přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bez systému / Linux

POINT.X (2018-19)

Bez systému / Linux

V kolonce operační systém se u mnoha prodejců můžete setkat s položkou "Bez systému / Linux".


reklama

Zhruba před dvěma lety mě jedna známá požádala o pomoc při výběru notebooku. Volba padla na robusní pohledný Fujitsu-Siemens V5535 s předinstalovaným Linuxem. Notebook byl u prodejce zařazen do kolonky "Bez systému / Linux". Doufal jsem, že pokud na přístroji poběží výrobcem předinstalovaná linuxová distribuce, poběží na něm také některá z mainstreamových. Po zapnutí následovalo překvapení. Na notebooku byla předinstalovaná pouze jakási komická konzolová parodie linuxové distribuce. Ani grafický adaptér SiS671, ani WiFi adaptér Atheros AR5007 v ní nebyly funkční. Vyzkoušel jsem v té době čerstvou verzi Ubuntu 8.04. Fungovala lépe, ale ani ona neuměla po čisté instalaci poskytnout použitelné rozlišení grafické karty a konektivitu WiFi. Ano, vše se dalo zvládnout, ale čtením diskuzních fór, stahováním ovladačů a zkoušením různých postupů jsem strávil více než dva večery. Utěšoval jsem se tím, že časová investice nebyla marná.

Nějakou dobu bylo vše v pořádku. Do té doby než si jednoho krásného dne známá stáhla bezpečnostní aktualizace a z věčných lovišť jí vzkázali, že ovladač od WiFi adaptéru dorazil v pořádku. Od té doby jsem kolotoč s nastavováním ovladačů zmiňovaného notebooku absolvoval celkem čtyřikrát. Ve chvilkách tichého zoufalství jsem si představoval poutavý obrazec na betonovém chodníku pod okny, tvořený součástmi uvedeného notebooku. Několikrát jsem nebyl dalek od jeho uskutečnění. Také jsem postupně zkoušel novější verze distribuce Ubuntu, ovšem pořád se stejným výsledkem. V současné době na notebooku zakotvila Mandriva 2010, která si s jeho hardware porozuměla přece jen o něco lépe.

Tato a další podobné příhody měl vedly k přijetí jednoduchých pravidel. Bude-li vybraný notebook u prodejce zařazen do kolonky „Bez systému / Linux“, bude u něj mnohem pravděpodobněji platit pouze to první. Nelze u něj čekat ani funkčnost danou od výrobce ani podporu prodejce. Prodejce, který takto nepřímo vyjadřuje Linux = bez systému si může být jistý, že u něj nenakoupím a pro výrobce platí totéž. Uvažuji, že pokud by toto pravidlo přijal každý příznivec Linuxu, bude výrobců a prodejců linuxových počítačů méně. Ale ti, kteří zůstanou, budou dodávat fungující linuxový počítač a ne habaďůru na zákazníka.

Neodpustím si dodatek. Linuxu jsem zůstal věrný. Druhý známý, na jehož počítač tento systém dosud nezavítal, ke mně pravidelně chodí se žádostmi o odvirování a reinkarnaci odumřelých Windows...

Nahoru

Příspěvky

Petr Šafařík Bez systému / Linux
Peťoš 5. 03. 2010, 18:07:16
Odpovědět  Odkaz 
No, nemohu s Tebou tak plně souhlasit. Spíše bych řekl, že se to odvíjí od kvality vlastního HW [čti značky]. Pravda, mnohdy si to zaplatíš, ale neřešíš takové zásadní věci... Víš, co mám já, Ivan... a všichni jedeme "out-of-box".
Lubomír Čevela Re:Bez systému / Linux
Lubomír Čevela 5. 03. 2010, 19:42:00
Odpovědět  Odkaz 
To nerozporuji. Já mám svůj základní pracovní nástroj téže značky. V textu mi šlo o něco jiného. Pokud výrobce získává obchodní výhodu před konkurencí pomocí Linuxu, měl by to s jeho podporou myslet vážně. Jinak poškozuje své zákazníky a ubližuje Linuxu. Mimochodem, ani ona nejmenovaná značka nemusí být vždy out-of-box, to platí až u modelů vyšší třídy. Mohl bych vyprávět o jednom notebooku R61 a o jeho zvukovce... Nejmenovaný výrobce, ale podporu Linuxu u uvedeného modelu nedeklaruje a proto je u něj vše v pořádku.
Ivan Bíbr Re:Re:Bez systému / Linux
bibri 9. 03. 2010, 22:47:37
Odpovědět  Odkaz 
>Pokud výrobce získává obchodní výhodu před konkurencí pomocí Linuxu, měl by to s jeho podporou myslet vážně.

Chyba! Jen málo výrobců bere toto jako obchodní výhodu před konkurencí - většina to tam má jako alibi, že neprodávají "holé PC". A čím horší alibi, tím menší problémy mají s MS a jeho marketingovými prostředky, že ano.

Stále je příliš málo lidí, kteří chtějí dodávat kvalitně nainstalovaný Linux. A také je málo lidí, kteří jsou ochotni toto ocenit a zaplatit - i kdyby to měli platit jen proto, že podporují linuxového výrobce a že tam nejsou Windows.
Lubomír Čevela Re:Re:Re:Bez systému / Linux
Lubomír Čevela 11. 03. 2010, 10:24:47
Odpovědět  Odkaz 
V tom je kus pravdy. Alibi jistě funguje - výrobce na sebe nepřitahuje pozornost BSA. K tomu vychází notebook bez poplatku za OS levněji tzn. má tržní výhodu před tím, ke kterému výrobce přibalil Windows. Je také pravda, že uvedené vyplývá z tržních principů a nikoli z náklonnosti nebo odporu výrobce k Linuxu.

