přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Neúspěšné nasazení Linuxu

Neúspěšné nasazení Linuxu

V poslední době se hodně čím dál častěji objevují články o tom jak, která firma, počínaje městem Mnichov a konče brazilskou bankou, převádí své počítače na Linux. Bohužel, asi před půl rokem jsem měl tu čest účastnit se jednoho podobného přechodu, který nedopadl zrovna nejlépe. V pár bodech bych chtěl popsat hlavní potíže, proč na konci tohoto přechodu nebyla sít počítačů s GNU/Linuxem, ale s Windows XP.


Byl jsem požádán, abych provedl školení několika uživatelů ve firmě, která zrovna přešla na Linux, protože ještě nejsou sžití s novým systémem. Problém však byl někde jinde, zejména pak ve volbě špatné distribuce, špatné konfiguraci a hlavně v technické podpoře.

Na počátku bylo cca 5 počítačů s MS Windows 95 a 98 (většinou Intel Pentium Celeron na 300MHz, 256MiB RAM), zaměstnanci si stěžovali, že počítače zamrzají, jsou nestabilní, atd. Jako "levné" řešení byl tedy nabídnut systém GNU/Linux. A vzhledem k tomu, že firma zpracovává hodně dokumentů od zákazníků, které jim je opět vrací, byl kvůli nejlepší kompatibilitě s produkty společnosti Microsoft vybrán jako kancelářský balík OpenOffice.org 1.0.2.

Selhání první - správce sítě

Člověk, který instaloval sít se přiznal, že s Linuxem teprve začíná. Podle toho vypadal celkový stav sítě (nefungovaly sítové disky v režimu zápisu a jiné libůstky), pracovních počítačů i zaměstnanců, kteří nemohli přijít Linuxu na jméno, protože jim nikdo nevysvětlil, jak s ním mají pracovat a co nového jim přináší, přibývalo.

Pokud hodláte nasadit GNU/Linux do firemní sítě, určitě si musíte vyhradit finanční prostředky na kvalitního správce, a to finanční prostředky nemalé. Profesionál v oboru, který bude mít dostatek zkušeností a praxi, bude stát nějaký ten peníz. Pokud si ho firma nemůže dovolit, je daleko vhodnější zaplatit za instalaci a správu vyšší částku a přizvat si odbornou firmu či renomovaného odborníka, než nějakého studenta nebo počítačového nadšence.

Selhání druhé - špatná distribuce

Jak už jsem zmínil, člověk, který prováděl instalaci byl linuxový začátečník a jeho volba nebyla nejšťastnější - rok a půl stará z nějakého časopisu. Hájil se tím, že novější distribuci by staré počítače stejně neutáhly.

Toto je bohužel zakořeněný mýtus známý z jiných operačních systémů. Pečlivou volbou aplikací a prostředí lze získat kvalitní prostředí i na starších počítačích. V tomto případě bylo zvoleno KDE (které vyžaduje o něco více systémových prostředků), to mohlo byt nahrazeno prostředím GNOME nebo IceMaker, které při nižších nárocích poskytují dostatečný komfort pro většinu uživatelů. To samé lze říci i o volbě aplikací. Je potřeba zvážit jestli, je pro společnost nezbytně nutné používat OpenOffice.org, nebo jestli jejich funkcionalitu nenahradí o něco méně náročné KOffice popř. GNOME Office (AbiWord, GNumeric,...) - z tohoto důvodu, je dobré si pořídit dražší, krabicové, řešení (SUSE, Mandrake), která přeci jenom nejsou volně ke stažení, ale obsahují řádově stovky aplikací a není tedy problém najít vhodné alternativy. Cena těchto řešení je navíc zanedbatelná, vezmeme-li v úvahu, že povětšinou je lze instalovat na libovolné množství počítačů. Dalším způsobem jak, získat aplikace je projít seznam programů na freshmeat.net - tento způsob na druhou stranu není tak pohodlný jako instalace z distribučních CD.

