přehledem novinek.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.80 | Hodnotilo: 5
 

Příspěvky

Vychází Inkscape 1.0
Petr Ježek 26. 05. 2020, 13:28:30
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek, Inkscape bude brzy zpět na mém hlavním PC.
Vychází Inkscape 1.0
snl 27. 05. 2020, 11:25:07
Odpovědět  Odkaz 
Inkscape skutečně patří mezi to nejlepší co svět opensource nabízí.

Kdyby někdo měl zájem se dozvědět o tomto programu něco víc, tak jsem založil nový blog, kde budu v dané rubrice postupně rozebírat od základů jak tvořit grafiku v Inkscape.

http://mxlinux.blog.cz/rubrika/inkscape
Petr Valach Re: Vychází Inkscape 1.0
Petr Valach 27. 05. 2020, 12:30:48
Odpovědět  Odkaz 
Díky.
Což kdybyste články psal přímo pro LinuxEXPRES? Budete mít víc čtenářů a nějakou korunu.
Pište panu Grásgruberovi na adresu redakce@linuxexpres.cz.
Re: Re: Vychází Inkscape 1.0
snl 28. 05. 2020, 12:27:25
Odpovědět  Odkaz 
Btw. ten blog.cz na kterém aktuálně realizuji své grafomanské potřeby - to je "případ"

Oni mají problémy se spamem - tak to řeší tím způsobem že zablokují všechny blogy, kde jsou nějaké odkazy :D

Když jim dochází prostor na serveru nebo co, tak promažou starší grafiku uživatelů, nebo převedou PNG soubory do JPG, pak se lidi diví, že mají najednou bílý pozadí místo průhlednýho :D

Jedou stále přes "obyčejné" http, takže když mi někdo napíše komentář, tak mu prohlížeč zahlásí "nezabezpečené spojení" a ten člověk si myslí, že mu posílám nějakýho vira... :D

Prostě komedie - oni mají obrovský "lidský potenciál", co by jim mohli závidět všechny reklamní agentury a šmíráci všecho druhu a úplně na to ...

Aktuálně blog.cz vlastní Nova... Kupte to, mohl by to být zlatý důl :D
Vychází Inkscape 1.0
snl 27. 05. 2020, 15:47:45
Odpovědět  Odkaz 
Díky za nabídku, budu o tom uvažovat. Zatím se potřebuji trochu víc zorientovat v tom světě linuxů.

O Inkscape toho vím (neskromně bych řekl) docela dost.

Zatím spíš bojuji s tou platformou blog.cz, což není úplně ideální systém - svět se tam zastavil tak nějakých 10 let zpátky :D Takže k nim ještě nedorazilo např. HTTPS.

Ale jako takový začátek to myslím docela ujde...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...