Linuxákovi zůstává nelehký úkol. Jak oddělit výrobce a prodejce, kteří Linux skutečně podporují od těch, kteří to jen předstírají. Zrovna vybírám notebook pro mého bratra a najít aktuální stroj, v zaplatitelné cenové úrovni do 15 000 Kč, se kterým bych se nemusel trápit, není zrovna snadné.
Re:Re:Re:Re:Bez systému / Linux
Marvin 11. 03. 2010, 13:39:10
Odpovědět  Odkaz 
To mi připomělo jak jsem nedávno v jednom fóru pomáhal s výběrem Linuxového notebooku. Vybraly jsme notebook s předinstalovaným Suse. Za dva dny se dotyčný ozval, že je spokojený jen mu Dolphin nenajde žádné aplikace. (Asi nebyly přednastaveny repozitáře.)
Než jsem se dostal na fórum a stačil mu poradit (cca 6hodin), nechal se ukecat od nějakého "chytrolína" a už měl v notebooku Win7. Kvůli takové prkotině...

Asi nemusím říkat, že mi z toho bylo opravdu smutno.
Re:Re:Bez systému / Linux
c4pp4 10. 03. 2010, 02:35:31
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, mám R61i s audio conexant cx20549, R61 by měla mít stejnej zvuk, co máte konkrétně za problém?
Bez systému / Linux
Vojta 6. 03. 2010, 12:35:32
Odpovědět  Odkaz 
Mimochodem, když ke mně někdo přijde, že potřebuje opravit Windows, tak mu tam buď dám Linux, nebo ho vyexpeduju, že se s tím nebudu s*t. :-)
s OS: Linux
multi 5. 03. 2010, 19:46:42
Odpovědět  Odkaz 
No ja rozlisuju akorat jestli je PC "S windous" nebo "BEZ windous".

Mam dojem ze prave Fujitsu-Siemens prodaval notasy, ktery meli v polozce OS sice Linux, ale realita byla takova, ze k nemu prilozili jen LiveCD Knoppixu a to jeste postarsi verzi :-(.
Bez systému / Linux
Vojta 5. 03. 2010, 21:03:50
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, já už se dívám jen po strojích, které nemají widle a mají rozumné vlastnosti? Mimochodem, jak ses vypořádal s grafikou SIS? Já jsem na jednom stroji po několika dnech nadávání skončil na mixu Debianu Stable (z toho je X) a Testing (z toho je zbytek), protože SIS je takovej... nefunkční kus železa. Mně na tom "bez systému / Linux" vadí hlavně to, že do jedné kolonky spadnou plně funkční notebooky s Ubuntu i křápy od Aceru s čímsi nazývaným Limpuso Linux (nebo tak nějak), co neumí nic jiného než nastartovat.
Lubomír Čevela Re:Bez systému / Linux
Lubomír Čevela 6. 03. 2010, 12:35:02
Odpovědět  Odkaz 
Moje zkušenost s grafickým adaptérem SiS 671 je následující. V Ubuntu 8.04 - 9.1 je jeho podpora velice slabá. Aby fungovaly je nutné stáhnout balíček s ovladačem (není v repozitáři) a ručně upravit xorg.conf. V Mandrivě 2010 adaptér funguje hned po čisté instalaci. Osobně doporučuji dát přednost grafikám od Intelu, NVIDIA nebo ATI. Ani u nich ale nemusí být vše bez problémů.
Ivan Bíbr Re:Re:Bez systému / Linux
bibri 9. 03. 2010, 22:49:06
Odpovědět  Odkaz 
Intel ano (i když loňský rok nebyl nic moc), NVidia ano, ATI po špatných zkušenostech raději ne - z pokud, tak s opensource ovladači.
Bez systému / Linux
Jenda 5. 03. 2010, 22:30:52
Odpovědět  Odkaz 
Jsme se už rozčilovali…

http://www.abclinuxu.cz/blog/bluebearuv_samozerblog/2009/4/acer-kopat-do-pozadi

http://jenda.blog.root.cz/2008/04/05/notebook-s-linuxem-bez-linuxu/
Bez systému / Linux
Marvin 10. 03. 2010, 23:54:31
Odpovědět  Odkaz 
S tím Atherosem AR5007 jsem si taky užil svoje, ale v Ubuntu 9.10 i OpenSUSE 11.2 už běhá v pohodě. (i bez laborování s ovladači)
Bez systému / Linux
mm 11. 03. 2010, 15:19:08
Odpovědět  Odkaz 
Aniž bych chtěl Linux hanět - sám nic jiného nepoužívám, rád bych upozornil na to, že chyba je do jisté míry i v něm.
- neexistuje pevné rozhraní pro ovladače v binární podobě - proto po instalaci aktualizací (včetně jádra) pochopitelně ručně přidaný ovladač WiFi přestal fungovat a byla nejspíš nutná nová kompilace
- vše se neustále mění, co platilo před půl rokem už neplatí, co fungovalo před rokem už nefunguje
- binární nekompatibility dosahují tak obludných rozměrů, že jsou neslučitelné zpravidla i blízké verze té samé distribuce - odtud pak problémy s instalací aplikací, které nejsou obsaženy v repozitářích

Když sečteme a podtrhneme výše uvedené, začne být jasné, proč se do podpory jinak kvalitního Linuxu nehrnou ani výrobci hardwaru, ani výrobci softwaru a ani prodejci, kteří jej pak používají jen jako alibi - neustále hlídat nekompatibilní nové verze čehokoliv a neustále upravovat, reinstalovat... např. ovladače prostě spoustu lidí otráví a jsou s tím spojené náklady...
Dokud se toto nezmění budeme se s výše uvedenými potížemi potýkat neustále.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blog