Selhání třetí - špatná technická podpora

V tomto případě padá odpovědnost na člověka, který prováděl instalaci. Pokud firma není schopna měsíc řádně využívat své počítače a síť, evidentně to vede k poklesu produktivity. (Nejkritičtější byl stav, kdy síťtový souborový systém NFS běžel pouze v režimu čtení a dotyčný nevěděl co s tím.) Pokud se k tomu přidá fakt, že zaměstnancům nikdo nevysvětlil takové základní záležitosti jako například jak se komprimují soubory, jedná se o smrtící koktejl.

Proto opět musím zdůraznit, že volba profesionálního řešení je na místě. Je vhodné objednat si společnost, která se implementaci linuxových řešení zabývá a provede i proškolení zaměstnanců. Případně si alespoň zakoupit placenou distribuci, která obvykle obsahuje literaturu, popisující základy práce s GNU/Linux, nebo dokonce můžete získat technickou podporu v ceně (např. SUSE).

Selhání čtvrté - všechno na jednou

Při přechodu na GNU/Linux je nezbytné otestovat, jestli všechny aplikace, které jsou potřeba, fungují a fungují na 100%. Nejlépe pak vyčlenit několik lidí, kteří se budou na zkoušku zabývat tím jestli aplikace splňují plně jejich požadavky, než se na všechny počítače na instaluje GNU/Linux.

Pokud provedeme otestování OpenOffice.org pouhým otevřením několika souborů s příponou .doc s tím, že to nějak funguje, je to naprosto nedostačující. To se projevilo i v našem případě. OpenOffice.org sice má jedny z nejkvalitnějších filtrů pro převod formátu Microsoft Office, bohužel ne všechny dokumenty jsou převedeny bez chyb. Typický příklad - odsazovaní pomocí mezer, vede k rozhození dokumentu (v důsledku jiných vlastností písem, apod.). Problémy se projevily už záhy a vedlo to až k nespokojenosti zákazníků. Odsazovaní pomocí mezer je sice častý nešvar, ale zkuste zákazníkovi nutit, ať píše dokumenty tak, jak má, protože vy používáte jiný operační systém. S největší pravděpodobností o takového zákazníka přijdete.

Nastal dokonce případ, kdy jeden ze zaměstnanců potřeboval ke své práci specializovanou aplikaci, která není pro GNU/Linux k dispozici. V našem případě si dotyčný nosil do práce vlastní notebook s Microsoft Windows. Proto je dobré řádně otestovat všechen nezbytný software a v případě, že něco nefunguje tak, jak má, zkusit provozovat aplikaci v emulovaném režimu (Wine), nebo dokonce vyhradit několik počítačů a ponechat na nich Microsoft Windows pro provoz těchto programů.

Shrnutí

Na závěr bych dodal pár shrnujících rad, pro přechod na GNU/Linux, aby to neskončilo stejným fiaskem jak v tomto případě.

  • na instalaci systému si vždy zvolte firmu zabývající se implementací těchto řešení - jsou sice výrazně dražší než "běžný student", ale získáte kvalitní technickou podporu, případně i školení zaměstnanců;
  • pořiďte si rozsáhlejší distribuce (SUSE, Mandrake) - kromě rozsáhlého množství aplikací, získáte obvykle i publikace;
  • vše si řádně otestujte - je potřeba opravdu aplikace používat, před nasazením v celé firmě;
  • používáte-li nějaký specializovaný software, je vhodné zjistit, jestli k němu existuje alternativa, a pokud ne, kontaktovat výrobce jestli nemá verzi pro GNU/Linux nebo jestli nezvažuje její portovaní (v současné době hodně firem toto zvažuje - dáte jim tak najevo, že o linuxovou verzi je zájem), nebo vyzkoušet provozovat aplikaci pod emulátorem.
  • zvolte si nejvhodnější aplikace - není nutné používat aplikace, které mají nejvíc funkcí, je potřeba vybrat aplikace, které budou splňovat vaše požadavky;

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Krajča

(*1982) student Katedry informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Svobodný vývojář se zaměřením
na ekonomické a geografické systémy, intranety a internetové prezentace. S Linuxem pracuje sedm let. Mimo to je jedním
z nejlepších tanečníků disko!Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »