přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Máte optickou nebo laserovou myš?

Control

Máte optickou nebo laserovou myš?

Tak nějak v podvědomí jsem měl vždy zakořeněno, že to je to samé, ale opět jsem se spletl.


reklama

Představte si situaci, že přijdete do obchodu a chcete koupit myš. Nic neobvyklého, myši s kuličkou se už nevedou a tak řeknete, že chcete optickou (laserovou) myš a prodavač vám pohotově nějaké nabídne, v ceně řekněme za pár korun (<100,-).

 

Moje myš (čti mouse :) mi v poslední době (půl roku) přestávala vypovídat službu a místo jednoho kliku náhodně emulovala dvojklik. Někdy se tato „emulace“ hodí a tak vzhledem ke své lenosti mi trvalo poměrně dlouho než jsem se odhodlal koupit myš novou.

 

Původní myš stála asi 80,- a tak jsem se rozhodl zakoupit nějakou lepší, co by mi vydržela déle než jenom záruční dobu a koupil jsem teda myš za dvojnásobnou cenu. Jaké bylo však moje rozčarování když jsem myš zapojil a ona se tvářila jako mrtvá, tzn. žádné světélko nic...

 

Byl jsem z toho docela zklamaný, že jsem dostal vadný kus, ale po naběhnutí hibernovaného PC koukám, že myš funguje a dokonce i na černém stole, kde předchozí myš poslušnost odmítala.

 

Bystrý čtenář se jistě dovtípí, že jsem nějaké ****, ehm, že jsem prostě zaspal dobu... Ale v čem je teda rozdíl a jakou myš jsem to vlastně koupil?

 

Na myši je shora napsáno slůvko laser, takže je bezpochyby laserová. Nejprve jsem se divil proč to tam píší, když se to rozumí samo sebou, co by tam taky bylo jiného, že ..., ale chyba lávky.

 

Až teprve wikipedie mi vše objasnila. Ať už se světélkem nebo bez něj, obě myši jsou optické. Pokud vám myš svítí, pak máte optickou myš s diodou LED a příslušným senzorem maximálně optickou myš s optoelektronickým senzorem, ale to rozebírat nebudeme.. Pokud světélko nevidíte a nepatříte mezi příznivce kuličky pak zbývá možnost optické myši s laserem.

 

Takže co, frčíte na diodě nebo laseru? :-)

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Máte optickou nebo laserovou myš?
churchyard 28. 02. 2008, 08:48:31
Odpovědět  Odkaz 
Na diodě. A tahle slova ohledně myši pro mě byly vždy synonyma. Zajímavé.
Máte optickou nebo laserovou myš?
Cz 28. 02. 2008, 13:35:15
Odpovědět  Odkaz 
Já frčím na touchpadu :)
Ale jinak jsem nikdy ani optickou myš bez světýlka neviděl. Tak jsem ani netušil, že v tom může být nějaký rozdíl
Máte optickou nebo laserovou myš?
Fíček 28. 02. 2008, 22:07:52
Odpovědět  Odkaz 
Rovněž jsem to považovala za synonymum. Díky, laserovou nemám, zatím:))
Máte optickou nebo laserovou myš?
mivi 29. 02. 2008, 13:03:23
Odpovědět  Odkaz 
Ja mam laserovou bezdrat uz nejakou dobu. Predtim jsem mel i diodu i laser. Musim rict, ze ma "diodovka" byla jeste o neco napred, ta totiz emulovala dvojklik v nahodne vybrany okamzik, ikdyz jsem se tlacitka ani nedotkl a ani se nesepnul mikrospinac, se to nekde vygenerovalo samo :-) Zvlastni je, ze ta "dvojklikovka" byla majkrosofti a jen pod OS tyhle spolecnosti fungovala spatne, pod linuxem bez problemu :-)
Petr Vorálek Máte optickou nebo laserovou myš?
nazir 1. 03. 2008, 21:56:57
Odpovědět  Odkaz 
Osobně jedu všude na LEDkách (přivázaných šňůrou, aby neutekly).
Sice jsem při nedávném nešťastném skonání krysy u laptopu (podobné symptomy, jako u autora. (Její nešťastný invalidní život ukončilo blízké setkání třetího druhu se stěnou po jednom obzvláště vypečeném dvojkliku.)) zakoupil dva mladé laserové jedince, ale ty potvory mi běhají příšerně rychle po celém desktopu a ne a ne se umoudřit, takže jsem si k laptopu nakonec potupně přivázal svítivou potvoru od samotného microsoftu, kterou jsem našel bezprizorně polehávat u serveru...
Máte optickou nebo laserovou myš?
Drude 6. 03. 2008, 14:44:01
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem přešel na Laserovou velice brzy. Obyčejná optická mi nevyhovovala, protože na mém leském stole dost často dělala šílený věci a podložku nesnáším.
Moje myš má dokonco možnost nastavení rozlišení buď 800 dpi nebo 1600 ale pri 1600 to je jaksi frkot :-D
Jinak stála mě 350Kč a má ještě 2 pomocná tlačítka která jsem si velice oblíbyl. ;)
Máte optickou nebo laserovou myš?
Kirk 14. 03. 2008, 09:11:28
Odpovědět  Odkaz 
"přestávala vypovídat službu" - jako že začínala fungovat? :-)
Máte optickou nebo laserovou myš?
al 14. 03. 2008, 09:40:00
Odpovědět  Odkaz 
Mám diodovou u jednoho počítače a laserovou u druhého. Rozdíl jen vidím - jedna svítí (i při vypnutém počítači), druhá ne. Jinak mi přijdou stejné. Nevím, jestli je to možné, ale možná, že laserová má větší výdrž na baterie, ale nemůžu to porovnat, protože tu svítící mám na drátě.

(Jazyková poznámka k článku: Myš vám nemůže "přestávat vypovídat službu". Pokud tím myslíte, že přestávala fungovat, pak *začala* vypovídat službu. To jen na okraj a nic ve zlém. Vím, že nikdo nemá rád jazykové rejpaly.)
Máte optickou nebo laserovou myš?
Ondra 7. 01. 2010, 12:11:22
Odpovědět  Odkaz 
Před hodinou mi přišla nová myš, laserová. A zjišťování jak že funguje mě dostalo sem. Každopádně, jestli ještě někdo hledá něco o laseromyši tady, chtěl bych ji doporučit, vidí skvěle;)
Máte optickou nebo laserovou myš?
lipi 7. 01. 2010, 17:31:44
Odpovědět  Odkaz 
ja mam opticku, ale pred nejakym casom mi odisla ledka, tak som tam supol prvu, aka mi vosla do ruky (zhodou nahod infra z nejakeho ovladaca).. takze nemam ani gulicku, ani laser a ani mi nesvieti :)
Máte optickou nebo laserovou myš?
Préza 4. 08. 2011, 00:37:28
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem zažil vše, jak kuličky, optiku, laser, tak i touchpad.
Nejlepší byla optika s touchpadem, moje laserovka, když ji zvednu ze stolu, abych ji posunul a nejel po zdi, začne se třepat (kurzor, myš mi zůstane v ruce) tak, že to sám nedokážu. A pak ja mám mířit a někdy to dělá bez zvedání, ale nedoved jsem najít důvod.
A touchpad na notebooku není nej ale má dobré vícedotykové funkce.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux