přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak psát česky a přitom nic nerozbít

Jak psát česky a přitom nic nerozbít

České uvozovky a trocha hardwaru k tomu


„České uvozovky“

Ano, takhle nějak by měly vypadat. Ve zvětšené podobě a s trochou toho pěkného povídání se na ně můžete podívat na adrese http://uvozovky.davi.cz/. Dosud jsem používal taky pěkné "uvozovky" a stačily mi, ale nebyl by to život, kdyby se něco nezměnilo. To takhle Miroslav Kuře povídá, že by bylo dobré udělat český překlad jednoho balíčku, ale s českými uvozovkami, když už máme to slavné kódování UTF-8.

Nj, to se snadno řekne, ale jak mám ty prokleté české uvozovky udělat, když mi je na klávesnici nikdo nenatisknul? Jakožto skalní fanda Vimu a především jeho „nadstavby“ gvim, jsem si říkal, že to až takový problém nebude. Takové to Ctrl+C, Ctrl+V znáte to, ale ve stylu Vim, nějak jednodušeji. ;-)

Po nějaké hodině hledání jsem rezignoval a zeptal se zkušenějších. No a dál nasleduje kratičký návod. Do souboru ~/.vimrc jsem přidal 2 řádky:
map! "" „
map!  """ “

Jinými slovy to znamená: Když stisknu 2x", napiš „, když to bude 3x", pak napiš “. No a když to bude jen jednou, tak to funguje normálně. Tím jsem měl uvozovky vyřešeny a zároveň se mi tím otevřely nedozírné možnosti jak si ulehčit psaní textu (aby to šlo skoro samo). Ne nadarmo se říká:„Co není v hlavě, musí být v prstech“.

Hardwarové okénko

Jistě existují grafické programy, které mi řeknou spoustu užitečného o HW počítače, ale proč zapomínat na ty klasické textové nástroje a utility. Takže najednou mě popadlo, že musím nutně vědět označení základní desky mého počítače (k čemu jsem to potřeboval rozebírat nebudu, ale bylo to opravdu urgentní). ;-)

Nástroj, který vám to poví, je hwinfo. Program můžete spustit bez parametrů, pak vám zjistí co jenom zvládne, pokud vás ovšem zajímá jenom označení vaší základní desky, verze BIOSu a řada dalších užitečností, pak je výhodnější zadat

hwinfo --bios

a vše potřebné se zobrazí. Docela by mě zajímalo, jak se tohle dá udělat jednoduše ve Windows. Protože já to musím vždycky dělat tak, že restartnu počítač a opíšu si to na té úvodní obrazovce, co má ještě na starosti právě BIOS.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...