přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vyšla aktualizace Firefox 75, chystá se Firefox 76

Dell - Latitude

Vyšla aktualizace Firefox 75, chystá se Firefox 76

Firefox

Ve stínu koronavirové krize byla počátkem dubna zveřejněna nová verze Firefoxu 75. Další verze Firefox 76 má být zveřejněna počátkem května 2020 a bude zaměřena na bezpečnost a multimédia. 


Nová verze oblíbeného internetového prohlížeče Firefox 75 vyšla počátkem dubna 2020. S ohledem na probíhající koronavirovou krizi byla ochuzena o některé nové funkce, které budou do Firefoxu implementovány v dalších verzích. Největší změny zaznamenal adresní řádek. Zde je jejich přehled:

  • Po kliknutí do adresního řádku se jako první zobrazí seznam top stránek,

  • zlepšuje čitelnost našeptávání výsledků vyhledávání,

  • jeho používání na menších obrazovkách bylo vylepšeno,

  • na Linuxu je nyní funkční označování částí URL adresy poklepáním.

Další změny jsou méně viditelné, ale rovněž potěší:

  • Firefox lze na Linuxu oficiálně nainstalovat jako Flatpak z Flathubu,

  • byla provedena příprava na vydání WebRenderu na laptopy s Windows 10 a GPU Intel, která sama o sobě vylepšuje grafický výkon,

  • pro firmy byla implementována podpora systémového úložiště certifikátů i na macOS,

  • firmy mají možnost vynechání domén z resolvování DNS přes TRR (Trusted Recursive Resolver) a DNS over HTTPS.

Firefox 76 a jeho novinky

Datum vydání Firefoxu 76 je stanoveno na 5. května 2020. Tato aktualizace bude obsahovat některé významné změny v zabezpečení a podpory multimédií.

Nejpodstatnější novinkou bude změněný systém správy hesel. Stávající umí ukládat hesla v zašifrované podobě a chránit je hlavním heslem. Tato funkcionalita zůstane zachována, přibude k ní ale i ochrana hesel i bez použití hlavního hesla v případě pokusu o zobrazení, změnu či zkopírování uloženého hesla. V takovém případě bude vyžadováno ověření na úrovni operačního systému.

Dojde-li k úniku vašich přihlašovacích údajů z nějakého serveru, bude se ve Firefoxu 76 zobrazovat varování nejen u serveru, u kterého došlo k úniku, ale i u všech ostatních, ve kterých používáte stejné heslo.

Ve Firefoxu 76 dojde k implementaci funkce, kterou disponuje doplněk HTTPS Everywhere (někteří ze čtenářů jej možná znají či dokonce používají). Toto rozšíření vynucuje šifrovaná připojení přes protokol https. Pokud daný server tento protokol nepodporuje, má neplatný certifikát atd., nebude možno spojení navázat přes protokol http. Tato funkce bude volitelná, v nastavení předvoleb bude pro aktivaci třeba předvolbu dom.security.https_only_mode přepnout na hodnotu true.

Od Firefoxu 71 lze promítání videí „vytáhnout“ z webové stránky a mít je zobrazené samostatně. Tomuto režimu se říká obraz v obraze. Ve Firefoxu 76 bude možno poklepáním tento režim zvětšit na celou obrazovku.

Ve Firefoxu 76 také přibude možnost ovládat multimédia pomocí hardwarových kláves. Jelikož však v Chromu tato funkce narážela na kolize, je volitelná a lze ji vypnout nastavením předvolby media.hardwaremediakeys.enabled na false.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2.63 | Hodnotilo: 178
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Dell - Latitude