přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vychází Inkscape 1.0

Vychází Inkscape 1.0

Inkscape

Po třech letech vývoje je na světě nová verze oblíbeného vektorového editoru Inkscape. Konečně finální verze s označením 1.0 přináší doslova nálož novinek a vylepšení, které aplikaci posouvají velice výrazně do světa profesionálních vektorových editorů.  


Zásadní změnou, které si všimne každý uživatel, je dramatické zvýšení výkonu. To se týká hlavně práci s objekty, jež mají velký počet uzlů. Zlepšení výkonu je znát na strojích s Linuxem i Windows. Na Macu, kde je Inkscape stále v „preview“ režimu a podpora Inkscape pro Mac se bude zlepšovat, přišla s novou verzí alespoň lepší integrace do systému. Ta je ostatně vylepšena i v ostatních operačních systémech. Použití nejnovějších technologií v uživatelském rozhraní GtK+3 umožňuje podporu Inkscape na monitorech s vysokým rozlišením.

Změny v uživatelském rozhraní

Uživatele jistě potěší značné možnosti modifikace uživatelského rozhraní. Zvlášť lze vybrat motiv prostředí a motiv ikon. Doinstalovat lze též i vlastní motivy, nezávisle na systému. Prostředí může být tmavé po zaškrtnutí příslušného pole. Také je možné použít monochromatické ikony a vybrat barvu zobrazení těchto ikon.

Výběr motivu Výběr motivu

Nastavení zobrazení ikon Nastavení zobrazení ikon

V okně Předvolby lze nastavit klávesové zkratky dle libosti či vybrat z předvolených sad. Uživatelé, kteří jsou zvyklí například na CorelDraw, si nemusí zvykat na nové zkratky pro své oblíbené příkazy.

Nastavení klávesových zkratek Nastavení klávesových zkratek

Pořadí položek v panelu nástrojů bylo upraveno logičtějším způsobem.

Stránku lze nyní otáčet pomocí kolečka myši při stisknutých klávesách [Ctrl + Shift]. Stránka rotuje kolem osy na místě kurzoru. Do původní orientace se dostane po výběru položky Zobrazit | Orientace stránky | Obnovit rotaci.

Velice podstatná novinka se týká zobrazení kresby. Do nabídky Zobrazit byly přidány položky Režim rozděleného zobrazení a Režim rentgenu. První rozdělí pomocí vertikální či horizontální osy kresbu na dvě poloroviny. Jedna zobrazuje kresbu normálně, druhá v drátěném provedení. Osou lze přes kresbu pohybovat.

Režim rozděleného zobrazení Režim rozděleného zobrazení

Podobnou funkci má druhý režim s tím, že drátěný pohled se zobrazuje v oblasti pod kurzorem vymezené kruhem. Díky těmto režimům lze rychle zobrazit část kresby v drátěném pohledu a v případě, že se v kresbě nachází velké množství křivek, vybrat požadovanou.

Režim rentgenu Režim rentgenu

V dialogovém okně Vodítka přibylo tlačítko Duplikovat pro vytvoření duplikátu vodítka.

Dialogové okno Vodítka Dialogové okno Vodítka

Do kontextové nabídky byly přidány položky:

  • Skrýt vybrané objekty,

  • Odkrýt objekty níže,

  • Zamknout vybrané objekty,

  • Odemknout objekty pod.

Mřížku lze zarovnat vůči stránce na střed, na okraje či středové body stránky.

Možnosti nastavení mřížky Možnosti nastavení mřížky

Výchozí (nulový) bod osy Y je umístěn v levém horním okraji stránky a osa nabývá kladných hodnot směrem dolů (jak to odpovídá kódu SVG).

Živý editor cest

Podstatně byla změněna práce s živým editorem cest. Okno editoru získalo novou podobu – nyní jde o okno Výběr živých efektů cesty s výběrem funkcí, jež jsou reprezentovány v podobě ikon. Jejich rozložení v okně lze měnit pomocí tří tlačítek. Je možné přidat i další, experimentální, přepnutím přepínače Zobrazit experimentální. Efekty lze prohledávat pomocí vyhledávacího řádku v horní části okna. Klepnutím na zaškrtávací pole pod každou ikonou se zobrazí nabídka tří tlačítek. První po najetí zobrazuje stručnou informaci o použití efektu. Další v podobě hvězdičky umožňuje přidat efekt mezi oblíbený, třetí tlačítko slouží pro aplikování efektu na vybranou křivku. Pouze oblíbené položky lze poté zobrazit stisknutím tlačítka v podobě hvězdičky v horní části okna.

