přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Čtyři věci, které jsem očekávala od LinuxAlt

Unicorn

Čtyři věci, které jsem očekávala od LinuxAlt

linuxalt.JPG

Sice jsem si předem nastudovala, že LinuxAlt v Brně bude větší akce pro začátečníky i pokročilé, ale přesto mě docela šokovalo, kolik lidí se o víkendu na FIT VUT doopravdy sešlo. Zpočátku jsem měla v plánu pouze shlédnout pár přednášek, něco nafotit a pak se vypařit, ale pak se to nějak zvrhlo a debata střídala debatu, protože... ti lidé tam byli prostě úžasní.


reklama

Tento ročník byl první, na který jsem se odvážila dorazit osobně, ale jsem si jistá, že příště už se stydět nebudu. Po dnešním rozhovoru s jedním z účastníků jsem si ovšem uvědomila, s jakými zkreslenými očekáváními jsem na akci vyrážela. Když člověk neví, co čekat, snadno se totiž propadne do předsudků, že nebude půlce přednášek rozumět a že by se s ním ty ajťáci určitě přestali bavit, kdyby se náhodou provalilo, že má doma růžovou myš.

Co jsem tedy očekávala od konference LinuxAlt?

Přednášky o odborných tématech

Většinu plánovaných témat bych si nejspíš přečetla, pokud bych je potkala na webu v podobě článku. Osobní účast na jeho přednášce je ale možnost, jak autorovi vyjádřit mnohem silnější zpětnou vazbu. Některé prezentace byly odborné, jiné vhodnější pro laiky. Kvalita byla různá - přednášející samozřejmě mohou být někdy nervózní, ale ve většině případů jsem viděla sebejisté vtipné lidi, kteří poutavě předváděli rúzné praktické příklady rovnou na promítacím plátně.

Pár zajímavých lidí z linuxové scény

Tučňáčí komunita disponuje mnoha zajímavými individualitami, s nimiž je radost diskutovat. Několik lidí jsem chtěla potkat, ale čekala jsem, že jejich přístup bude daleko víc chladný a oficiální. Chybka! Přednášející, organizátoři i posluchači byli většinou velmi ochotní a přátelští. Jako nic netušící "nováček", vhozený do vroucího kotle, jsem všechny pozitivní odezvy opravdu oceňovala. Netrvalo mi dlouho a cítila jsem se tam jako doma. (A to jsem tam potkala jen jediného známého z dřívějška.)

Nějaké oficiální CD Ubuntu

V plánu bylo ulovit nějaké originální instalační médium. Ne, že bych už pár lidem neukazovala "Linux na vyzkoušení", ale s podporou oficiálního designu se to všechno hned zdá lepší, hezčí a blýskavější. Nakonec jsem si z akce odnesla CD Ubuntu, Kubuntu a OpenSUSE, flash disk s Fedorou, knihu o Mandrivě a hromadu tučňáčích samolepek. Víte, původně jsem ta Ubuntiska prostě jen chtěla rozdat, ale teď budu všechno osahávat, psát o tom zasvěcené kilobajty textu a teprve nakonec ty věci (možná) rozdám. A o tom to je!

Otestování netradičního social eventu

Na akci tohoto typu jsem vyrazila poprvé. Foťák a rezervovaná hromada času se mi ale rozhodně hodily. Chtěla jsem si zas jednou vyzkoušet sezení v posluchárně, zmapovat, co na konferenci chodí za lidi, zjistit, kolik se v davu vyskytne žen... Už na první přednášce jsem si vytyčila cíl: vyfotit co nejvíc představitelek ženského pohlaví. Fotografií však nakonec vzniklo mnohem víc, než jsem čekala, stejně jako nových kontaktů, sociálních vazeb a zajímavých konverzací. 

A co jsem prostě nečekala?

  • Nenapadlo by mě, jak špatně se bude o víkendu shánět v blízkosti VUT něco k jídlu a nepostradatelný kofein.
  • Nikdo mi neuvěří, ale opravdu nebylo v plánu "lovit linuxáky". Baví mě prostě diskutovat s lidmi, kteří jsou zajímaví.
  • Na přednáškách by to chtělo více židliček a větší jistotu, nadšení a "drajv", které mi chyběly u některých přednášejících.
  • Rozhodně jsem nechtěla tak mocně zameškat všechny dopolední přednášky. Příště to chce lepší time management.
  • A už vůbec jsem nečekala, že se setkám s tolika zajímavými lidmi a že s nimi po akci půjdu ještě na večeři :)

Nahoru

Příspěvky

Čtyři věci, které jsem očekávala od LinuxAlt
fri 10. 11. 2010, 08:04:35
Odpovědět  Odkaz 
Když člověk nevystupuje dnes a denně, nebo aspoň občas, kteréžto zkušenosti způsobí opadnutí nebo alespoň podstatné zmenšení trémy a to, že je to pak větší sranda postavit se před stovku lidí a vykládat jim vtipy, podle povahového založení přednášejícího stres může být obrovský. Blbé je, když takové očekávání ovlivňuje život toho člověka celý týden/měsíc/... dopředu. Dojde tak k zásadnímu ovlivnění duševní pohody a zdraví, což se pak pohybuje v sestupné spirále, co se týče všeho, co ovlivní ten kladný dojem během těch pár minut na place. Napoprvé i napodruhé jsem si připadal jako robot, s tím rozdílem, že podruhé to byla větší zábava.

To já měl určitou trému, když jsem přišel, a pak jsem pár minut pociťoval slušný stres, když jsem se posadil kvůli místu na přednášce o MongoDB, a to nikoli proto, že bych předpokládal, že bych něčemu z ní rozumněl, spíš nerozumněl, ale jelikož jsem už očekával/těšil se na věci příští. - Možná jsem měl obavu, že se během přednášky o lokalizování programů na místě porveme. :-D (což se nestalo) Názory z publika byly zajímavé, i když jich nebylo až tak mnoho. :-)
rionka Re:Čtyři věci, které jsem očekávala od LinuxAlt
rionka 10. 11. 2010, 11:30:40
Odpovědět  Odkaz 
fri: Tohle si samozřejmě uvědomuji. Mám v živé paměti doby, kdy jsem se snažila naučit mluvit před osmdesátkou lidí a myslela jsem si, že z toho zešílím. Ano, částečně mohou situaci ztížit povahové rysy, ale divák, z tohoto pohledu tedy vlastně "zákazník", o těchto pochodech nemá tušení a vidět je vlastně ani nechce.

Náročné, odbornější prezentace, k nimiž se přidá určitá viditelná sebejistota přednášejícího a občas nějaký vtípek, patřily podle mě k naprostým highlightům akce. Nemá to co dělat s tím, jak vypadáme, jak máme koho z těch lidí rádi a jací jsou. Jde jenom o ten mizernej první dojem, což je jediná věc, kterou návštěvník vnímá a která dělá názor veřejnosti na celou akci. LinuxAlt pro mě neměl mnoho negativ, ale u akcí, které mají úroveň, si my perfekcionisti přejeme, aby ji měly už jen vyšší a ještě vyšší :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz