přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak psát česky a přitom nic nerozbít

Jak psát česky a přitom nic nerozbít

České uvozovky a trocha hardwaru k tomu


„České uvozovky“

Ano, takhle nějak by měly vypadat. Ve zvětšené podobě a s trochou toho pěkného povídání se na ně můžete podívat na adrese http://uvozovky.davi.cz/. Dosud jsem používal taky pěkné "uvozovky" a stačily mi, ale nebyl by to život, kdyby se něco nezměnilo. To takhle Miroslav Kuře povídá, že by bylo dobré udělat český překlad jednoho balíčku, ale s českými uvozovkami, když už máme to slavné kódování UTF-8.

Nj, to se snadno řekne, ale jak mám ty prokleté české uvozovky udělat, když mi je na klávesnici nikdo nenatisknul? Jakožto skalní fanda Vimu a především jeho „nadstavby“ gvim, jsem si říkal, že to až takový problém nebude. Takové to Ctrl+C, Ctrl+V znáte to, ale ve stylu Vim, nějak jednodušeji. ;-)

Po nějaké hodině hledání jsem rezignoval a zeptal se zkušenějších. No a dál nasleduje kratičký návod. Do souboru ~/.vimrc jsem přidal 2 řádky:
map! "" „
map!  """ “

Jinými slovy to znamená: Když stisknu 2x", napiš „, když to bude 3x", pak napiš “. No a když to bude jen jednou, tak to funguje normálně. Tím jsem měl uvozovky vyřešeny a zároveň se mi tím otevřely nedozírné možnosti jak si ulehčit psaní textu (aby to šlo skoro samo). Ne nadarmo se říká:„Co není v hlavě, musí být v prstech“.

Hardwarové okénko

Jistě existují grafické programy, které mi řeknou spoustu užitečného o HW počítače, ale proč zapomínat na ty klasické textové nástroje a utility. Takže najednou mě popadlo, že musím nutně vědět označení základní desky mého počítače (k čemu jsem to potřeboval rozebírat nebudu, ale bylo to opravdu urgentní). ;-)

Nástroj, který vám to poví, je hwinfo. Program můžete spustit bez parametrů, pak vám zjistí co jenom zvládne, pokud vás ovšem zajímá jenom označení vaší základní desky, verze BIOSu a řada dalších užitečností, pak je výhodnější zadat

hwinfo --bios

a vše potřebné se zobrazí. Docela by mě zajímalo, jak se tohle dá udělat jednoduše ve Windows. Protože já to musím vždycky dělat tak, že restartnu počítač a opíšu si to na té úvodní obrazovce, co má ještě na starosti právě BIOS.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Certifikace může být i oceněním zdařilé práce

Petr KramnýPetr Kramný pracuje ve společnosti Siemens Advanta již 10 let. Když do ní přišel, ještě se tak tato firma ani nejmenovala. Má tedy již zkušenosti, nadhled a může práci v ní hodnotit a srovnávat.

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...