Přehled živých efektů cest Přehled živých efektů cest

Do živých efektů cest se přidaly další efekty, například Posun, PowerClip a PowerMask. Poslední dvě zmíněné fungují jen na cesty, u kterých byla aplikováno oříznutí, resp. maska.

Efekt Rohy (zaoblení/zkosení) svou funkcí (i názvem) odpovídá obdobnému nástroji, již léta používaném v CorelDRAW. Umožňuje zaoblit či zkosit hrany vybraných cest.

Rovněž pozoruhodným efektem je vytvoření elipsy z vybraných bodů.

Další změny

Export do PDF nyní zachovává odkazy a metadata v cílových PDF souborech (jsou tedy klikací).

Byly přidány nové palety a síťové výplně.

Pro nástroj Pero byla vytvořena podpora detekce přítlaku.

Inkscape migroval na Python 3. Většina rozšíření je nyní nepoužitelná.

To samozřejmě z novinek není vše. Navštivte stránku s přehledem poznámek k vydání, podívat se též můžete na zprávu o vydání a video s přehledem novinek.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.80 | Hodnotilo: 5
 

Příspěvky

Vychází Inkscape 1.0
Petr Ježek 26. 05. 2020, 13:28:30
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek, Inkscape bude brzy zpět na mém hlavním PC.
Vychází Inkscape 1.0
snl 27. 05. 2020, 11:25:07
Odpovědět  Odkaz 
Inkscape skutečně patří mezi to nejlepší co svět opensource nabízí.

Kdyby někdo měl zájem se dozvědět o tomto programu něco víc, tak jsem založil nový blog, kde budu v dané rubrice postupně rozebírat od základů jak tvořit grafiku v Inkscape.

http://mxlinux.blog.cz/rubrika/inkscape
Petr Valach Re: Vychází Inkscape 1.0
Petr Valach 27. 05. 2020, 12:30:48
Odpovědět  Odkaz 
Díky.
Což kdybyste články psal přímo pro LinuxEXPRES? Budete mít víc čtenářů a nějakou korunu.
Pište panu Grásgruberovi na adresu redakce@linuxexpres.cz.
Re: Re: Vychází Inkscape 1.0
snl 28. 05. 2020, 12:27:25
Odpovědět  Odkaz 
Btw. ten blog.cz na kterém aktuálně realizuji své grafomanské potřeby - to je "případ"

Oni mají problémy se spamem - tak to řeší tím způsobem že zablokují všechny blogy, kde jsou nějaké odkazy :D

Když jim dochází prostor na serveru nebo co, tak promažou starší grafiku uživatelů, nebo převedou PNG soubory do JPG, pak se lidi diví, že mají najednou bílý pozadí místo průhlednýho :D

Jedou stále přes "obyčejné" http, takže když mi někdo napíše komentář, tak mu prohlížeč zahlásí "nezabezpečené spojení" a ten člověk si myslí, že mu posílám nějakýho vira... :D

Prostě komedie - oni mají obrovský "lidský potenciál", co by jim mohli závidět všechny reklamní agentury a šmíráci všecho druhu a úplně na to ...

Aktuálně blog.cz vlastní Nova... Kupte to, mohl by to být zlatý důl :D
Vychází Inkscape 1.0
snl 27. 05. 2020, 15:47:45
Odpovědět  Odkaz 
Díky za nabídku, budu o tom uvažovat. Zatím se potřebuji trochu víc zorientovat v tom světě linuxů.

O Inkscape toho vím (neskromně bych řekl) docela dost.

Zatím spíš bojuji s tou platformou blog.cz, což není úplně ideální systém - svět se tam zastavil tak nějakých 10 let zpátky :D Takže k nim ještě nedorazilo např. HTTPS.

Ale jako takový začátek to myslím docela ujde...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog